Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 21:16

“Τριάρα” με ιδρώτα ο ΠΑΟΚ

Μπορεί η αναμέτρηση ΠΑΟΚ-ΟΦΗ να ήταν «κεκλεισμένων των θυρών», ωστόσο κάθε τέτοια μέρα, 4 του Οκτώβρη, το κλίμα είναι φορτισμένο και όλα κινούνται γύρω από τη μνήμα των έξι αδικοχαμένων «αετόπουλων». Ο «Δικέφαλος» έπρεπε να παίξει και γι’ αυτούς…

Οι «ασπρόμαυροι» (της Θεσσαλονίκης) γνώριζαν πριν από την σέντρα του έκτου αγώνα τους σε 40 μέρες στην Τούμπα, ότι έπρεπε να επιστρέψουν στις νίκες, μετά από τέσσερα επίσημα παιχνίδια, σε Ελλάδα και Ευρώπη, όπου δεν είχε κερδίσει.

Με Μάτος και Τσόλακ

Έμοιαζε δεδομένο ότι ο Λέο Μάτος, από την στιγμή που μπήκε στην αποστολή του «Δικεφάλου», ότι θα ξεκινούσε στο αρχικό σχήμα, με δεδομένες τις απουσίες των Ροντρίγκο, Ουαγκέ και Κρέσπο.

Κατά τα άλλα η ενδεκάδα που επέλεξε ο Αμπέλ Φερέιρα δεν έχει πολλές εκπλήξεις, με τον Πορτογάλο τεχνικό να δίνει φανέλα βασικού στον Αντόνιο Τσόλακ και να αφήνει στον πάγκο τον Χρήστο Τζόλη.

Ο Γιώργος Σίμος επέλεξε για το «5-4-1» σε ρόμβο τον Βάτερμαν κάτω από τα δοκάρια, τους Κοροβέση – Ουές αριστερά και δεξιά αντίστοιχα και τους Σελίμοβιτς, Διαμαντή και Μαρινάκη στα στόπερ. Στα χαφ οι Μεγιάδο – Ναμπί με τους Νέιρα και Στάικο να πλαισιώνουν τον Σαρδινέρο.

Φουριόζος ο «Δικέφαλος»

Ο Φερέιρα έριξε από το ξεκίνημα Μάτος και Τσόλακ, με τους δύο παίκτες νωρίς νωρίς να φτάνουν μια ανάσα από το 1-0. Ο Βραζιλιάνος επέστρεψε με το γνωστό στυλ του και το κεφάλι να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι, ένα λεπτό νωρίτερα ο Κροάτης είδε τον Βάντερμαν να αποκρούει με εντυπωσιακό τρόπο το σουτ του. Όλα αυτά στα πέντε πρώτα λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος και ο κορυφαίος των τελευταίων αγώνων του, Ομάρ Ελ Καντουρί, ήταν αυτός που νωρίς νωρίς έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους. Ο Μαροκινός έφτιαξε και τελείωσε με εξαιρετικό τρόπο (ασίστ του Σβαμπ) τη φάση με την οποία από το 8ο λεπτό είχαμε σκορ στην Τούμπα.

Ήταν το 100ο γκολ του «Δικεφάλου» στις εντός έδρας αναμετρήσεις με τον ΟΦΗ.

Η ομάδα της Κρήτης άγγιξε την ισοφάριση στο 20’ με το δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Ναμπί, αλλά ο Ζίβκοβιτς απομάκρυνε με εντυπωσιακό τρόπο σε κόρνερ, το ίδιο έκανε και στο 34’ ο Βάντερμαν στο σουτ του αμαρκάριστου Σβαμπ από το ύψος του πέναλτι.

Ο τρελός ρυθμός καλά κρατούσε! Νέα μεγάλη στιγμή, δύο λεπτά αργότερα, για τους Κρητικούς, με τον Ναμπί να σουτάρει και την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι της εστίας του ΠΑΟΚ.

Ανώτερος ΟΦΗ, λύτρωση με Σφιντέρσκι

Στη μεγαλύτερη διάρκεια του β’ μέρους οι γηπεδούχοι έψαχναν χωρίς ορθόδοξο τρόπο, είναι αλήθεια, το δεύτερο γκολ για να αισθανθούν καλύτερα, οι φιλοξενούμενοι έχοντας πάρει την κατοχή της μπάλας το γκολ της ισοφάρισης, την ίδια ώρα που ο διαιτητής Τζοβάρας να τα κάνει μούσκεμα στον πειθαρχικό έλεγχο, χαρίζοντας δύο φορές τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Σελίμοβιτς.

Οι δύο προπονητές έκαναν τις κινήσεις τους από τον πάγκο, το εύθραυστο 1-0 παρέμενε με τον ΟΦΗ να εντείνει τις προσπάθειες τους και να απειλεί πρώτα με τον Γιάννου (79’) και στη συνέχεια με τον Σελίμοβιτς (80’). Η νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία στο 82’ με τον Ναμπί και τον Ζ. Ζίβκοβιτς να απομακρύνει την τελευταία στιγμή ενστικτωδώς με το πόδι. Η εικόνα του ΠΑΟΚ από το 60’ και μετά ήταν απελπιστικά κακή μέχρι που ο Κάρολ Σφιντέρσκι μπήκε στο γήπεδο και με δύο προσωπικές ενέργειες μετέτρεψε το 1-0 σε 3-0!

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος (74’ Λύρατζης), Ινγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Πέλκας (74’ Τζόλης), Α. Ζίβκοβιτς (86’ Εσίτι), Τσόλακ (81’ Σφιντέρσκι).

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Βάτερμαν, Ουές Σελίμοβιτς, Διαμαντής, Μαρινάκης (73’ Λυμπεράκης), Κοροβέσης (73’ Γιάννου), Μεγιάδο (86’ Σολίς), Ναμπί, Νέιρα, Στάικος (46’ Στάρτζεον), Σαρδινέρο.

Πηγή: gazzetta.gr