Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 01:10

Superleague, η βαθμολογία των play offs: Θρίλερ με τις θέσεις της Ευρώπης, «χαμένος» ο Αρης!

Αλμα προς την κατάκτηση του ευρωπαϊκού εισιτηρίου έκανε ο Παναθηναϊκός καθώς επικράτησε στη Λεωφόρο του ΠΑΟΚ κι εκμεταλλεύτηκε στον απόλυτο βαθμό το… δώρο που του έκανε ο Άρης, ενώ και η ΑΕΚ αν και δεν έφυγε νικήτρια από το Φάληρο μπορεί να χαμογελά με τον πολύτιμο βαθμό που την κράτησε στην 3η θέση!

Ματσάρα στο «Γ. Καραϊσκάκης» χωρίς νικητή. Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο πρώτο ημίωρο του αγώνα, είχε ευκαιρίες να προηγηθεί, εντούτοις για άλλη μια φορά ένα αμυντικό λάθος την… πρόδωσε και έτσι από την υπέροχη ασίστ του Μασούρα, ο Καρβάλιο βρήκε δίχτυα κι έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ. Τελικά πριν βγει το ημίχρονο η Ενωση είχε απάντηση με τον Σιμάνσκι ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Βατσλίκ που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα καλύτερο με το 1-1 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το ντέρμπι του Φαλήρου είχε ακόμη πιο άγρια ομορφιά στην επανάληψη. Η μπάλα πάνω κάτω, ευκαιρίες να χάνονται μπροστά κι από τις δύο εστίες, ροντέο… Όμως το 1-1 δεν άλλαξε. Σίγουρα και οι δύο είχαν στιγμές για να πάρουν τη νίκη, όμως αυτό δεν συνέβη. Όπως κι αν έχει η ΑΕΚ έβγαλε μια δύσκολη έδρα τσιμπώντας ένα βαθμό και παραμένει στην 3η θέση.

Συγκλονιστικό ματς και στη Λεωφόρο. Από τη μία ο Παναθηναϊκός που είχε το μεγάλο κίνητρο της νίκης ώστε να κάνει το μεγάλο βήμα προς την Ευρώπη κι από την άλλη ο ΠΑΟΚ που αν και σε μερικά 24ωρα αντιμετωπίζει την Μαρσέιγ στη Μασσαλία έδειξε απόλυτα προσηλωμένος στο παιχνίδι. Οι «πράσινοι» ήταν οι θριαμβευτές της βραδιάς…

Βγάζοντας για περίπου μια ώρα μεγάλη ένταση κι από εκεί και πέρα αντέχοντας στην πίεση του ΠΑΟΚ για ισοφάριση, έφτασαν στο «χρυσό» 2-1 που τους δίνει μεγάλο αέρα προς τον στόχο τους, ειδικά μετά τα νέα που έφτασαν από το «Κλεάνθης Βικελίδης» με την ισοπαλία του Άρη κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα.

Τα γκολ του Αϊτόρ στο πρώτο μέρος και του Χουάνκαρ στις αρχές της επανάληψης έδωσαν μεγάλο αέρα στον Παναθηναϊκό, που ακόμη και στο διάστημα που ο ΠΑΟΚ μείωσε και ήταν καλύτερος είχε… απαντήσεις, είχε πάθος να ανταποκριθεί και τα κατάφερε. Πλέον οι «πράσινοι» έφτασαν στη βαθμολογία τον Άρη στους 47 βαθμούς αλλά ως τώρα υπερτερούν στην ισοβαθμία!

Η 3η αγωνιστική μέρα των playoffs άνοιξε το απόγευμα της Κυριακής στο «Κλεάνθης Βικελίδης» με τον Άρη να υποδέχεται τον φετινό… μπελά του, τον ΠΑΣ Γιάννινα! Μετά το εντός έδρας 0-5 και το 2-0 στους «Ζωσιμάδες» το… κακό τρίτωσε για τους Θεσσαλονικείς.

Αυτή την φορά ο «Αγιαξ της Ηπείρου» δεν πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης, αλλά προφανώς το τελικό 0-0 μόνο ως καλό αποτέλεσμα δεν κρίνεται για την ομάδα του Χοσέ Μπούργος στη μάχη για την εξασφάλιση του ευρωπαϊκού εισιτηρίου.

Ο Άρης ήταν καλύτερος από τον ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά για πολλοστή φορά φέτος «πλήρωσε» το γεγονός ότι πονάει στο γκολ αφού ξανά έχασε σωρεία ευκαιριών και δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Γιούρι Λοντίγκιν!