Τετάρτη, 17 Απριλίου, 2024 02:05

«Έπιασε» τον Απόλλωνα στην κορυφή η Κέρκυρα

Τον Απόλλωνα Σμύρνης στην κορυφή της βαθμολογίας «έπιασε» η Κέρκυρα, που επικράτησε πολύ εύκολα με σκορ 3-0 του Πανελευσινιακού και οι δυο τους θα περιμένουν να δουν τι θα κάνει η ΑΕΛ με τον Πανελευσινιακό (18.00) για να γνωρίζουν εάν θα έχουν ακόμη ένα συγκάτοικο ή θα πέσουν στην δεύτερη θέση.

Οι Φαίακες άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Κόντου στο 34′ και δύο λεπτά αργότερα ο Ζορμπάς έκανε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 79ο λεπτό, ο Βλάχος.

Σημαντική νίκη που τον ανέβασε στο πρώτο μισό της βαθμολογίας πήρε ο Κισσαμικός με 1-0 κόντρα στη Ζάκυνθο, η οποία παραμένει σε δύσκολη θέση ενόψει της υπόθεση παραμονής. Το μοναδικό τέρμα, που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε στο 10′ ο Σαπαλίδης.

Τέλος, Αγροτικός Αστέρας και Πανσερραϊκός αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα. Το αποτέλεσμα βολεύει περισσότερο τους φιλοξενούμενους που διατηρήθηκαν μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ οι γηπεδούχοι βρίσκονται μόλις μια θέση πάνω από αυτή.

Υπενθυμίζεται, ότι λόγω της αδυναμίας του Εργοτέλη και του Ολυμπιακού Βόλου να κατέβουν στο πρωτάθλημα, τα ματς κόντρα σε Λαμία και Χανιά, ματαιώνονται.