Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024 10:23
Βόλος

SUPER LEAGUE : Ο Βόλος τις εντυπώσεις, ο Αστέρας την ουσία – Άδικη ήττα με 1- 0 στην Τρίπολη

Ο Νίκος Παπαδόπουλος έπιασε τα… πάντα από τον Βόλο, ο Σόνι έκανε τη δουλειά του και σκόραρε ακόμη μια φορά και ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε νίκη «εξάδας» επί του Βόλου με 1-0.

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν ο μεγάλος νικητής του αγώνα της 18ης αγωνιστικής που θα έκρινε ποια από τις δύο ομάδες θα μπορούσε μετά το τέλος του να έχει πλέον πιο… ορατό τον στόχο της εξάδας! Ο Βόλος είχε τις μεγάλες φάσεις στο «Θ. Κολοκοτρώνης», όμως απέναντί του βρήκε έναν Νίκο Παπαδόπουλο που έπιασε ό,τι πήγε προς την εστία του. Η ομάδα του Ράσταβατς αντίθετα, εκμεταλλεύθηκε τη δική της μεγάλη ευκαιρία με τον πρώτο σκόρερ της φέτος -τον Σόνι- και έτσι με το 1-0 πήρε το «τρίποντο» που την έστειλε στους 23 βαθμούς και -έστω προσωρινά- την 7η θέση. Οι Αρκάδες συνεχίζουν έτσι το καλό τους «φεγγάρι», με τη δεύτερη σερί νίκη τους και 3 στα τελευταία 5, μαζί με μια ισοπαλία. Επιπλέον, ο Αστέρας κράτησε παρέμεινε αήττητος με 4 νίκες και 1 ισοπαλία στα 4 τελευταία εντός, με το «μηδέν» στην άμυνά του στα 4 τελευταία. Αντίθετα, ο Βόλος έμεινε χωρίς νίκη για 7ο σερί εκτός έδρας ματς, με το πρώτο του μακριά από τη Μαγνησία για φέτος που δεν σκοράρει καν.

Δυνατό ξεκίνημα στο ματς

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, από τα πρώτα λεπτά του είχε αρκετά καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να δείχνουν διάθεση να παίξουν μπάλα για να πάρουν τη νίκη που θα τους βοηθούσε να πλησιάσουν ακόμη περισσότερο την εξάδα. Από το ξεκίνημα του ματς, ο Αστέρας είχε την κατοχή της μπάλας και ειδικά στο πρώτο τέταρτο όταν είχε και τις πρώτες δύο καλές στιγμές του. Την πρώτη στο 14′ όταν μετά από έξοχη ατομική ενέργεια του Σίτο και γύρισμα για τον Ριέρα, αυτός δεν έκανε καλό σουτ από το ύψος του πέναλτι και ο Κότνικ μπλόκαρε. Η δεύτερη ήταν δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Ατιένθα από καλή θέση δεν εκμεταλλεύθηκε το φάουλ του Ριέρα, κάνοντας άτσαλη τελική με το καλάμι. Ενδιάμεσα, στο 15′, ο Βόλος είχε την πρώτη του φάση με ένα πλασέ-άουτ του Φαν Βέερτ από διαγώνια θέση στην περιοχή.

Από το τέταρτο και μετά, ο Βόλος ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και πήρε τον έλεγχο -παρότι η κατοχή παρέμεινε μοιρασμένη- αφού με στρωτό ποδόσφαιρο τα έκανε όλα σωστά… μέχρι και την τελική προσπάθεια. Εκεί, είτε τα χάλασε μόνος του, είτε βρήκε μπροστά του έναν Νίκο Παπαδόπουλο που κατέβασε ρολά! Ο τερματοφύλακας του Αστέρα Τρίπολης ήταν αυτός που εξελισσόταν σε πρωταγωνιστή του αγώνα όσο περνούσαν τα λεπτά στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Στο 20λεπτο από το 20′ έως το 40′, ο Έλληνας γκολκίπερ είπε «όχι» σε 3 μεγάλες ευκαιρίες του Βόλου, είχε ακόμη μια δύσκολη επέμβαση, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν ακόμη δύο μεγάλες ευκαιρίες-άουτ.

