Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024 15:21

Super League 1: Ξανά νίκη για Ολυμπιακό, στο 93΄νίκη για την ΑΕΚ, ζόρια για ΠΑΟΚ – Όλα τα γκολ

Ξανά νίκη για την  πρωτοπόρο Ξάνθη – Το γκολ της χρονιάς από τον Βέλλιο για τον Ατρόμητο

Δεύτερη διαδοχική νίκη για τον Ολυμπιακό στην Super League 1, αυτή την φορά στην έδρα της ΑΕΛ, με 1-0, χάρη στο χτύπημα πέναλτι του Βαλμπουενά στο 7’, που βρήκε και στο δεξί δοκάρι του Κρίστινσον, ανοίγοντας… λογαριασμό.

Ο Γάλλος άσος ήταν σήμερα ο… μαέστρος των Πειραιωτών, που έδειξαν να ελέγχουν σε γενικές γραμμές το ματς, με τη μπάλα να περνάει από τα πόδια του σχεδόν σε κάθε καλή φάση τους!

Ενώ είχε και δύο ασίστ για τον Ελ Αραμπί -που επίσης ήταν ανάμεσα στους πρωταγωνιστές του Ολυμπιακού, όπως και ο Μπουχαλάκης- με τα γκολ ωστόσο να ακυρώνονται με τη χρήση VAR, στο 35’ και στο 38’…

Η ομάδα της Θεσσαλίας από την πλευρά της ήταν μεν βελτιωμένη στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να πάρει βαθμό ή βαθμούς αυτή τη φορά σε αντίθεση με την πρεμιέρα στο Περιστέρι, έχοντας για κορυφαίο τον Κρίστινσον με αρκετές επεμβάσεις.

ΑΕΚ και τα μυαλά στα… κάγκελα
Οι «κιτρινόμαυροι» έβγαλαν πάθος και ψυχή και… τρέλαναν τους οπαδούς τους! Παρότι βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, δεν «μάσισαν» και παίζοντας μπαλάρα κατάφεραν να πάρουν το πρώτο τρίποντο στην χρονιά επικρατώντας με 3-2 του Αστέρα στην Τρίπολη.

Κατάφεραν να φέρουν «τούμπα» το γκολ του Λουίς Φερνάντεθ οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Αλμπάνη και Λιβάγια αλλά μια απερισκεψία του Μπακάκη έδωσε την ευκαιρία στον Μπαράλες να ισοφαρίσει από το σημείο του πέναλτι σε 2-2. Ωστόσο, ο Σιμόες με κεφαλιά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το 3-2 και… τρέλανε τους «κιτρινόμαυρους», πανηγυρίζοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα!

Εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο όσες φάσεις τους εμφανίστηκαν οι γηπεδούχοι και λίγο έλειψε για δεύτερη σερί αγωνιστική να κάνουν την ζημιά κόντρα σε… μεγάλο αλλά δεν απέφυγαν ξανά την ήττα όπως είχε συμβεί και με τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα.

Μεγάλο ματς από τον Αλμπάνη που μπήκε αλλαγή και άλλαξε όλο το παιχνίδι, εκθέτοντας όσους τον είχαν… παραγκωνισμένο, ενώ ο Λιβάγια ήταν ξανά φοβερός και έκανε τους αντιπάλους του ότι ήθελε. Εξαιρετικός και ο Σιμόες που πέτυχε το γκολ της νίκης, ενώ οι Γαλανόπουλος, Ολιβέιρα ήταν θετικότατοι μέχρι να αποχωρήσουν με προβλήματα τραυματισμών, με τον δεύτερο να σκοράρει και το πρώτο γκολ της ομάδας του.

Ζόρικη νίκη για τον ΠΑΟΚ

Τι και αν μετά το κάζο με τη Σλόβαν, ο Ιβάν Σαββίδης έθεσε τους παίκτες του ΠΑΟΚ προ των ευθυνών τους. Εκείνοι, μόλις τρεις μέρες μετά, παραλίγο να μείνουν και πάλι μετεξεταστέοι, δείχνοντας ότι δεν έμαθαν από τα λάθη τους.

Απέναντι στον πολύ κατώτερο αγωνιστικά Πανιώνιο, ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο, αλλά δεν έπεισε με τη δημιουργία φάσεων και λίγο έλειψε να χάσει ακόμα και τους τρεις βαθμούς, κόντρα σε μια ομάδα που πάτησε περιοχή μόλις μία φορά στο ματς, στο 54ο λεπτό (!). Η εικόνα του «δικεφάλου του Βορρά» φωνάζει ότι είναι άμεση η ανάγκη για αλλαγές για να μην χαθεί πολύτιμο έδαφος.

Η ομάδα του Φερέιρα, πήρε τη νίκη με 2-1 με λυτρωτή τον Σβιντέρσκι στο 74ο λεπτό, αλλά για ακόμα ένα παιχνίδι δεν έπεισε με την απόδοση της και έδειξε ότι στη διακοπή του πρωταθλήματος έχει ανάγκη από ανασύνταξη για να μπορέσει να δώσει τη μάχη για τη διατήρηση των κεκτημένων του πρωταθλήματος.

