Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 08:48

Βόλος για Ευρώπη! Νέο διπλό, 1-2 στη Λαμία δια…ποδός Δουβίκα!

Ο Βόλος ήταν καλύτερος στην αρχή του πρώτου μέρους, μπήκε δυναμικά και με πολλή ταχύτητα στο παιχνίδι, ξαφνιάζοντας την αγχωμένη Λαμία. Η μεσοεπιθετική πεντάδα του Άνχελ Λόπεθ λειτουργούσε άριστα, παίρνοντας εκπληκτική υποστήριξη από τον Φεράρι, με τις αστείρευτες κούρσες και τις επικίνδυνες σέντρες από την αριστερή πτέρυγα.

Η ανωτερότητα των Θεσσαλών μετουσιώθηκε σε σκορ στο 24ο λεπτό, όταν το λάθος του Αντέτζο έδωσε την ευκαιρία στον Δουβίκα να βρεθεί στην περιοχή απέναντι από Βύντρα και Θεοδωρόπουλο και να νικήσει τον τελευταίο με ωραίο διαγώνιο σουτ.

Η Λαμία προσπάθησε να αντιδράσει και είδε τον Παπαδόπουλο να καταλογίζει πέναλτι υπέρ της στο 32ο λεπτό. Όμως ο Σιδηρόπουλος (VAR) πρότεινε στον Μακεδόνα διαιτητή να αλλάξει την απόφαση του και να δώσει φάουλ εκτός περιοχής, πράγμα που συνέβη και προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων.

Η… μοίρα τους αποζημίωσε, πάντως, στο 44’, όταν ο Κολόμπο κοντρόλαρε με το χέρι μέσα στην περιοχή του και έστειλε τον Μπιανκόνι στα έντεκα μέτρα απέναντι από τον Γκαραβέλη. Ο τελευταίος, όμως, μπλόκαρε εντυπωσιακά και διατήρησε το προβάδισμα του Βόλου ενόψει ανάπαυλας.

Η πολυπόθητη ισοφάριση για τους Φθιωτούς ήρθε πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Χατζηστραβό να πατά περιοχή στο 48’ και να κάνει ωραίο γύρισμα πάρε-βάλε στον Μπιανκόνι για το 1-1. Παρόλα αυτά, έκτοτε η Λαμία έδειξε να… αδειάζει και, ενώ θα περίμενε κανείς ότι θα ήταν αυτή που θα αύξανε την πίεση και θα κυνηγούσε το τρίποντο, τελικά ο Βόλος κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και κατάφερε να γίνει απειλητικός, φτάνοντας σε σημείο να σκοράρει και δεύτερο γκολ.

Με φάση που προέκυψε από την ποιότητα και ταχύτητα του Μαρτίνες, ο Αργεντίνος εξτρέμ έκανε το γύρισμα στην περιοχή και ο Δουβίκας πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα εξ επαφής, «παγώνοντας» το «Αθανάσιος Διάκος».

Ύστερα, οι πολλές και διαδοχικές αλλαγές που έκαναν οι δύο προπονητές προκάλεσαν την πτώση του ρυθμού και, παρά την προθυμία των 22 παικτών και τη διάθεση τους να τρέξουν και να μπουν σε μονομαχίες, καμία ομάδα δεν μπόρεσε να βρει μομέντουμ και να γίνει πιεστική προς τον αντίπαλο για κάποιο ικανοποιητικό χρονικό διάστημα. Ο χρόνος κύλησε κυρίως με βαθιά γεμίσματα και σέντρες, για να φτάσουμε στην δεύτερη φετινή νίκη του Βόλου, που μάλιστα είναι και η δεύτερη εκτός έδρας!