Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024 16:32

Στον πόντο από την κορυφή η ΑΕΚ, μόνος τρίτος ο Ολυμπιακός – H βαθμολογία

Η εύκολη νίκη της ΑΕΚ επί του Λεβαδειακού την έφερε σε απόσταση αναπνοής από τον Παναθηναϊκό. Στο -5 μετά την 6άρα ο Ολυμπιακός, έχασε έδαφος ο ΠΑΟΚ που βρέθηκε στο -7.

Το… τρένο της Νέας Φιλαδέλφειας δεν βρήκε εμπόδιο ούτε από τον Λεβαδειακό. Με δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η εξ αρχής επιβλητική ΑΕΚ δεν είχε το παραμικρό πρόβλημα να νικήσει με 3-0 τους Βοιωτούς.

Σε ακόμη ένα ματς μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Λιβάι Γκαρσία καθώς πέτυχε το γκολ στο 1-0, κέρδισε το πέναλτι με το οποίο ο Άμραμπατ έκανε το 2-0 και στην ίδια φάση… πήρε και την αποβολή του Τζημόπουλου. Τα πάντα όλα δηλαδή. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε στο 84΄ο Φαν Βέερτ που προσέθεσε κι αυτός το όνομά του στα μάτριξ με τους σκόρερ.

Κάπως έτσι η Ενωση που κέρδισε εκ νέου το χειροκρότημα των φίλων της που έδωσαν δυναμικό παρών στις εξέδρες βρέθηκα στο -1 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, έχοντας όμως κι ένα ματς λιγότερο αυτό με τον Ατρόμητο. Αξίζει να σημειωθεί πως οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν και 2ο πέναλτι στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Τσούμπερ που ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Το θετικό για τον Αλμέιδα ήταν πως είδε τους παίκτες του να παίρνουν εύκολα το τρίποντο χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρουν αφού ακολουθεί η μεγάλη αναμέτρηση στην Τούμπα.

Ξεκούραστο βράδυ Δευτέρας για τον Ολυμπιακό, που δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα από τον Παναιτωλικό τον οποίο νίκησε με 6-1 και έκανε το… ξέσπασμα που έψαχνε μετά την ήττα της περασμένης Πέμπτης από την ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Από την αρχή έως το τέλος του αγώνα οι Πειραιώτες ήταν τα αφεντικά της αναμέτρησης και… καθάρισαν με την υπόθεση τρίποντο από το πρώτο ημίχρονο καθώς με τα γκολ των Μπακαμπού και Παπασταθόπουλο (και την… συνδρομή του κίπερ του Παναιτωλικού, Κοντογιάννη) βρέθηκαν να προηγούνται με 2-0.

Στις αρχές της επανάληψης κυρίως εκμεταλλευόμενος μια αμυντικά αδράνεια ο Παναιτωλικός βρήκε γκολ μείωσης του σκορ με τον Νίκο Καρέλη, όμως οι Αγρινιώτες δεν… ζήτησαν κάτι περισσότερο. Λίγο αργότερα με κεφαλιά από κόρνερ ο Χάμες έκανε το 3-1 για τους Πειραιώτες και έσβησε οποιοδήποτε σενάριο, ενώ στο 67′ ήταν σειρά του Κανός να πετύχει το πρώτο του γκολ με την φανέλα του Ολυμπιακού.

Όμως οι παίκτες του Μίτσελ δεν είχαν σταματημό, αφού ο Χάμες πέτυχε και 2ο προσωπικό γκολ από την βούλα του πέναλτι, ενώ το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Βαλμπουενά στο 90′ υπογράφοντας το εντυπωσιακό 6-1.

Γκέλα απίθανη για τον ΠΑΟΚ στην Τρίπολη, σε αγώνα που στο 90′ προηγούνταν με 2-0, με ένα γκολ στα πρώτα λεπτά του αγώνα με τον Νάσμπεργκ και ένα στα τελευταία με τον Μπράντον Τόμας! Τελικά ο ψυχωμένος Αστέρας αφού στο 90′ μείωσε το σκορ με τον Σίτο, στο 94′ ισοφάρισε σε 2-2 με τον Ατιένθα και… πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τον Δικέφαλο αφού το αντίστροφο σενάριο έγινε στο ματς του πρώτου γύρου στην Τούμπα. Σαφώς και η εξέλιξη αυτή δεν είναι η καλύτερη δυνατή για την ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου καθώς έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την κορυφή λίγρες μέρες πριν από το ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής με την ΑΕΚ την Κυριακή στην Τούμπα!
Από την άλλη στον Αστέρα έχουν κάθε λόγο να πανηγυρίζουν έναν πολύτιμο όπως ήρθε βαθμό, σε μια έδρα όπου φέτος άφησαν βαθμούς και όλοι οι άλλοι διεκδικητές του τίτλου (ήττα για Παναθηναϊκό και ισοπαλίες για ΑΕΚ και Ολυμπιακό).

Στη Λαμία είχαμε παράσταση για ένα ρόλο. Για μια ομάδα για την ακρίβεια. Τον ΟΦΗ που έκανε σαρωτικό πέρασμα από το «Αθανάσιος Διάκος» επικρατώντας με 4-1 των γηπεδούχων που παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας και πλέον τα μαύρα σύννεφα του υποβιβασμού έγιναν ακόμη πιο ορατά. Από την άλλη οι Κρητικοί παίζοντας κατά διαστήματα θεαματικό ποδόσφαιρο πήραν ένα ακόμη επιβλητικό διπλό και… σκαρφάλωσαν στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα και στο +10 από την επικίνδυνη ζώνη.