Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024 16:29

Ανατροπή παραμονής για τον Απόλλων Πόντου – Διπλό η Νίκη στην Ηγουμενίτσα (αποτελέσματα, βαθμολογία)

Στην τελική ευθεία μπαίνει η ολοκλήρωση του πρωταθλήματος της Super League 2, ενώ ήδη από την προηγούμενη αγωνιστική γνωρίζουμε πως ο Πανσερραϊκός θα επιστρέψει στα μεγάλα σαλόνια μετά από 12 χρόνια, όντας πρωταθλητής του Βορείου ομίλου.

Σε αυτή την αγωνιστική λοιπόν, τα φώτα έπεσαν στις μάχες παραμονής στην κατηγορία, με τον Απόλλων Πόντου να φεύγει με το «διπλό» από την Ευκαρπία, την ίδια ώρα που η Βέροια δεν κατάφερε να πάρει πολύτιμους βαθμούς κόντρα στη Λάρισα.

Βέροια – ΑΕΛ 1-3

Η Βέροια έπαιζε τα… ρέστα της κόντρα στην ΑΕΛ, ωστόσο οι «βυσσινί» είχαν ένα εύκολο απόγευμα. Με δύο γκολ του Τσιριγώτη στο α’ ημίχρονο (11′, 34′), οι φιλοξενούμενοι πήγαν με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, ενώ στην έναρξη του β’ μέρους ο Μπελεβώνης μείωσε σε 1-2 για την ομάδα του. Την τριάρα υπέγραψε στο 79′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Πεντρόσο.

Βέροια (Μπαξεβάνος): Βενετικίδης, Κολλαράς, Ντουμάνης (64′ Μπαϊντού), Μανωλιούδης (80′ Κατσούκης), Περδίκης, Μασούρας, Μπλέτσας, Μπουκουβάλας, Ελευθεριάδης (59′ Ιωάννου), Γιουκούδης, Μπουόλι (46′ Μπελεβώνης).

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης, Κοσσονού, Γκοτζαμανίδης, Μαξιμένκο (46′ Κόλα), Πλέγας, Κ. Παπαγεωργίου (78′ Μιλτιάδης), Τσιριγώτης (78′ Όγκμποε), Αντράντα (72′ Θωμαΐδης), Πεντρόσο, Μαυριάς.

Παναθηναϊκός Β – Αναγέννηση Καρδίτσας 2-2

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Σούρδης, Σιδεράς, Αθανασακόπουλος, Μαρτίνης, Μαντσίνι (62′ Έμπο), Κυριόπουλος, Κρυπαράκος (62′ Φουρτάδο), Προδρομίτης, Λαμψίας, Μπιλάλ, Καραμπάς (62′ Βουτσάς).

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Τσέλιος, Σταμόπουλος, Δημόπουλος, Κοζορώνης, Μπάλλας, Μπούζας (76′ Μπάτροβιτς), Βερνάρδος (87′ Κορέλας), Πολίτης (73′ Γιάκος), Αναστασόπουλος, Σκόνδρας, Ελιβέλτο.

Μακεδονικός – Απόλλων Πόντου 1-2

Στον «τελικό» παραμονής, ο Μακεδονικός προηγήθηκε κόντρα στον Απόλλων Πόντου, με τον Λιούμη να σκοράρει το μοναδικό γκολ για την ομάδα του, στο 11ο λεπτό του αγώνα. Έκτοτε τα πράγματα άλλαξαν, με τους φιλοξενούμενους να βάζουν τις βάσεις της ανατροπής με τον Λαμπίρη στο 64′ και τον Εσαλό να επισφραγίζει ένα κομβικό διπλό, στέλνοντας τη μπάλα στο βάθος της εστίας του Ιωαννίδη στο 89′.

Μακεδονικός (Ζαζόπουλος): Ιωαννίδης, Χασάνογλου, Σαραγιώτης, Λισγάρας, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Λεωνιδόπουλος, Μουγκουλούσι (35′ Τσιλιγγίρης), Γκέντσογλου, Ζαφειράκης, Λιούμης.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Μουμίν, Ντοναλντόνι, Αμπουντού, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Τσαγκαλίδης, Μπελεβώνης (46′ Εσαλό), Ντιαλόσι, Λαμπίρης.

Θεσπρωτός – Νίκη Βόλου 0-1

Η Νίκη Βόλου επικράτησε του Θεσπρωτού, με το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης να το σκοράρει ο Κάσσος στο 64′.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Τσιμόπουλος, Γώγος (72′ Δημήτρουλας), Ντόντης, Ρούσης (37′ Ρίζος), Τρομπούκης, Λύγκας, Οικονομίκος, Πανταζέλος, Καραμποΐκης (46′ Κωνσταντίνου), Μπίκας, Φακκής.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Αναστασίου, Τοπαλίδης (59′ Κάσσος), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Κριμιτζάς (59′ Τσουκαλάς), Γαβριηλίδης, Κυριακίδης, Κρητικός (81′ Ολαϊσόλα), Μιράντα (87′ Παναγιωτίδης), Τζιώρας (87′ Σιαφά).

Ηρακλής – Ηρακλής Λάρισας 4-1

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε ο αγώνας στον Καυτανζόγλειο για τον Ηρακλή Λάρισας, καθώς ο Χατζής άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 17′. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν δέκα λεπτά αργότερα με τον Τόμας, ανατρέποντας και τα δεδομένα με τον Άλεξιτς που ευστόχησε από τα 11 μέτρα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, για το 2-1. Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι βρήκαν άλλες δύο φορές τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον Γιουμπιτάνα (60′) και τον Τόμας (79′).

Ηρακλής (Τσιώλης): Βελλίδης, Κόκκορης (46′ Πανάγου), Κούστα, Σιούτας, Άλεξιτς, Τομάς, Δόρης (46′ Πατράλης), Χρουνσιέλ (28′ Σίλβα), Δοϊράνλης, Γιουμπιτάνα, Άλβαρεζ (69′ Σενγκιέργκι).

Ηρακλής Λάρισας (Χατζηλιάδης): Φαρμάκης (46′ Παπαγιάννης), Γιαννούτσης, Συρεγγέλας, Λίταινας, Κέρι, Χατζής, Λεσάι, Γκουγκούδης, Γκαλίτσιος, Καμπέρης (23′ λ.τ Μπαλαμιώτης), Μπόσιο.

Αλμωπός Αριδαίας – ΠΑΟΚ Β 0-0

Σε μια αναμέτρηση δίχως σκορ, Αλμωπός και ΠΑΟΚ πήραν από έναν βαθμό στην Αριδαία, με τους «ασπρόμαυρους» να δίνουν συνέχεια στο αήττητο σερί τους.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Ντόκιτς, Σουλιώτης, Τσιμπούκας, Παρασκευάς, Μανωλάκης (64′ Μακρυδάκης), Κέρθι, Έππας, Ασλαμπάλογλου, Παπαδόπουλος, Πέλκας, Πέττας.

ΠΑΟΚ Β (Γκαρσία): Μπαλωμένος, Κιτσάκης, Μελετίδης, Κώττας, Μορικέλι, Νινούα, Ουεντραόγκο, Σελιμάι (46′ Τασιούρας), Δαρέλας, Χατζηστραβός, Γκορντεζιάνι (61′ Μπράντονιτς).