Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 01:42

Στην Ευρώπη δεν… βλέπεται η ΑΕΚ

Άλλο ένα στραπάτσο στην Ευρώπη για την ΑΕΚ που δεν βλεπόταν από το πρώτο λεπτό και πιστοποίησε ξανά κόντρα στην εξαιρετική Μπράγκα ότι δίκαια τερματίζει τελευταία! Κι άλλη βαριά ήττα με 2-4.
Η εξαιρετικά κακή αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ έγινε αντιληπτή με πολλαπλούς τρόπους από το πρώτο ημίχρονο. Για την ακρίβεια, δεν είχαν προλάβει καν να συμπληρωθούν δέκα λεπτά και το σκορ ήταν ήδη 0-2 με την Ένωση να πληρώνει δυο φορές την αδράνεια του κέντρου της άμυνάς της και τους Τορμένο στο 7′ και Εσγκάιο στο 9′ να βάζουν για τα καλά τη Μπράγκα σε θέση οδηγού.

Με το παιχνίδι να έχει στραβώσει με το «καλημέρα», η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση και πίεσε την Μπράγκα αλλά το ανέβασμα των γραμμών της ελληνικής ομάδας έκανε ξεκάθαρο πως ακόμα και στην παραμικρή αντεπίθεση των φιλοξενούμενων, οι χώροι που θα δημιουργούνταν στα μετόπισθέν της, θα έδιναν την δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν.

Η Ένωση τελικά, αφού είδε τον Ολιβέιρα να χάνει ένα άχαστο σε άδειο τέρμα και τον Ματέους να αποκρούει με εντυπωσιακό τρόπο την κεφαλιά του Λιβάγια, μείωσε με τον Ολιβέιρα να εκμεταλλεύεται την αμυντική ολιγωρία των στόπερ της Μπράγκα και γράφει το 1-2. Παρά την καλή επιθετική της λειτουργία ωστόσο, η ανασταλτική παρουσία της ΑΕΚ παρέμενε το βασικό της πρόβλημα και εν τέλει, αν και με βάση την εικόνα του αγώνα θα μπορούσε να είχε γίνει το 2-2 πριν την ανάπαυλα, έγινε το 1-3 με μια ταχύτατη αντεπίθεση στο 45΄ με τον Ρικάρντο Όρτα να νικάει τον Τσιντώντα.

Η ΑΕΚ μπήκε με ένταση στην επανάληψη και με διάθεση να πετύχει γρήγορα ένα γκολ που θα την έβαζε εκ νέου στο παιχνίδι αλλά σταδιακά το παιχνίδι «έσβηνε» όσο το σκορ παρέμενε αμετάβλητο. Η αναμέτρηση μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με την αίσθηση πως πρόκειται για τυπική διαδικασία ωστόσο μέσα σε χαλαρούς ρυθμούς μπήκαν δυο γκολ, ένα για κάθε ομάδα: ο Γκαλένο στο 83′ με υπέροχο βολέ έκανε το 1-4 και ο Βασιλαντωνόπουλος με σουτ στο 89′ που κόντραρε και άλλαξε πορεία για το 2-4, που ήταν και το τελικό σκορ.

Πηγή: sdna.gr