Για ακόμα ένα ματς δεν μπόρεσε να κρατήσει το μηδέν στην άμυνα η ομάδα του Φερέιρα

Ο σούπερ Βόλος σόκαρε τον Άρη

Ονειρικό ξεκίνημα και εντός έδρας για τον νεοφώτιστο Βόλο που επικράτησε 1-0 του Άρη και έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα, μετά το διπλό στην πρεμιέρα απέναντι στον Πανιώνιο. Με τον πορτιέρε, Θανάση Γκαραβέλη σε σπουδαία μέρα, αλλά και όλη την τετράδα στην άμυνα τους να πιάνει ψηλά στάνταρ, ο Βόλος πήρε τη νίκη με την εκτέλεση πέναλτι του Γέντρισεκ στο 55’.

Από την άλλη η έμπνευση του Παντελίδη, να ξεκινήσει τον Μαντσίνι δεν έπιασε, με τον Έλληνα τεχνικό να παίζει με φορ τον Ντιγκινί στα τελευταία 25 λεπτά, ο οποίος είδε στο 82’ το πλασέ του να αποκρούεται από τον Γκαραβέλη και να χτυπάει και στο δοκάρι που ήταν το έκτο φέτος στα μέχρι τώρα επίσημα ματς των «κιτρινόμαυρων».

Έσωσε τον Ατρόμητο με το γκολ της χρονιάς ο Βέλλιος

Το φορτίο που έχει να… κουβαλήσει ο Βέλλιος στον Ατρόμητο είναι τεράστιο, καθώς κλήθηκε να διαδεχθεί τον Ευθύμη Κουλούρη. Μόνο το μέλλον θα δείξει αν θα τα καταφέρει, αλλά το σίγουρο είναι ένα.

Ο υψηλόσωμος σέντερ-φορ άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα της νέας του ομάδας, πετυχαίνοντας ένα γκολ που δεδομένα θα είναι υποψήφιο για το καλύτερο της σεζόν, το οποίο μάλιστα ήταν και σημαντικό, αφού χάρη σε αυτό οι Περιστεριώτες δεν έφυγαν με άδεια χέρια από τη Λαμία.

Παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου έμεινε πίσω στο σκορ δύο φορές, στο 11’ με απευθείας φάουλ του Σάλιακα και στο 79’ με πέναλτι του Τουράμ, οι «κυανόλευκοι» βρήκαν ισάριθμες φορές την ισοφάριση. Αρχικά, ο Γούτας με κεφαλιά στο 35’ έκανε το 1-1 από εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιντες ενώ στο 81’ ήταν η σειρά του Βέλλιου να σπάσει το ρόδι.

Αφού κοντρόλαρε υπέροχα την μπάλα από σέντρα του Νάτσου, έκανε το ανάποδο ψαλίδι από το ύψος της μεγάλης περιοχής διαμορφώνοντας το τελικό σκορ (2-2).

Τρελαίνει κόσμο η Ξάνθη

Ονειρικό ξεκίνημα, που δεν θα το φανταζόταν ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός της, για την Ξάνθη!

Μία εβδομάδα μετά την εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, η ομάδα του Κίκο Ραμίρεθ πέρασε και από το Αγρίνιο, επικρατώντας με 2-1 του Παναιτωλικού και μάλιστα με ανατροπή!

Κάπως έτσι, οι Ακρίτες έκαναν το δύο στα δύο στην Super League και βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας με έξι βαθμούς, με τους Αγρινιώτες να μετράνε δύο ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια και να έχουν κάνει πολύ κακό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, η Ξάνθη μένει αήττητη κόντρα στον Παναιτωλικό για εντέκατο σερί παιχνίδι, δείχνοντας ότι του έχει πάρει τον… άερα!

Μαύρος… ΟΦΗ «έφαγε» τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ

Σε… παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο ΟΦΗ το σημερινό ματς με τον Παναθηναϊκό στο Ολυμπιακό στάδιο, όπως μαρτυράει και το υπέρ του 3-1, για τη δεύτερη αγωνιστικής της Super League 1.

Ο Μάνος σκόραρε στο 33’ και στο 49’, ενώ σέρβιρε ,κι ένα ακόμα γκολ, στον Τσιλιανίδη στο 58ο λεπτό κι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, που περιλάμβανε αρκετή χρήση του VAR από τον διαιτητή Τζήλο, σε όλες τις περιπτώσεις με ορθά αποτελέσματα!

Οι «πράσινοι» ήταν, από την αρχή ως το τέλος του αγώνα, «σκιά» του εαυτού τους κι έφτασαν να αποδοκιμαστούν από τον κόσμο που βρέθηκε στο γήπεδο, όχι μόνο όταν το σκορ… ξέφυγε, αλλά από το ημίωρο κιόλας.

Με τον Μακέντα να πετυχαίνει ξανά με πέναλτι το γκολ του Παναθηναϊκού, όπως και στη Λαμία, στο 85ο λεπτό αλλά να είναι… αργά. Ενώ, μέσα σε όλα, στο ένατο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κουρμπέλης αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και θα λείψει από τα επόμενα δύο ματς με τον Άρη και τον Ολυμπιακό…

Αντιθέτως, οι Κρητικοί διέγνωσαν τα αδύναμα σημεία του αντιπάλου τους, ήταν… φαρμάκι στις αντεπιθέσεις τους, χωρίς παράλληλα να κινδυνεύσουν στην άμυνα, και έφυγαν από την Αθήνα δίκαια αλλά και… εύκολα με το «τρίποντο», επαναλαμβάνοντας την περυσινή τους επιτυχία με το ίδιο μάλιστα σκορ!