Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024 00:00

Τρέλα με Λιβάγια και η ΑΕΚ στον τελικό

Για 5η σερί χρονιά η ΑΕΚ είναι στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδος και θα διεκδικήσει έναν ακόμα τίτλο. Τι κι αν ο Αρης στο 94′ προηγούνταν με 2-0 στο σκορ; Τι κι αν οι κίτρινοι ετοιμάζονταν να πανηγυρίσουν μία σπουδαία πρόκριση; Ο Μάρκο Λιβάγια δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Κροάτης επιθετικός μίλησε τελευταίος και με δύο δικά του γκολ (το πρώτο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων και το δεύτερο στην παράταση) χάρισε… εισιτήριο τελικού στην Ένωση. Το ποδόσφαιρο δεν είναι πάντα δίκιο άθλημα. Σήμερα, όμως αποδόθηκε δικαιοσύνη, αφού η ΑΕΚ ήταν η καλύτερη ομάδα στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αν και χρειάστηκε αυτός ο τρόπος για να πάρει την πρόκριση.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ανήκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΚ. Η τακτική του Μάσιμο Καρέρα, με τους τρεις χαφ και τον Σιμόες αντί του Σιμάνσκι απέδωσε, αφού η Ενωση «βραχυκύκλωσε» τους γηπεδούχους, βγάζοντας εκτός παιχνιδιού τα επιθετικά ατού των Κιτρίνων, με τους Γκάμα και Φετφατζίδη να είναι σχεδόν άφαντοι.

Η ΑΕΚ είχε καθολικά την κατοχή της μπάλας (37%-63% τα ποσοστά), έλεγχε το παιχνίδι, ωστόσο αυτό το κάτι που τις έλειπε ήταν πως δεν μπορούσε να δημιουργήσει τις φάσεις που ήθελε μπροστά από τα καρέ του Κουέστα. Αποτέλεσμα αυτού στις δύο καλύτερες ευκαιρίες που τις παρουσιάστηκαν οι Βέρντε, αρχικά, και έπειτα ο Ολιβέιρα στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου δεν σημάδεψαν σωστά.

Στην αντίπερα όχθη, ο Αρης που είχε για κορυφαίους του στα πρώτα 45 λεπτά τους δύο στόπερ του, δεν μπόρεσε να κυκλοφορήσει την μπάλα, το δίδυμο των Τόνσο και Ματίγια να έχει αρκετά προβλήματα στην μεταξύ τους συνεργασία. Μοναδική καλή στιγμή για τους Κίτρινους ήταν το σουτ του Φετφατζίδη στο 18′ το οποίο μπλόκαρε ο Μπάρκας.

Για τον Αρη όμως το αποψινό παιχνίδι ήταν do or die. Και αυτό φάνηκε στο δεύτερο ημίχρονο Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του, ο Μίχαελ Ενινγκ έκανε την κίνηση-ματ από τον πάγκο. Πέρασε στο γήπεδο τον Ντανιέλ Μαντσίνι αντί του Ντάνιελ Λάρσον. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Αργεντινός, δικαίωσε τον προπονητή του, αφού κινήθηκε σε ρόλο φορ και με πλασέ μέσα από την μικρή περιοχή έδωσε σκορ πρόκρισης στον Αρη, αξιοποιώντας την ασίστ του Φετφατζίδη.

Ο Καρέρα, στο 63′ αναγκάστηκε να αλλάξει και τους δύο μπακ του.Ο Μπακάκης αρχικά και έπειτα ο Λόπες αποχώρησαν τραυματίες από το γήπεδο. Στη συνέχεια τα έπαιξε και όλα για όλα με την είσοδο και των Αραούχο και Αλμπάνη στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά, ο Αρης που γενικώς ήταν άλλη ομάδα στο δεύτερο ημίχρονο, μετά το γκολ, έβγαλε ακόμα περισσότερο πάθος, κέρδιζε τις μονομαχίες και είχε… σύμμαχό του την τύχη, με τον Σιμόες στο 75′ να σημαδεύει με το κεφάλι το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας του Κουέστα. Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα έσπασαν καρδιές, η ΑΕΚ, πίεζε ασφυκτικά τον Αρη που είχε κλειστεί στα καρέ του, αυτοί που βρήκαν όμως γκολ ήταν οι γηπεδούχοι. Το πέτυχε ο Ντιγκινί στο 93′. Στο ποδόσφαιρο όμως τίποτα δεν τελειώνει πριν σφυρίξει ο διαιτητής. Και η ΑΕΚ, είχε τον Μάρκο Λιβάγια που βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πέτυχε γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων στέλνοντας το συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί το μόνο που μετρούσε ήταν το ποιος θα είχε τις δυνάμεις να αντέξει. Και αυτή ήταν η ΑΕΚ που είχε και την ψυχολογία υπέρ της. Στο 103′ ο Μάρκο Λιβάγια, πέτυχε το δεύτερο του γκολ, έκανε το 2-2 το οποίο χάριζε στην ΑΕΚ πρόκριση η οποία πήγε στα… χέρια της Ένωσης που θα βρεθεί για 5η συνεχή χρονιά σε τελικό κυπέλλου Ελλάδος.