Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 11:57

Τρίποντο χωρίς να πείσει ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Απόλλωνα

Ο Λάζλο Μπόλονι το δήλωσε χωρίς περιστροφές όταν ανέλαβε τον Παναθηναϊκό. Δεν έχει κανένα πρόβλημα για νίκες ακόμη και με… μισό μηδέν. Αρκεί να είναι νίκες…

Μία τέτοια ήταν η αποψινή για το τριφύλλι που έκανε το «2 στα 2» απόψε στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Απόλλωνα επικρατώντας με 1-0 χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χατζηγιοβάνη στο 27’ και με κορυφαίο του γηπέδου τον Βραζιλιάνο Μαουρίσιο που έπαιξε και για τον Κουρμπέλη και ήταν… παντού!

Ο Ρουμάνος προπονητής είχε να διαχειριστεί πολλές απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών, αλλά και δύο αναγκαστικές αλλαγές στη ροή του ματς που ολοκληρώθηκε με τον Καραγιάννη να κάνει το ντεμπούτο του και τον Σερπέζη στην ενδεκάδα.

Η ουσία ωστόσο είναι ότι ο Παναθηναϊκός δεν είχε μεν καλή απόδοση αλλά δεν απειλήθηκε από τον αντίπαλό του, στο εξ αναβολής ματς για τη 2η αγωνιστική, φτάνοντας τους εννέα βαθμούς και στην 7η θέση στο βαθμολογικό πίνακα.

Ο Απόλλωνας ήταν η ομάδα που μπήκε καλύτερα στο ξεκίνημα του ματς, προσπαθώντας να αιφνιδιάσει τους πράσινους πιέζοντας ψηλά και δυσκολεύοντας τον τρόπο ανάπτυξής τους.

Οσο περνούσε η ώρα ο Παναθηναϊκός έλεγξε το ρυθμό, πλην όμως είχε σημαντικές δυσκολίες στο να βρει διαδρόμους προς την εστία των φιλοξενούμενων που αμύνονταν με συνοχή πίσω από τη μπάλα.

Tα πολλά λάθη και το αργό τέμπο κυριάρχησαν και βόλευαν την «ελαφρά ταξιαρχία», πλην όμως μία εξαιρετική μπαλιά του Μαουρίσιο στον Χαρζηγιοβάνη και η αφελής απόκρουση με το χέρι του Μπρούσιτς στο 23’ έφεραν το τριφύλλι μπροστά στο σκορ.

Τη σωστή υπόδειξη του πέναλτι μέσω VAR ανέλαβε ο Χατζηγιοβάνης και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με υποδειγματικό χτύπημα στο 29’ (1-0). Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε επ’ ουδενί δάφνες ποιότητας και ολοκληρώθηκε δίχως υποσχόμενες ευκαιρίες, με εξαίρεση ένα σουτ του Ντομίγκες που έβγαλε ο Διούδης στο 29’ από στατική φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Απόλλων πήρε περισσότερα ρίσκα προκειμένου να φτάσει στην ισοφάριση και ο Παναθηναϊκός έψαχνε να βρει χώρους στο επιθετικό τρανζίσιον κυρίως από τη δεξιά του πλευρά με τον Χατζηγιοβάνη.

Το τριφύλλι έχασε δύο παίκτες (Αλεξανδρόπουλος, Πούγγουρας) με αναγκαστικές αλλαγές και ο ρυθμός παρέμεινε αργός δίχως υποσχόμενες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, ενώ οι πράσινοι αγωνίστηκαν με δέκα παίκτες στις καθυστερήσεις λόγω αποβολής του Μολό με δεύτερη κίτρινη.

Ο Απόλλων απείλησε από στατική φάση στο 91′ σε κεφαλιά του Λισγάρα που πέρασε άουτ και ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Αίτόρ στο 93′.