Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024 11:13

Ανάσα με ανατροπή για τον Παναιτωλικό

Ένα εκπληκτικό γκολ του Γιώργου Μανθάτη έβαλε τη σπίθα και ο Παναιτωλικός πήρε φωτιά στο ματς με τον ΟΦΗ, ανατρέποντας μέσα σε πέντε λεπτά το 0-1 για να πάρει σπουδαία νίκη στην αυλαία του 2021.

Απλά τα πράγματα. Στο προαιώνιο ερώτημα αν η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση, ή αν η καλύτερη επίθεση είναι η άμυνα, έχουμε νικητή. Το επόμενο προαιώνιο ως και σαιξπηρικό ερώτημα, δύσκολα θα έχουμε νικητή: Το ήθελε ή όχι; Ο Γιώργος Μανθάτης έβαλε ένα από τα γκολ του 2021, κι ας είναι μόλις οι πρώτες μέρες του 2021 για τη Super League. Ο 23χρονος μέσος, ο οποίος αποκτήθηκε πριν λίγες μέρες από τον Παναιτωλικό άλλαξε τη ροή του αγώνα σε μια απίστευτη σέντρα-σουτ και οδήγησε την ομάδα του Αγρινίου στην ανατροπή και τη νίκη απέναντι στον ΟΦΗ. Μια από τις χειρότερες επιθέσεις στο πρωτάθλημα βρήκε δύο γκολ, είχε ένα χαμένο πέναλτι και η δεύτερο χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος – εκείνη των Κρητικών – τα έκανε πάλι μαντάρα σε ένα ματς που έμοιαζε να ελέγχει.

Βαριά η καλογερική δύο μέρες μετά την Πρωτοχρονιά, βαρύ και το γήπεδο από την βροχή που έπεφτε καταρρακτωδώς πριν το ματς, αλλά και κατά τη διάρκειά του, οπότε τι πιο φυσιολογικό από το να είναι… βαρύ και το θέαμα στο Αγρίνιο; Ο ΟΦΗ αν και παρατάχθηκε με το φαινομενικά συντηρητικό 5-4-1, ουσιαστικά κατόρθωνε να βγαίνει με περισσότερους παίκτες στην επίθεση και να είναι σαφώς πιο απειλητικός από τους γηπεδούχους. Τέσσερις φάσεις υπήρχαν στο πρώτο ημίχρονο, και οι τέσσερις από τους Κρητικούς με τις δύο να είναι κλασικές ευκαιρίες, που σταμάτησαν στις παγίδες του γηπέδου ή στον Κνετ. Ο Παναιτωλικός δεν απείλησε ούτε μια φορά την εστία του Δημήτρη Σωτηρίου, αφού όσες φορές βγήκε με καλές προϋποθέσεις στην επίθεση, του έλειπε η τελική πάσα. Μόνο ένα σουτ βρήκε η ομάδα του Αγρινίου προς την αντίπαλη εστία, με τον κορυφαίο του Βέργο να μην ανησυχεί ιδιαίτερα τον γκολκίπερ των Κρητικών.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε εντελώς διαφορετική μορφή. Ο Παναιτωλικός μπήκε πολύ δυνατά, ο Αριγίγκι εμφανίστηκε με τρομερή διάθεση στο γήπεδο και οι γηπεδούχοι απειλούσαν από τα δεξιά με σαφώς καλύτερες προϋποθέσεις από το πρώτο ημίχρονο. Μόνο που κόντρα στη ροή του αγώνα και στη δική τους ενέργεια, ήρθε ο ΟΦΗ να πετύχει ό,τι δεν είχε καταφέρει στο καλό του ημίχρονο. Ωραία προσπάθεια των Ουές, Στέρτζεον και Στάικου με το πλασέ του τελευταίου να κάνει το 0-1 για τους Κρητικούς. Όσα ακολούθησαν το γκολ των Κρητικών μοιάζει σενάριο βγαλμένο από τα όνειρα του Τραϊανού Δέλλα. Πρώτα ο εφιάλτης που σε ξυπνάει ιδρωμένο, δηλαδή το χαμένο πέναλτι του Μάζουρεκ, και κατόπιν τα δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά που έδωσαν τη νίκη στον Παναιτωλικό.