1 2
Παρασκευή, 26 Ιουλίου, 2024 14:38

Βαθιά ανάσα για τον Βόλο με πειστική νίκη 3-1 επί του ΟΦΗ

Την παρθενική του νίκη στο 2024 (και τέταρτη συνολικά στη σεζόν) πέτυχε ο Βόλος που επικράτησε 3-1 του ΟΦΗ, με ανατροπή, στην 25η αγωνιστική της Super League. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με γκολ του Λάρσον στο 13′, με τους κυανέρυθρους όμως να βρίσκουν απαντήσεις και να ανατρέπουν την κατάσταση χάρη σε αυτογκόλ του Βούρου στο 31′ και σε τέρματα των Σιέλη στο 61′ και Μπερτόγλιο στο 70′.

Αλλαγές σε πρόσωπα, όχι σε… σχηματισμό

Τον σχηματισμό 4-2-3-1 διατήρησαν σε σχέση με τα τελευταία παιχνίδια των ομάδων τους τόσο ο Χρήστος Κόντης όσο και ο Τραϊανός Δέλλας.

Ο τεχνικός του Βόλου προχώρησε σε δύο αλλαγές προσώπων σε σχέση με την ενδεκάδα της περασμένης Κυριακής κόντρα στον Άρη στο «Κ. Βικελίδης». Ο Κόβατς διατήρησε τη θέση του στην εστία, με τον Άλχο (δεξιά) και τον Μύγα (αριστερά, αντί του Λούνα) να τοποθετούνται στα άκρα της άμυνας. Καλογερόπουλος και Σιέλης ήταν οι κεντρικοί αμυντικοί. Στη μεσαία γραμμή, Ντε Καμπς και Τσοκάνης (αντί του τραυματία Γκλάβτσιτς) ήταν οι «κόφτες» με τον Τρουιγέ σε ρόλο δεκαριού. Κόμπα (δεξιά) και Ασενούν (αριστερά) ήταν τα εξτρεμ ενώ μοναδικός προωθημένος ήταν ο Γκαρσία.

Με επτά αλλαγές σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, παρέταξε τον ΟΦΗ ο Τραϊανός Δέλλας. Ο Μπάουμαν διατηρήθηκε κάτω από τα γκολπόστ με τους Λάρσον (δεξιά) και Αμπάντα (αριστερά) να αποτελούν τους πλάγιους οπισθοφύλακες και τους Βούρο και Λουκάο τους κεντρικούς αμυντικούς. Μεγιάδο και Γκλέιζερ ήταν τα δύο αμυντικά χαφ με τον Νέιρα σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους. Μπάκου (δεξιά) και Α. Ριέρα (αριστερά) κινούνταν στις πτέρυγες ενώ στην κορυφή της επίθεσης είχε τοποθετηθεί ο Λουίζ Φελίπε.

«Χτύπησε» στην πρώτη τελική

Για σχεδόν 13 λεπτά, η αναμέτρηση του Πανθεσσαλικού δεν είχε την παραμικρή επικίνδυνη στιγμή μπροστά στα αντίπαλα καρέ.

Ένα ατομικό λάθος της άμυνας του Βόλου ήταν αρκετό όμως για τον ΟΦΗ ώστε να προηγηθεί στο σκορ. Στο 13′ ο Μπάκου έβγαλε μια -φαινομενικά- ακίνδυνη, συρτή σέντρα στην περιοχή του Βόλου. Στην προσπάθειά του να απομακρύνει, ο Μύγας έστρωσε τη μπάλα στον Χουάν Νέιρα, ελαφρώς εκτός περιοχής. Ο Αργεντινός «έσπασε» τη μπάλα δίπλα του στον Λάρσον, με τον Σουηδό, παρότι σούταρε με το κακό του πόδι, το αριστερό, να πιάνει ένα φοβερό φαλτσαριστό σουτ από τα όρια της περιοχής, μη αφήνοντας περιθώριο αντίδρασης στον Κόστιτς και γράφοντας το 0-1.

