Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 14:51

Super League 2: Απέδρασε με το διπλό από το Βόλο ο Πιερικός, 0-1 τον Ολυμπιακό!

Την ήττα εντός έδρας από τον Πιερικό γνώρισε ο Ολυμπιακός Βόλου.

Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ από μια αδράνεια της άμυνας τους, προσπάθησαν να φέρουν στα ίσια το παιχνίδι, όμως δεν βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με αποτέλεσμα να ηττηθούν με σκορ 0-1 χάρη σε ένα γκολ του Ζαφειράκη.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε στο 8ο λεπτό, όταν ο Να’α έκανε την κούρσα από τα αριστερά, σέντραρε στην καρδιά της περιοχής, αλλά η κεφαλιά του Σιαφά πέρασε μόλις άουτ. Η απάντηση για τον Πιερικό ήρθε στο 10′ με την ωραία προσπάθεια και το σουτ του Ζαφειράκη από πλάγια θέση να περνά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ξενοδόχοβ. Στο 13′ ο Παπακώστας πήρε την κεφαλιά μετά από καλοεκτελεσμένο φάουλ του Μπάτροβιτς χωρίς να βρει στόχο, στην επόμενη φάση όμως ήρθε το γκολ για τους φιλοξενούμενους. Μετά από γέμισμα στα καρέ του Ολυμπιακού, ο Εμπουσί πήρε την κεφαλιά και ο επερχόμενος Ζαφειράκης στο πίσω δοκάρι πλάσαρε σωστά για το 0-1 στο 14ο λεπτό!

Στο 18′ ο ίδιος παίκτης μετά από πολύ ωραία ενέργεια λίγο έλειψε να σκοράρει όμως το σουτ του ήταν άστοχο, ενώ ο Γαλάνης απέκρουσε το καλό σουτ του Σιαφά στο 23ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός Βόλου είχε τα ηνία του αγώνα, χωρίς να δημιουργεί ωστόσο κλασσικές ευκαιρίες, με τον Πιερικό να περιορίζεται σε παθητικό ρόλο. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο Βερνάρδος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ όμως άργησε να πλασάρει με αποτέλεσμα να κλειστεί, σε μία φάση ωστόσο που οι ερυθρόλευκοι φώναξαν έντονα για πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στο νεαρό επιθετικό. Τελικά τίποτα δεν άλλαξε, με το 0-1 να διατηρείται ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ένα ακυρωθέν γκολ για τον Ολυμπιακό Βόλου στο 57′. Μπάτροβιτς, Κουντουριώτης και Βερνάρδος συνδυάστηκαν άψογα στην κόντρα επίθεση, ο τελευταίος έβαλε την προβολή στο γύρισμα του Κουντουριώτη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο επόπτης ακύρωσε το τέρμα ως οφσάιντ. Στο 61ο λεπτό ο Κουντουριώτης έκανε πολύ όμορφη προσπάθεια, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά το σουτ που επιχείρησε μπλόκαρε πολύ εύκολα ο Γαλάνης, ενώ στο 65′ ο κεφαλιά του Παντελιάδη μετά από εκτέλεση του Σουντάρ κόντραρε και πέρασε δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ξενοδόχοβ. Ο Ολυμπιακός Βόλου είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο αν και δημιουργούνταν καλές προϋποθέσεις οι ερυθρόλευκοι.. θόλωναν στην τελική προσπάθεια.

Στο 79′ η κεφαλιά-κρέμασμα του Χατζηπιρπιρίδη μπλοκαρίστηκε από τον κίπερ του Πιερικού, ενώ στο 80′ το δυνατό σουτ του Ναά πέρασε λίγο άουτ. Στο 81′ ο Σιαφά έκανε ωραία προσπάθεια από τα αριστερά, γύρισε στην καρδιά της περιοχής, όμως ο Μπάτροβιτς καθυστέρησε, κάνοντας από εξαιρετική θέση ένα αδύναμο σουτ πάνω στον Γαλάνη. Τα λεπτά περνούσαν ενώ μία ένταση στον πάγκο του Πιερικού αποσυντόνισε τους παίκτες των δύο ομάδων και χάλασε τον ρυθμό, με αποτέλεσμα το 0-1 να διατηρηθεί μέχρι και το τέλος. Στους 5 βαθμούς παρέμεινε ο Ολυμπιακός Βόλου. Επόμενος αντίπαλος για τους ερυθρολεύκους η Ξάνθη στα «Πηγάδια».

Ολυμπιακός Βόλου (Καγιέχα): Ξενοδόχοφ, Γραικός, Να’α, Φιλίποβιτς, Παπακώστας, Σιαφά, Σκοπελίτης (83′ Κατσούκης), Κιτόκο, Κουντουριώτης (73′ Χατζιπιρπιρίδης), Μπάτροβιτς, Βερνάρδος (76′ Ξύδας).

Πιερικός (Ν. Θεοδοσιάδης): Γαλάνης, Μηλιώτης, Τοπαλίδης, Παντελιάδης, Χαρτσιάς, Εμπουσί, Καρανάτσιος (75′ Καρβούνης), Μπουολί (75′ Κριμιτζάς), Σουντάρ, Ζαφειράκης (90+3′ Παπουτζίδης), Χαντζάρας (30′ λ.τ Ίτσιος).

Πηγή: regista