Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024 22:20

Στον δρόμο του Ολυμπιακού η Ομόνοια που απέκλεισε τον Ερυθρό Αστέρα

Επειτα από έναν αγώνα-θρίλερ η Ομόνοια απέκλεισε τον Ερυθρό Αστερά στη γ’ προκριματική φάση του Champions League και θα βρεθεί στο δρόμο του Ολυμπιακού στα πλέι οφ για την είσοδο στους χρυσοφόρους ομίλους. Η κυπριακή ομάδα επικράτησε με 4-2 στα πέναλτι του σερβικού συλλόγου στο ΓΣΠ (1-1 η κανονική διάρκεια), πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση και δικαιούται να ονειρεύεται μολονότι απέχει αγωνιστικά αλλά και σε επίπεδο μπάτζετ και εμπειριών από τους Πειραιώτες.

Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με τον Λούφτνερ στο 31ο λεπτό αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν πριν από το τέλος του ημιχρόνου με τον Ίβανιτς (45′). Η κυπριακή ομάδα στο δεύτερο μέρος είχε ευκαιρίες για να πάρει εκ νέου προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο έπεσε πάνω στον εξαιρετικό γκολκίπερ Μπόργιαν και έτσι η αναμέτρηση πήγε στα πέναλτι. Εκεί όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον έμπειρο τερματοφύλακα Φαμπιάνο που έπιασε δύο πέναλτι, πανηγύρισαν την πρόκριση με 4-2.

Το πρώτο παιχνίδι του Ολυμπιακού με την Ομόνοια θα πραγματοποιηθεί στις 23 Σεπτεμβρίου στο Γ. Καραϊσκάκης και η ρεβάνς στις 29 Σεπτεμβρίου στο ΓΣΠ.

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λανγκ, Χούμποτσαν (90’+3′ Κούσουλος), Λούφτνερ, Λέγιακς, Παπουλής (98′ Λοΐζου), Τζόρντι Γκόμεθ, Βίτορ Γκόμες, Φερέιρα Ντος Σάντος (118′ Ασάντε), Μπουτεάκ, Κακουλής (65′ Σενέ).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ντέγιαν Στάνκοβιτς): Μπόρχαν, Γκόμπελιτς, Μιλούνοβιτς, Ντέγενεκ, Ρόντιτς (106′ Γκάιτς), Κάνγκα, Σανόγκο Τζούνιορ, Ίβανιτς (81′ Γιόβαντσιτς), Μπεν, Κάταϊ (101′ Γκάβριτς), Βουκάνοβιτς (89′ Φαλτσινέλι).