Έψαξε… και βρήκε αντίδραση

Ο Βόλος προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, έχοντας για δράστη τον Ασενούν. Στο 18′ ο Φινλανδός εξτρεμ προσπάθησε να… μιμηθεί μια εκτέλεσή του προ δεκαημέρου, τότε που νίκησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ τον Νάγκι του ΠΑΣ Γιάννινα. Αυτή τη φορά όμως, το μακρινό χτύπημα φάουλ του Ασενούν βρήκε τον Μπάουμαν σε ετοιμότητα, να εκτινάσσεται και να αποκρούει σε κόρνερ.

Οι κυανέρυθροι, μη έχοντας άλλη επιλογή, είχαν πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και όλο και πλησίαζαν στα καρέ των Κρητικών.

Στο 31ο λεπτό ήρθε η ισοφάριση για τον Βόλο. Ασενούν και Τρουιγέ εκτέλεσαν με πάσα ένα κόρνερ από τα αριστερά. Ο Γάλλος έβγαλε πιο έξω στον Ντε Καμπς ο οποίος επιχείρησε ένα γέμισμα προς την περιοχή με το αριστερό. Ο Βούρος βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, βάζοντας άτσαλα το κεφάλι του και της έδωσε φάλτσα που μπέρδεψαν τον Μπάουμαν ο οποίος την είδε να καταλήγει στο βάθος της εστίας του για το 1-1. Το τέρμα κατοχυρώθηκε ως αυτογκόλ στον 28χρονο αμυντικό των Κρητικών.

Δίχως συγκινήσεις τα υπόλοιπα λεπτά

Μετά την επίτευξη της ισοφάρισης από πλευράς Βόλου, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε. Οι επικίνδυνες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες περιορίστηκαν σημαντικά ενώ κυριάρχησαν οι δυναμικές μονομαχίες μεταξύ των ποδοσφαιριστών, που οδήγησαν τον κ. Ανδριανό να βγάλει και ορισμένες κίτρινες κάρτες σε παίκτες αμφότερων των ομάδων.

Το 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών για τα πρώτα 45 λεπτά.

Εκατέρωθεν στιγμές στην έναρξη του δευτέρου

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με επικίνδυνη στιγμή για τον Βόλο. Ο Ασενούν είχε τη μπάλα στην κατοχή του και είδε την κάθετη κίνηση του Μπερτόγλιο (ο οποίος είχε περάσει στο ματς με την έναρξη του δευτέρου μέρους, στη θέση του Τρουιγέ) περνώντας του την πάσα. Το πλασέ όμως του Αργεντινού από θέση εντός περιοχής ήταν αδύναμο και κατέληξε εύκολα στην αγκαλιά του Μπάουμαν, ενώ η φάση θα μπορούσε να έχει διαφορετική εξέλιξη αν η μπάλα έφτανε στον Κόμπα, ο οποίος ήταν ολομόναχος δίπλα στα δεξιά του Μπερτόγλιο.

Η «απάντηση» στις ευκαιρίες από πλευράς ΟΦΗ ήρθε στο 52ο λεπτό. Ο Αμπάντα εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, με τη μπάλα να φτάνει στο δεύτερο δοκάρι. Ο Μεγιάδο πήρε την κεφαλιά, δίνοντας ύψος στη μπάλα η οποία πήρε περίεργη τροχιά και πέρασε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κόβατς.

Ολική ανατροπή… από αέρος

Λίγο λεπτά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Βόλος έφτασε στην ολική ανατροπή του σκορ. Στο 61ο λεπτό, ο Ασενούν εκτέλεσε γλυκά ένα φάουλ εκτός περιοχής, με τον προωθημένο Σιέλη να σηκώνεται δυναμικά, να νικά στον αέρα τόσο τον Βούρο που τον μάρκαρε αρχικά, όσο και τον Χιμένεθ που βρέθηκε στο διάβα του και με σκαστή κεφαλιά να νικά τον Μπάουμαν για το 2-1.