Τα «ρολά» του Παπαδόπουλου…

Αρχικά, στο 20′ ο Παπαδόπουλος βρήκε όσο χρειαζόταν τη μπάλα για να τη στείλει δοκάρι και έξω σε ένα πολύ μακρινό πλασέ του Φαν Βέερτ που δοκίμασε να τον «κρεμάσει». Ένα λεπτό αργότερα, μετά το κόρνερ, έκανε τρομερή επέμβαση σε βολέ του Ρεγκατέν που κατευθυνόταν στο «Γ» της εστίας του, στο 26′ έπιασε με διπλή προσπάθεια το δυνατό σουτ του Μπαριέντος στην αντεπίθεση του Βόλου, στο 32′ και πάλι έδιωξε πολύ δύσκολα την κοντινή κεφαλιά του Τσοκάνη, ενώ αυτό το μπαράζ ευκαιριών της ομάδας της Μαγνησίας ολοκληρώθηκε με δύο φάσεις που οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου αστόχησαν. Στο 33′ ο Ρεγκατέν σούταρε ελάχιστα άουτ ενώ ήταν μόνος προ του Παπαδόπουλου μετά από κεφαλιά πάσα του Φαν Βέερτ και στο 38′ ο Φερνάντες από το ύψος της περιοχής έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Ανάμεσα στις δύο τελευταίες φάσεις, ο Αστέρας είχε απειλήσει με το μακρινό σουτ του Άλβαρες που… προειδοποίησε τον Κότνικ. Τελικά, στο 41′, όπως συμβαίνει… διαχρονικά, από τη στιγμή που η μία ομάδα έχασε τα άχαστα, η άλλη βρήκε τη μία φάση για να σκοράρει. Ο Αστέρας κυκλοφόρησε τη μπάλα, αυτή έφτασε μέσα στην περιοχή στον Σόνι, ο οποίος με έξοχο κοντρόλ, γύρισμα του σώματος και σουτ όλα σε μία κίνηση, έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Κότνικ για το 1-0. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την κατοχή στο 58-42 για τον Αστέρα και τις τελικές 7-9 για τον Βόλο.

Το δεύτερο ημίχρονο πια ήταν εντελώς διαφορετική… υπόθεση. Όπως ήταν λογικό, ο Αστέρας προσπάθησε να «κλειδώσει» το ματς έχοντας το υπέρ του σκορ, δοκιμάζοντας να το «τελειώσει» πλέον στις αντεπιθέσεις. Γενικά οι Αρκάδες πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο και αυτή τη φορά κρατούσαν τον αντίπαλο, σταθερά, μακριά από την περιοχή του Παπαδόπουλου. Ο ρυθμός επίσης ήταν, λογικά, πολύ πιο αργός σε σχέση με το πρώτο 45λεπτο, με ελάχιστες φάσεις γενικά μπροστά από τις δύο εστίες. Μετά από κάποια εκατέρωθεν σουτ, η πρώτη σημαντική ευκαιρία της επανάληψης ήταν στο 69′ για τον Αστέρα, όταν ο Τιλίκα προσπάθησε ανεπιτυχώς να νικήσει με πλασέ τον Κότνικ από πλάγια θέση.

Στο 76′ ο Μπαράλες δεν κατάφερε να φτάσει στην πορεία της μπάλας σε μια σέντρα που έγινε, ενώ στο 77′ ο Παπαδόπουλος έδιωξε με τις γροθιές ένα σουτ του Φεράρι. Ένα λεπτό αργότερα, στο 78′, ο Βόλος βρήκε τη δική του καλή στιγμή στο δεύτερο 45λεπτο, όμως το σουτ του Τσοκάνη πέρασε ελάχιστα άουτ. Ήταν σαφές ότι στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Βόλος θα έκανε την τελευταία του αντεπίθεση, ο Μπράτσος έκανε αλλαγές όμως ο Αστέρας άντεξε ως το φινάλε και κράτησε το εξαιρετικά σημαντικό αυτό αποτέλεσμά για την συνέχεια της σεζόν του.