Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024 13:32

«Διπλό» τίτλου ο Βόλος στην Αρτα

Ακόμα πιο κοντά στη Σούπερ Λίγκα βρίσκεται από σήμερα ο Βόλος που πέρασε νικηφόρα και από την Αρτα επικρατώντας με 1-0 του Καραϊσκάκη. Μία παλικαρίσια νίκη για τους «κυανέρυθρους» του Βόλου, οι οποίοι σε συνδυασμό με την εκτός έδρας νίκη του Απόλλωνα Λάρισας στην Κέρκυρα, αύξησαν στους 11 βαθμούς τη διαφορά από τους διώκτες τους.

Το νικητήριο τέρμα για την ομάδα του Βόλου σημείωσε ο Πίτου Γκαρσία με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 30ο λεπτό.

O αγώνας της Αρτας δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, μιας και κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες μεταξύ των παικτών, χωρίς όμως ο Βόλος να κινδυνεύσει ιδιαίτερα, ενώ στο 82ο λεπτό ο Μάντζης είχε την σημαντικότερη ευκαιρία του αγώνα.

Καραϊσκάκης: Στεφανάκος, Παπανίκου, Παναγιώτου, Καπίας (62ο Μπαντέ), Ροντρίγκεθ, Παντίδος, Μασούρας, Χούσος, Ψιάνος (72ο Γυφτοκώστας), Βουκμίροβιτς, Τζιώρας

Βόλος: Μπουργάνης, Γκαλίτσιος, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Ουνγιαλίδης, Πέντα (87ο Δόρης), Πίτου Γκαρσία, Καμπαγέρο (80ο Βασιλείου), Λούκας (55o Ενγκουεμ), Ηλιόπουλος, Μάντζης.