Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024 06:40

Τσιτσιπάς: Αποκλείστηκε από το US Open -Ηττήθηκε από τον 18χρονο Αλκαράθ

Στη φάση των «32» αποχαιρέτησε το US Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από τον 18χρονο Κάρλος Αλκαράθ.

Επειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, που είχε διάρκεια 4 ώρες και 7 λεπτά, ο Έλληνας τενίστας «λύγισε» (6-3, 4-6, 7-6, 0-6, 7-6) από το 18χρονο «παιδί θαύμα» του ισπανικού τένις, που πήρε την πρόκριση με εντυπωσιακό τρόπο για τη συνέχεια του αμερικανικού Γκραν Σλαμ.

Για τη φάση των «16» ο Αλκαράθ ήδη καταστρώνει τα σχέδιά του για να αντιμετωπίσει τον Πέτερ Γκόγιοβτσικ, την ώρα που ο Τσιτσιπάς δεν αναλογίζεται πώς δεν κατάφερε για ακόμη μια φορά να προχωρήσει μακριά στο US Open.

Από την αρχή του ματς ο νεαρός Ισπανός μπήκε δυνατά, παίρνοντας το πρώτο σετ 6-3, για να απαντήσει ο Ελληνας αθλητής με την ισοφάριση (6-4). Το επόμενο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον 18χρονο να το κατακτά και να παίρνει ξανά το «πάνω χέρι».

Στο τέταρτο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν καταιγιστικός, καθώς ισοφάρισε σε 2-2 με το εντυπωσιακό 6-0, ωστόσο δεν κατάφερε να «επενδύσει» στο γεγονός αυτό, με το τάι μπρέικ να κινείται σε λεπτές ισορροπίες. Εκεί ο Αλκαράθ φάνηκε πιο αποτελεσματικός και πήρε τελικά τόσο το σετ όσο και το ματς, μαζί και μια τεράστια πρόκριση.

Πηγή: iefimerida.gr