Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024 19:36
Βόλος

Βόλος: Στο 0-0 αν και καλύτερος με Γιάννενα – Μπαίνει ήσυχος στα play out με πλεονέκτημα

Τα πράγματα ήταν απλά εξ αρχής στο Πανθεσσαλικό. Ο ΠΑΣ Γιάννινα θα έπαιζε τους κόπους μιας χρονιάς και ο Βόλος δεν είχε ούτε πολλά να κερδίσει, ούτε πολλά να χάσει. Για περίπου 30 λεπτά, όμως, οι ρόλοι της προαναγγελίας του αγώνα με εκείνους στο γήπεδο έμοιαζαν αντίστροφοι. Ο ΠΑΣ είχε παθητικό ρόλο, έμοιαζε λίγο μουδιασμένος και λίγο εκτός αγώνα, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν διάθεση, ενέργεια κι έφτασαν αρκετά συχνά στην εστία του Γιούρι Λοντίγκιν. Στον γκολκίπερ τους χρωστούσαν οι Ηπειρώτες το γεγονός ότι έμειναν στο ματς και μπορούσαν να συνεχίσουν να έχουν το νου τους και στα υπόλοιπα ματς που διεξάγονταν την ίδια ώρα. Αρκεί, βέβαια, κάποια στιγμή να έμπαιναν και σε εκείνο που έπρεπε οι ίδιοι να παίξουν. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ κράτησε το μηδέν στην εστία του στο 13’, στο 18’ και αργότερα στο 35’ και στο 36’, τη στιγμή που οι συμπαίκτες του δυσκολεύονταν να αναπτυχθούν.

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο διαφοροποιήθηκε ελάχιστα. Και το ελάχιστα έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο Βόλος απειλούσε λιγότερο – για τον ΠΑΣ πολύ λίγα πράγματα ήταν διαφορετικά. Δύο φορές, οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τον Φαν Βερτ και στις δύο να αστοχεί με το κεφάλι από ευνοϊκότατη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι είδαν την καλύτερή τους φάση ως το 70ο λεπτό να σταματάει αρχικά από τον Όρος και εν συνεχεία από το VAR, που σωστά καταλόγισε οφσάιντ στον Σνάιντερ.

Όσο τα λεπτά περνούσαν, τα πράγματα γίνονταν χειρότερα για τον ΠΑΣ και τα νέα πιο δυσάρεστα. Ήταν ξεκάθαρο ότι για να ελπίζει για εξάδα, έπρεπε να σκοράρει, ωστόσο η εικόνα του στο γήπεδο δεν έδειχνε ότι θα μπορούσε να καταφέρει κάτι τέτοιο. Άκεφος, άνευρος και χωρίς πάθος, σχεδόν άδειος από συναισθήματα, λες και εκείνος ήταν που δεν είχε βαθμολογικό κίνητρο στο ματς. Ο Περέα με μια κούρσα και μια ατομική προσπάθεια στο 76’ έδωσε λίγο σφυγμό στην ομάδα του, αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Αντιθέτως, ο Βόλος απείλησε και πάλι με τον Φαν Βερτ, ωστόσο μάλλον δεν ήταν η βραδιά του Ολλανδού, ο οποίος και πάλι αστόχησε από καλή θέση.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Γκουλέν, Ρίνερ, Μπαρτόλο, Άλχο, Ορόζ (72’ Νίνης), Ρεγκατέν, Φερνάντες (88’ Πουρίτα), Τσοκάνης, Μπαριέντος (72’ Κορέα), Φαν Βέερτ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Κάργας, Πίιρσμαν, Λιάσος (72’ Μπρένερ), Στάνκο (58’ Καραχάλιος), Γκαρντάφσκι, Σνάιντερ (86’ Μίνα), Ντομίνγκεθ, Περέα.