Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 08:37

Ελλάδα-Σλοβενία 72-78: Η βελτίωση δεν ήταν αρκετή για να αποφύγει τη νέα ήττα

Η Σλοβενία διατήρησε το αήττητο στον όμιλο μετά από τρεις αγωνιστικές αφού επικράτησε και της Ελλάδας με 78-72. Η εθνική ομάδα έδειξε πολύ καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με την ήττα από τους Γάλλους, προηγήθηκε με 8 πόντους (50-58, 30′), αλλά στο τέλος λύγισε από κούραση και αστοχία.

Πλέον το ομοσπονδιακό μας συγκρότημα αντιμετωπίζει ακόμη και το φάσμα του πρόωρου αποκλεισμού ενώ βάσει λογικής μπορεί να τερματίσει το πολύ στην τρίτη θέση.

Το μουδιασμένο ξεκίνημα της Ελλάδας ειδικά στην άμυνα δεν πέρασε ανεκμετάλλευτο από τους Σλοβένους. Ο Γκόραν Ντράγκιτς φόρτωσε νωρίς τον Νικ Καλάθη με 2 φάουλ και μαζί με τον Γκάσπερ Βίντμαρ, έβαλαν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ με 8-2. Η εθνική ομάδα αντέδρασε ακουμπώντας τη μπάλα στους ψηλούς της και με αιχμή του δόρατος τον Γιώργο Πρίντεζη μείωσε σε 10-8 (6′).

Στη συνέχεια τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ των Σλοβένων τούς πρόσφεραν δεύτερες ευκαιρίες για σκορ και με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Κλέμεν Πρέπελιτς η διαφορά πήγε στο +8 (20-12, 15′). Η άμυνα βελτιώθηκε, το κυνήγι στον Ντράγκιτς τον εξουδετέρωσε μέχρι το ημίχρονο, αλλά όχι και τον Λούκα Ντόνσιτς (14π. ημιχ.). Στην άλλη πλευρά τα εύκολα καλάθια είτε σε αιφνιδιασμό (Νίκος Παππάς) είτε μετά από υπομονή στην επιλογή (Γιώργος Παπαγιάννης) η Ελλάδα μείωσε και στο καλάθι (32-30, 20′).

Οι παίκτες του Κώστα Μίσσα μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με εντελώς διαφορετικό πρόσωπο. Η εκπληκτική άμυνα (χωρίς πόντο οι αντίπαλοι στα πρώτα 3:58) και ο οίστρος του Κώστα Σλούκας (12π., 3ασ. στην τρίτη περίοδο) βοήθησαν την εθνική ομάδα να προηγηθεί με 35-39 (24′) ενώ λίγο αργότερα έφτασε και στο +7 (38-45, 26′). Σε εκείνο το σημείο οι Σλοβένοι αντέδρασαν, έτρεξαν, βρήκαν πάλι εύστοχα μακρινά σουτ (Πρέπελιτς) και μείωσαν σε 43-45 (27′). Ο Γιάννης Μπουρούσης μπήκε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο και μέσα σε ένα δίλεπτο ήταν ο άνθρωπος που έδωσε και πάλι προβάδισμα 8 πόντων στην Ελλάδα (50-58, 30′).

Στην τελευταία περίοδο η πίεση, το άγχος και φυσικά η κούραση επηρέασαν τις δύο ομάδες. Ο Ντράγκιτς βρήκε επαφή με το καλάθι όπως συνέχισε να έχει και ο Πρέπελιτς με αποτέλεσμα στο τελευταίο πεντάλεπτο το σκορ να είναι 60-62. Στα τελευταία λεπτά ο Ντόνσιτς με τον Ντράγκιτς έδειξαν το επιθετικό ένστικτο το οποίο διαθέτουν, την ίδια ώρα που οι διεθνείς μας αστόχησαν σε κρίσιμες επιθέσεις κι έτσι το σκορ έγινε 75-70 (39′). Στο γαϊτανάκι των βολών οι αντίπαλοι μας ήταν όσο ψύχραιμου χρειάστηκε και έφτασαν στη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Σλοβενία ήταν πολύ καλύτεροι μόνο στα τρίποντα (35%-15%). Σε άλλο στατιστικό δεν εξηγείται η νίκη τους, ωστόσο η ψυχραιμία έπαιξε σημαντικό ρόλο στο τέλος. Καλή άμυνα και προσωπικά καλάθια των Σλοβένων τους χάρισαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 35-30, 52-58, 78-72
ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Κοκόσκοφ): Ράντολφ 8, Ντράγκιτς 20 (7/16 σουτ), Νίκολιτς, Πρέπελιτς 16 (3), Μούριτς 6 (1), Μπλάζιτς, Βίντμαρ 6, Ζάγκορατς, Ντίμετς, Τσάντσαρ, Ντόντσιτς 22 (7/12 σουτ, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ)
ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 6, Μπουρούσης 9, Σλούκας 18 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παππάς 10, Παπαγιάννης 10, Πρίντεζης 10 (10 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Αγραβάνης, Παπαπέτρου 5 (1), Μπόγρης, Αντετοκούνμπο