Σάββατο, 18 Μαΐου, 2024 05:51

Την ξεφτίλισε μέσα στην Πόλη

Μια από τις μεγάλες ευρωπαϊκές βραδιές του έζησε στο «Σουκρού Σαράτσογλου» ο Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» διέλυσαν με 3-0 τη Φενέρμπαχτσε, έκαναν μεγάλο βήμα για την πρωτιά του 4ου ομίλου και φυσικά βρίσκονται με το ένα πόδι στην επόμενη φάση από τη 2η κιόλας αγωνιστική του Europa League. Μεγάλοι πρωταγωνιστές… εντός γραμμών, οι Γιώργος Μασούρας (2 γκολ, 1 ασίστ), Τικίνιο και Αγκιμπού Καμαρά, με θριαμβευτή εκτός γραμμών όμως τον Πέδρο Μαρτίνς, ο οποίος έδεσε κόμπο τον Περέιρα και τη Φενέρ, με ένα σχεδόν άψογο ματς σε άμυνα και επίθεση επί 90 λεπτά. Με αντεπιθέσεις-φωτιά, με εξαιρετική αμυντική λειτουργία, αποτελεσματικότητα και ουσία στην επίθεση και κατά διαστήματα «κρύβοντας» τη μπάλα, οι Πειραιώτες έκαναν μια από τις καλύτερες εμφανίσεις τους εκτός συνόρων και δικαίως πήραν μια θριαμβευτική νίκη.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς καλά διαβασμένος σε τακτικό επίπεδο, κλεισμένος σωστά στην άμυνά του και με την ξεκάθαρη απόφαση να παίξει το παιχνίδι των αντεπιθέσεων. Ένα πλάνο που λειτούργησε άψογα μόλις στην πρώτη του φάση, όταν το πρέσινγκ και η γρήγορη κυκλοφορία μπάλας απέδωσαν καρπούς και ο Τικίνιο άνοιξε το σκορ μόλις στο 6′. Από το σημείο αυτό και έπειτα, ήταν πια δεδομένο ότι οι «ερυθρόλευκοι» θα δώσουν περισσότερο χώρο στον αντίπαλο ώστε να τον πληγώσουν με το ταχύτατο transition στον κενό χώρο.

Η Φενέρ συνέχισε να έχει την κατοχή, όμως ο Ολυμπιακός που έκλεινε άριστα όλους τους χώρους και είχε σωστές αλληλοκαλύψεις, την κράτησε σταθερά μακριά από την περιοχή του. Αυτή η εικόνα δεν άλλαξε για όλο το πρώτο ημίχρονο, με την τουρκική ομάδα να έχει τη μπάλα στα πόδια σε ποσοστό 62% αλλά την ομάδα του Μαρτίνς να είναι πιο επικίνδυνη για την αντίπαλη εστία. Το εξαιρετικό στήσιμο του Πορτογάλου που νίκησε κατά κράτος τον συμπατριώτη του, Περέιρα, παραλίγο να αποδώσει και για δεύτερη φορά, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους ο Μαντί δεν σημάδεψε σωστά δύο φορές.

Στο δεύτερο ημίχρονο πια, η Φενέρ πίεσε πολύ πιο έντονα στο ξεκίνημα του, την ώρα που ο Ολυμπιακός έχανε πιο εύκολα πια τη μπάλα και της έδινε την ευκαιρία να πλησιάσει περιοχή. Ο Πέλκας έχασε μοναδική ευκαιρία να ισοφαρίσει «σημαδεύοντας» το αριστερό δοκάρι του Μαρτίνς και κάπου εκεί οι Πειραιώτες «ξύπνησαν» και άρχισαν να ισορροπούν και πάλι. Δυο λεπτά μετά την ευκαιρία του Πέλκα, ο Αγκιμπού χάνει κλασική ευκαιρία για το 0-2, το οποίο όμως ήρθε λίγο μετά.

Για μια ακόμη φορά, με μια αντεπίθεση-φωτιά και τρομερή κυκλοφορία της μπάλας, ο Ολυμπιακός πλήγωσε την στατική και αργή άμυνα της Φενέρ, με τον Μασούρα να εκτελεί. Έξι μόλις λεπτά αργότερα και πάλι ο Έλληνας διεθνής εξτρέμ, μετά από μια φάση που Τικίνιο και Αγκιμπού «χόρεψαν» την τουρκική άμυνα, έγραψε το 0-3 και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο σκορ. Ως το τέλος, οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν πλήρως με σταθερά άψογη κυκλοφορία και έλεγχο των κινήσεων, αναγκάζοντας μάλιστα το τουρκικό κοινό να φύγει από το γήπεδο από το 80′. Το τελικό 0-3 φυσικά βάζει τον Ολυμπιακό σε θέση… απόλυτου αφεντικού στον όμιλο!