Τους «χόρεψε» και το… τελείωσε ο Μπερτόγλιο

Ό,τι δεν κατάφερε στο 48′ ο Μπερτόγλιο, το πέτυχε λίγο παραπάνω από 20 λεπτά αργότερα.

Στο 70ο λεπτό, ο Άλχο εκτέλεσε ένα πλάγιο από τα δεξιά με Γκαρσία, Μεγιάδο και Λουκάο να σηκώνονται για την κεφαλιά. Ο Μεγιάδο ήταν αυτός που την πήρε, με τη μπάλα να καταλήγει στον Μπερτόγλιο στα όρια της περιοχής. Ο Αργεντινός απέφυγε εκπληκτικά τον Βούρο με το αριστερό, βρέθηκε απέναντι από τον Μπάουμαν τον οποίο «εκτέλεσε» με το δεξί, σημειώνοντας το 3-1.

Διαφύλαξε το προβάδισμά του

Στο χρονικό διάστημα που ακολούθησε, ο Βόλος δεν υπήρξε ιδιαίτερα επιθετικός, δίχως αυτό βέβαια να χρειάζεται κιόλας, καθώς ζητούμενο ήταν η διατήρηση του υπέρ του σκορ.

Οι Κρητικοί επιδίωξαν να ασκήσουν πίεση στην άμυνα του Βόλου, κυρίως από στατικές φάσεις, και να φτάσουν στην επίτευξη ενός τέρματος που θα τους έβαζε εκ νέου στο «κόλπο» της διεκδίκησης ενός θετικού αποτελέσματος.

Η αμυντική λειτουργία του Βόλου όμως λειτούργησε αποτελεσματικά, μη αφήνοντας περιθώρια στους παίκτες του ΟΦΗ να ελπίζουν για κάτι παραπάνω, και το 3-1 διατηρήθηκε μέχρι το σφύριγμα της λήξης από τον διαιτητή του αγώνα, τον κ. Κωνσταντίνο Ανδριανό.

«Ανάσανε» και… πάει Πειραιά

Με τη νίκη αυτή, ο Βόλος πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, καθώς έφτασε τους 20 πόντους και «σκαρφάλωσε» -ίσως προσωρινά- στην 11η θέση της βαθμολογίας, προσπερνώντας την Κηφισιά (αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 στην Τρίπολη) και αναμένοντας το αποτέλεσμα της αναμέτρησης ανάμεσα σε Παναιτωλικό και Ολυμπιακό (17:00).

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση του Βόλου, η επίσκεψή του στο «Γ. Καραϊσκάκης» ώστε την προσεχή Κυριακή 3 Μαρτίου στις 19:30 να αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό, για την 26η (τελευταία της κανονικής διάρκειας) αγωνιστική της Super League.

Διαιτητής: Ανδριανός
Βοηθοί: Πάτρας, Τοροσιάδης
Τέταρτος: Κατσικογιάννης
VAR: Γκορτσίλας, Κωνσταντίνου

Κάρτες: 25′ Τρουιγέ, 41′ Γκαρσία, 63΄Καλογερόπουλος-17′ Γκλάζερ, 19′ Νέιρα, 32′ Λ. Φελίπε, 85′ Ισέκα, 89′ Γκαγιέγκος

ΒΟΛΟΣ (Χ. Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Μύγας, Τσοκάνης, Ντε Καμπς (65΄Λούνα), Τρουιγέ (46′ Μπερτόγλιο), Κόμπα (90+4′ Ολιβέρα), Ασενούν (82′ Μωραΐτης), Γκαρσία.

ΟΦΗ (Τ. Δέλλας): Μπάουμαν, Λάρσον, Βούρος, Λουκάο, Αμπάντα, Μεγιάδο (73′ Αποστολάκης), Γκλέιζερ (67′ Γκαγιέγκος), Νέιρα (41′ λ.τ. Χιμένεθ), Μπάκου, Α. Ριέρα (67′ Μοσκέρα), Λ. Φελίπε (73′ Ισέκα).