Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024 09:07

Βαριά ήττα του Ολυμπιακού Βόλου στην Καρδίτσα, 4-0 από την Αναγέννηση

Την τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες πρωταθλήματος εντός έδρας πανηγύρισε το απόγευμα της Κυριακής (28/11) στο Δημοτικό Στάδιο Καρδίτσας η Αναγέννηση διατηρώντας μάλιστα το μηδέν στην άμυνά της.

Αντίπαλός της ήταν ο Ολυμπιακός Βόλου που υποτάχθηκε στην ανωτερότητα της ομάδας του Περ. Αμανατίδη που επικράτησε με 4-0.

Με πολύ καλό ρυθμό και ευκαιρίες εκατέρωθεν κύλησε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στο Δημοτικό Στάδιο με την Αναγέννηση να έχει την ευκαιρία να προηγηθεί από τα πρώτα λεπτά αλλά το πέναλτι που χτύπησε ο Πλέγας στο 7′ αποκρούστηκε από τον Ξενοδόχοβ. Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλευόμενοι και το σοκ από την απώλεια του πέναλτι είχαν στη συνέχεια κάποιες προσπάθειες για να πάρουν προβάδισμα όμως το φάουλ του Μπενγκόα στο 3ο λεπτό έδωσε τη λύση στο να πάει με προβάδισμα η Αναγέννηση στο ημίχρονο.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το β’ μέρος για την Αναγέννηση που “καθάρισε” ουσιαστικά τον αγώνα στο 55′ με το τέρμα του Γκίνη και ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα από Κοτσώνη και Βιδάλ (αλλαγές αμφότεροι) που διαμόρφωσαν το τελικό 4-0 στο 67′ και στο 89′ αντίστοιχα. Κατά τα λοιπά η αναμέτρηση στο β’ μέρος δεν είχε κάτι ιδιαίτερο από πλευράς ρυθμού και ευκαιριών με την βροχή να είναι πιο έντονη.

Αναγέννηση Καρδίτσας (Περ. Αμανατίδης): Γκέκας, Καρανίκας, Σταμόπουλος, Γκόλιας, Λαρρέα (44 Κοτσώνης), Γκίνη, Λαγός (68′ Μπάλλας), Πλέγας, Μπραμπίγια (78′ Βιδάλ), Μπενγκόα (78′ Μάνιος), Αθανασιάδης (46′ Γκουγκούδης)

Ολυμπιακός Βόλου (Μ. Γκαγέχα): Ξενοδόχοβ, Μαρκοπουλιώτης, Να, Γραικός, Φιλίποβιτς, Κόλα (61′ Ντουάρτε), Μπάτροβιτς (75′ Κατσούκης), Σκοπελίτης, Κουντουριώτης (61′ Σουλεϊμάν), Βερνάρδος (85′ Χάτσεκ), Σιαφά.

Πηγή: KarditsaLive