Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024 14:35
Βόλος

Βόλος – Γιάννινα 2-1: Δεν το ζαλίζουν οι κορυφές – “Καθάρισε” τον ΠΑΣ και πάει Τούμπα

Θα κλείσεις τον Πάουλο Φερνάντεζ και θα έρθει ο Ντέλετιτς. Θα κλείσεις τον Μίλος Ντέλετιτς και θα σου έρθει ο Τοσκάνης. Θα έχει βγει αλλαγή ο Τάσος Τοσκάνης, και θα σου εμφανιστεί ο Οζέγκοβιτς. Πόσα μπορείς να αντέξεις κι εσύ ως αντίπαλος του Βόλου; Και πόσα να αντέξεις όταν είσαι η χειρότερη άμυνα του πρωταθλήματος και η χειρότερη ομάδα του πρωταθλήματος εκτός έδρας! Ο ΠΑΣ έκανε την υπέρβασή του για 45 λεπτά, αλλά αποδείχθηκε ότι αυτό ακριβώς ήταν: Μια υπέρβαση, μέχρι να υποκύψει στον αντίπαλό του, και στη δική του φετινή κατάρα. Οι Ηπειρώτες έχουν δεχτεί γκολ σε κάθε ένα από τα δώδεκα φετινά τους ματς, έχουν δεχτεί από δύο γκολ και πάνω σε κάθε ματς μακριά από τα Γιάννινα, και όσο δεν ξεκινούν από την άμυνα τόσο θα δυσκολεύονται να μαζεύουν βαθμούς, ειδικά εκτός έδρας!

Αρκετά, όμως, για τον ΠΑΣ. Ο Βόλος; Ο Βόλος συνεχίζει να απολαμβάνει το ποδόσφαιρο, να βρίσκει σκόρερ μέσα από την… μαγική του τριάδα, και να δείχνει ικανός να αντέξει φέτος περισσότερο από πέρυσι. Ήδη, το κατάφερε και κυρίως δείχνει ότι κατάφερε να ξεπεράσει τη μίνι κοιλιά που έκανε με τις δύο συνεχόμενες αγωνιστικές χωρίς νίκη. Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου, παρά το κάκιστο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε στην επανάληψη να «καθαρίσει» το ματς μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά με πρωταγωνιστή τον Ογκνιέν Οζέγοβιτς, ο οποίος σκόραρε στο 47’ και στο 55’ για να κάνει τα πράγματα πολύ πιο εύκολα για τον Βόλο στα υπόλοιπα 40 λεπτά του ματς. Τι περιμένεις από τον Βόλο μετά; Επιθετικότητα και εμπνεύσεις στο ανοικτό γήπεδο, σε μια από τις πιο fun to watch ομάδες του πρωταθλήματος.

Οι γηπεδούχοι, ωστόσο, δε βρήκαν τρίτο γκολ στις φάσεις που είχαν και χωρίς να έχουν κάποια σπουδαία ευκαιρία, και ο ΠΑΣ έκανε εκείνο που επίσης συνηθίζει εκτός έδρας: Να μην τα παρατάνε. Στο 83ο λεπτό κι έπειτα από εξαιρετική πάσα του Μορέιρα, ο Μπάλαν έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 και έδωσε εντελώς διαφορετικό χαρακτήρα στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τις στιγμές τους για να ισοφαρίσουν, αρχικά με τον Ροσέρο, σε ένα τετ-α-τετ που νικήθηκε από τον Κλέιμαν και με τον βοηθό να τον υποδεικνύει σε θέση οφσάιντ και ακόμα σπουδαιότερη το δοκάρι που σταμάτησε τον Παμλίδη στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και με τον Κλέιμαν να έχει, ήδη, νικηθεί

Κι όλα αυτά ενώ μετά το πρώτο ημίχρονο να… ορκιζόσουν ότι βαριά-βαριά θα μπορούσε να μπει ένα γκολ σε αυτό το ματς.

Αν για κάτι θα θυμόμαστε τα πρώτα 45 λεπτά, είναι κάτι δυσάρεστο. Για τον Βόλο περισσότερο. Για τον ίδιο περισσότερο και από την ομάδα του. Σίγουρα έπαιξε το ρόλο του, και σίγουρα είναι καλύτερο που συνέβη τώρα από αργότερα. Ο τραυματισμός του Τάσου Τσοκάνη πριν καν συμπληρωθούν δέκα λεπτά στο Πανθεσσαλικό ήταν κομβικός για να μην μπορέσουν οι γηπεδούχοι να έχουν την απόδοση που θέλουν στο γήπεδο και να μην μπορέσουν να κυριαρχήσουν στη μεσαία γραμμή, ώστε να βγάλουν τις συνηθισμένες τους ευκαιρίες μπροστά. Ο αρχηγός του Βόλου έπαθε θλάση, θα χάσει την τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου, αλλά θα είναι έτοιμος στην επανεκκίνηση του πρωταθλήματος, ωστόσο η ομάδα του δεν μπόρεσε να βρει λύσεις στην απουσία του. Ο ΠΑΣ κράτησε εύκολα στα πρώτα 45 λεπτά τον Βόλο μακριά από την εστία του, έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα όταν στο 21’ το ανάποδο ψαλίδι του Γιώργου Παμλίδη έφυγε άουτ και απειλήθηκε ουσιαστικά μόνο στις καθυστερήσεις από μια σέντρα-σουτ του Ντέλετιτς.

ΒΟΛΟΣ (Μπράτσος): Kλέιμαν, Λούνα, Σιέλης, Άλχο, Μεσκίδα (46’ Νοκάρ), Τσοκάνης (9′ Μεταξάς), Εσκοβάλ, Μπαριέντος, Φερνάντεζ (80’ Κούτσιας), Ντέλετιτς (85’ Πίρινεν), Οζέγκοβιτς (86’ Φερνάντες).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Στάικος): Αθανασίου, Σόρια, Μπαγκαλιάνης, Πήλιος, Παντελάκης, Μπιλμπάο, Τζίμας (64’ Μπάλαν), Λιάσος, Ροσέρο, Μορέιρα, Παμλίδης.