Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024 06:02
Βόλος

Ανετα χάρις και στον Παπαπέτρου πέρασε από τον Βόλο ο Ολυμπιακός

Έναν ευχάριστο κυριακάτικο απόγευμα χάρις στον γνωστό Παπαπέτρου και τον var Τσαγκαράκη που έδωσαν πέναλτι που θα το σκεφτόταν και ο Μαριδάκης με τον Καραπαπά πέρασε στον Βόλο ο Ολυμπιακός!

Η ομάδα του Μίτσελ, παραταγμένη ξανά με την ίδια ενδεκάδα του τελευταίου διαστήματος και το σχήμα με τα τρία «δεκάρια», ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι από τα μισά του πρώτου ημιχρόνου. Ο Μπιέλ με πέναλτι μαϊμού (σ.σ. το κέρδισε ο Φορτούνης) στο 7′ άνοιξε το σκορ, στο 22′ ο εξαιρετικός για ακόμη μια φορά Ινμπόμ Χουάνγκ έγραψε το 0-2 με τρομερό σουτ, ενώ στο φινάλε του πρώτου μέρους, ο Μπακαμπού σκόραρε για τρίτο σερί ματς πρωταθλήματος για το 0-3. Ο Ελ Αραμπί διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 75′, δοκάρι είχε στο 60′ ο Ροντινέι και αρκετές άλλες ευκαιρίες ο Ολυμπιακός για ακόμη μεγαλύτερο σκορ, σε ένα 90λεπτο που κυριάρχησε πλήρως σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Με το «τρίποντο» αυτό, οι πρωταθλητές ανέβηκαν στους 35 βαθμούς, έπιασαν ξανά τον ΠΑΟΚ και (τουλάχιστον προσωρινά) την ΑΕΚ, ενώ αυτή ήταν η πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα που έφτασαν τις τρεις σερί νίκες.

Μόλις στο 1ο λεπτό, ο Μπιέλ είχε ένα διαγώνιο σουτ που μπλόκαρε ο Κλέιμαν και ένα λεπτό μετά, νέο διαγώνιο σουτ από τον Μπακαμπού, κόντραρε και πέρασε κόρνερ. Στο 4′ ήρθε η φάση που ξεκλείδωσε νωρίς το ματς. Ο Μπακαμπού έκανε την κάθετη για τον Φορτούνη, αυτός μπήκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Άλχο, διαιτητής και VAR συμφώνησαν και στο 6′ επιβεβαιώθηκε η αρχική υπόδειξη για πέναλτι. Στο 7′ ο Μπιέλ το εκτέλεσε εύστοχα και έτσι γράφτηκε το 0-1 για τον Ολυμπιακό. Για λίγα λεπτά οι ρυθμοί έπεσαν, ο Βόλος είχε κάποιες μακρινές τελικές που δεν απείλησαν, με τους φιλοξενούμενους να ανεβαίνουν πάλι μετά το 20λεπτο.

Άνετη διαχείριση στην επανάληψη

Το δεύτερο ημίχρονο δεν αντέχει σε ιδιαίτερη κριτική, μετά το 0-3 του ημιχρόνου και τις πολλές αλλαγές που ακολούθησαν για τις δύο ομάδες. Ο Μπακαμπού αστόχησε στο τετ-α-τετ του 48ου λεπτού, το ίδιο έκανε και ο Λούνα για τον Βόλο στο 54′ ενώ στο 60′ ο Ροντινέι είχε δοκάρι με σουτ εντός περιοχής μετά από συνεργασία με τον Μπιέλ. Ντέλετιτς και Μπιέλ αστόχησαν στο 64′ και το 68′, πριν τελικά έρθει και το τέταρτο και τελευταίο γκολ του αγώνα. Στο 75′ ο Ο Ελ Αραμπί ευνοήθηκε από τις κόντρες μετά από προσπάθεια του Μπιέλ, βρέθηκε σε θέση βολής και εκτέλεσε τον Κλέιμαν από κοντά για το 0-4. Οι ρυθμοί -όλων- πλέον είχαν πέσει ήδη, ο Ολυμπιακός έκανε συντήρηση δυνάμεων και χωρίς να αλλάξει κάτι ως το τέλος, έφτασε στην τρίτη του σερί νίκη

Βόλος (Κώστας Μπράτσος / 4-2-3-1): Κλέιμαν, Εσκοβάλ (86′ Σιελής), Πίρινεν, Άλχο, Λούνα, Μπαριέντος, Μεταξάς, Γκάχι (79′ Ουές), Ντέλετιτς (86′ Καρτάλης), Τσίρινος (65′ Μεθκίδα), Κούτσιας.
Ολυμπιακός (Μίτσελ / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ (66′ Μαρσέλο), Εμβιλά (78′ Κασάμι), Ιν. Χουάνγκ, Φορτούνης (72′ Μασούρας), Μπιέλ, Χάμες (67′ Σαμασέκου), Μπακαμπού (72′ Ελ Αραμπί).
Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)
Βοηθοί: Τρύφωνας Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου)
Τέταρτος: Κωνσταντίνος Τσέτσιλας (Γρεβενών)
VAR: Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων)
AVAR: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου (Αρκαδίας)