Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 07:01

Τσάμπιονς Λιγκ: Προβάδισμα για Λιόν και Σίτι

Μεγάλη νίκη πήρε η Λιόν που επικράτησε 1-0 της Γιουβέντους στη Γαλλίας για το Champions League.

Οι Ιταλοί ταξίδεψαν στην Ιταλία με… αέρα και η εικόνα τους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδειχναν πως είχαν υποτιμήσει τον αντίπαλο. Οι γηπεδούχοι ωστόσο τους πίεζαν ασφυκτικά. Δεν τους άφηναν να κάνουν φάσεις, ενώ εκείνοι ήταν που απειλούσαν συνεχώς τον Σέζνι.

Βρήκαν το γκολ στο 31′ με προβολή του Τουσάρ μετά από σέντρα του Αουάρ. Επειτα δεν κλείστηκαν πίσω, αλλά έψαξαν και περισσότερα τέρματα. Την ίδια στιγμή οι Ιταλοί δεν απειλούσαν τον Λόπες. Στο τελευταίο 10λεπτο ο Κριστιάνο Ρονάλντο και ο Πάουλο Ντιμπάλα απείλησαν, αλλά δεν έφτασαν στην ισοφάριση.
Λιόν: Λόπες, Ντιμπουά, Ντεναγέ, Μαρσέλο, Μαρσάλ, Κορνέ (80’ Αντερσεν), Γκιμαράες, Τουσάρ, Αουάρ, Εκαμπί (66’ Τεριέ), Ντεμπελέ.

Γιουβέντους: Στσέσνι, Ντανίλο, Μπονούτσι, Ντε Λιχτ, Αλέξ Σάντρο, Μπεντανκούρ, Πιάνιτς (62’ Ράμσι), Ραμπιό (78’ Μπερναντέσκι), Κουαδράδο (70’ Ιγκουαΐν), Ντιμπάλα, Κριστιάνο Ρονάλντο.

Ρεάλ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2

Ενα μεγάλο «διπλό» πήρε η Μάντσεστερ Σίτι στην Μαδρίτη νικώντας την Ρεάλ 1-2 για το πρώτο ματς της φάσης των «16» του Champions League.

Οι Μαδριλένοι είχαν την πρωτοβουλία στο πρώτο ημίχρονο. Κρατούσαν μπάλα, αλλά δεν έβρισκαν φάσεις. Στην επανάληψη πήραν κάποια… μέτρα στο γήπεδο και έψαξαν το γκολ. Το βρήκαν εν τέλει στο 60′ με τον Βινίσιους να εκμεταλλεύεται λάθος της άμυνας των Αγγλων, να δίνει στον Ισκο και εκείνος να στέλνει στη μπάλα στα δίχτυα.

Ωστόσο για την ομάδα του Γκουαρδιόλα τα πράγματα αποδείχθηκαν… εύκολα. Ετσι φάνηκε τουλάχιστον. Η είσοδος του Στέρλινγκ άλλαξε τον ρυθμό. Στο 78′ ο Ντε Μπρούινε έκανε σέντρα και ο Ζεσούς ισοφάρισε. Στο 83′ ο Στέρλινγκ κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Βέλγος. Λίγο αργότερα, ο Ράμος είδε την κόκκινη κάρτα και οι ελπίδες της ομάδας έκαναν… φτερά.

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μεντί, Καζεμίρο, Μόντριτς (85′ Λούκας), Βαλβέρδε, Ίσκο (85′ Γιόβιτς), Βινίσιους (75′ Μπέιλ), Μπενζεμά.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Οταμέντι, Λαπόρτ (33’ Φερναντίνιο), Μεντί, Γκουντογάν, Ρόντρι, Ντε Μπρόινε, Μαχρέζ, Ζεζούς, Μπερνάρντο Σίλβα (73’ Στέρλινγκ).