Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 23:29

Στον τελικό ο Ολυμπιακός, 2-0 τον ΠΑΟΚ

Ένα ακόμη νικηφόρο ντέρμπι για τον Ολυμπιακό επί του ΠΑΟΚ και μια μεγάλη πρόκριση για τους «ερυθρόλευκους» στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς νίκησε 2-0 αυτή του Αμπέλ Φερέιρα με σκόρερ τους Μασούρα και Καμαρά και πλέον βρίσκεται ένα βήμα πιο κοντά στον στόχο του νταμπλ. Καλύτεροι οι Πειραιώτες στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Φερέιρα να μπερδεύει την ομάδα του και να χαλάει την εξαιρετική εικόνα του πρώτου μέρους όταν είχε την υπεροχή στο γήπεδο και κρατούσε το αποτέλεσμα πρόκρισης.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, ο ΠΑΟΚ μπήκε στο Καραϊσκάκη πιέζοντας από νωρίς πολύ ψηλά, έχοντας έως και 6 παίκτες πάνω από τη σέντρα όποτε υπήρχε η δυνατότητα. Στο ξεκίνημα η αντίστοιχα καλή κυκλοφορία του Ολυμπιακού έσπαγε σχετικά εύκολα την αντίπαλη πίεση στα χαφ, ωστόσο από εκεί και μπροστά οι «ερυθρόλευκοι» δεν θα έβρισκαν λύσεις για πάρα πολλή ώρα.

Γενικότερα ο ρυθμός δεν ήταν καλός, με τις δύο ομάδες να μην ρισκάρουν πολλά πράγματα στο επιθετικό κομμάτι, αφού ο μεν ΠΑΟΚ δεν είχε λόγο να το κάνει ενώ ο δε Ολυμπιακός χρειαζόταν μόνο ένα γκολ για να βρει σκορ πρόκρισης. Αντίθετα, αυτά που… έλαμψαν ήταν τα δυνατά μαρκαρίσματα και τάκλιν και οι πολλές προσωπικές μονομαχίες γύρω από τη μεσαία γραμμή κυρίως.

Η κατοχή μπάλας ήταν για την πλευρά του Ολυμπιακού που προσπαθούσε να κυριαρχήσει κάνοντας το παιχνίδι του, όμως αυτή τη φορά ο ΠΑΟΚ ήταν καλά διαβασμένος. Καλά κλεισμένη στην άμυνά της η ομάδα του Φερέιρα, απέφυγε τα ατομικά λάθη, είχε πολύ σωστές αλληλοκαλύψεις και καλά τρεξίματα αλλά αντίστοιχα είχε πάρα πολλά λάθη από τη μέση και μπροστά. Σαν συνέπεια όλων των παραπάνω, ήταν ένα πρώτο μισάωρο χωρίς καν υποψία φάσης μπροστά από τις δύο εστίες και φυσικά ένα στρογγυλό 0 στις τελικές προσπάθειες!

Ο ΠΑΟΚ βεβαίως έχοντας το υπέρ του 3-2 έκανε έτσι τη δουλειά του. Έκλεινε σωστά όλους τους χώρους σε άμυνα και μεσαία γραμμή, χωρίς να επιτρέπει στον Ολυμπιακό να βρει ρυθμό και να κυκλοφορήσει γρήγορα τη μπάλα, ειδικά όταν έχει κενούς χώρους μπροστά του. Παράλληλα, σε αυτό το πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Δικεφάλου του Βορρά -σε αντίθεση με τα προηγούμενα φετινά ντέρμπι με τους Πειραιώτες- πήγαιναν πάντα με πολλή δύναμη και πάθος στις διεκδικούμενες μπάλες. Το αποτέλεσμα της σωστής τακτικής, της έλλειψης ατομικών λαθών και του δυναμισμού των παικτών του ΠΑΟΚ, ήταν να μείνει ο Ολυμπιακός χωρίς τελική ως το 40!

Κάπου εκεί, λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, ο Πέδρο Μαρ΄τινς αποφάσισε να παρέμβει στο παιχνίδι τακτικά βάζοντας στο ματς τον Φορτούνη αντί του Μπουχαλάκη και αλλάζοντας το 4-3-3 σε 4-2-3-1. Κάπως έτσι «ζωντάνεψε» και η ομάδα του επιθετικά αλλά και το ματς συνολικά, αφού στα τελευταία 7-8 λεπτά υπήρξαν περισσότερες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες από όλο το προηγούμενο διάστημα. Οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν και μια κλασική ευκαιρία όμως ο Μασούρας ήταν αυτός που τη σπατάλησε, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Η ελαφρά υπεροχή του Ολυμπιακού στο φινάλε του πρώτου μέρους έγινε ακόμη πιο ξεκάθαρη στο δεύτερο ημίχρονο. Η νέα αλλαγή του Μαρτίνς με τον Ραντζέλοβιτς αντί του Λοβέρα έκανε ακόμη πιο κινητική την ομάδα του που είχε ένα δεκάλεπτο έντονης πίεσης με τρεις τελικές. Ο Πασχαλάκης έσωσε και την κλασική ευκαιρία του 59′, όμως όχι και την επόμενη. Ο Φερέιρα αποφάσισε να κάνει τρεις αλλαγές μαζεμένες που περισσότερο μπέρδεψαν την ομάδα του παρά τη βοήθησαν και στην πρώτη φάση μετά από αυτές, οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν το γκολ στο 65′ με τον Μασούρα, έπειτα από σέντρα του Καμαρά.

Ως το φινάλε του αγώνα, ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε μάλλον εύκολα το παιχνίδι, κρατώντας τη μπάλα στο μεγαλύτερο διάστημα και τον αντίπαλο μακριά από τα καρέ του Σα. Από τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ μάλιστα αστόχησε στη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο παιχνίδι με τον Βαρέλα, λίγο μετά ήρθε και το 2-0 με τον Μαντί Καμαρά που καθάρισε το ματς και την πρόκριση για τους «ερυθρόλευκους».

Πηγή: sdna.gr