Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024 03:40

Super League : Ισόβαθμοι ΠΑΟΚ – ΑΕΚ, μάχη για τη δεύτερη θέση – Δείτε τα γκολ (videos)

Ισόβαθμοι μετά την 3η αγωνιστική των play offs της Super League 1 οι δύο Δικέφαλοι, μετά τη νίκη του ΠΑΟΚ επί του ΟΦΗ με 3-1 και την ισοπαλία στο ΟΑΚΑ μεταξύ ΑΕΚ και Αρη (2-2) – Η μάχη τους για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης που οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ εξελίσσεται σε θρίλερ από νωρίς

Κερδισμένος της 3ης αγωνιστικής των play offs αναδεικνύεται ο ΠΑΟΚ, καθώς πλέον ο πρωταθλητής ισοβάθμησε με την ΑΕΚ, μετά τη νίκη του επί του ΟΦΗ (3-1) και την ισοπαλία της Ένωσης (2-2) με τον Αρη στο ΟΑΚΑ. Η «μάχη» τους για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, η οποία οδηγεί στα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ συνεχίζεται με αμείωτο ενδιαφέρον…

ΑΕΚ-Άρης 2-2

Ο Άρης δεν λύγισε από τους τραυματισμούς μέσα στο ματς και έμεινε όρθιος στο ΟΑΚΑ, μένοντας στο 2-2 με την ΑΕΚ! Κάπως έτσι, οι Θεσσαλονικείς επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να πιάσει την Ένωση στη δεύτερη θέση και έστειλαν… μήνυμα ενόψει της ρεβάνς της Τετάρτης στο Κύπελλο στο «Κλ. Βικελίδης».

Επεισοδιακό ματς με πολύ ένταση, μονομαχίες, δύο πέναλτι, πέντε VAR και τραυματισμούς που εν τέλει δεν έβγαλε νικητή. Δύο φορές προβάδισμα για τον Άρη, μία με πέναλτι του Γκάμα και μία με κεφαλιά του Μαρτίνες, αλλά η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και απάντησε δις με τους Αραούχο και Ολιβέιρα (πέν.).

ΠΑΟΚ-ΟΦΗ 3-1

Αν και δεν έθελξε με την απόδοσή του, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη και τους πρώτους τρεις βαθμούς του στα πλέι-οφ, καθώς επικράτησε του μαχητικού ΟΦΗ με 3-1 στην Τούμπα, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής.

Οι Κρητικοί «κλείδωσαν» τον αντίπαλό τους στο πρώτο ημίχρονο, με εξαίρεση τα τελευταία λεπτά του, όπου ο Ελ Καντουρί είχε δοκάρι στο 40’, ενώ «χτύπησαν» με το… καλημέρα στην επανάληψη και το γκολ του Νέιρα στο 49ο λεπτό.

Ωστόσο, οι περσινοί νταμπλούχοι είδαν τον Τζόλη να μπαίνει αλλαγή στο 55’ και να ισοφαρίζει με… γκολάρα τρία λεπτά μετά, για να έρθει η… λύτρωση δια ποδός Άκπομ από την άσπρη βούλα με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος από τον Νάστο και δόθηκε μέσω VAR, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων!

Ενώ ο Ελ Καντουρί βρήκε δίχτυα στο… 100’ για να διαμορφώσει το τελικό 3-1