Πέμπτη, 28 Μαρτίου, 2024 17:59

Στέφανος Τσιτσιπάς: Στους «4» του Australian Open με εκπληκτική εμφάνιση και θρίαμβο επί του Σίνερ!

Με μεγαλειώδη εμφάνιση ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε θριαμβευτικά στους «4» του Australian Open!

Ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν σαρωτικός απέναντι στον Ιταλό Γιανίκ Σίνερ, τον νίκησε πανάξια 3-0 σετ (6-3, 6-4, 6-2) και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open!

Εκεί θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Ντανίλ Μεντβέντεφ και τον Φίλιξ Οζέ Αλιασίμ, που ξεκινά σε λίγη ώρα.

Είναι η τρίτη φορά (δεύτερη συνεχόμενη) που ο Στέφανος Τσιτσιπάς περνά στα ημιτελικά του Australian Open, και 5η συνολικά σε Grand Slam.

Τσιτσιπάς-Σίνερ: Το χρονικό του αγώνα

O Στέφανος Τσιτσιπάς πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του απέναντι στον Ιταλό Σίνερ. Με εξαιρετικές επιστροφές, απόλυτη συγκέντρωση και επιθετικότητα από τον πρώτο πόντο, ο Τσιτσιπάς εξουδετέρωσε πλήρως τον Σίνερ, και είναι ενδεικτικό ότι ο Ιταλός δεν είχε κανένα μπρέικ πόιντ σε ολόκληρο το ματς!

Η… καλή μέρα φάνηκε νωρίς για τον Τσιτσιπά, καθώς μόλις στο πρώτο service game του Σίνερ ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε μπρέικ για να προηγηθεί 2-0. Στη συνέχεια δεν απειλήθηκε καθόλου στο δικό του σερβίς και έτσι επικράτησε με 6-3 γκέιμ.

Στο δεύτερο σετ η εικόνα ήταν πανομοιότυπη, με τον Τσιτσιπά να κάνει ένα ακόμη γρήγορο μπρέικ στο 3ο γκέιμ (2-1). Ακολούθως, κράτησε εύκολα το προβάδισμα μέχρι το τέλος του σετ, κατακτώντας το με 6-4 γκέιμ.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς… πέταγε και με δύο σερί μπρέικ (2-1, 4-1) πήρε τεράστιο προβάδισμα νίκης. Ο Ιταλός μείωσε προσωρινά σε 5-2 γκέιμ, ωστόσο αμέσως μετά ο Ελληνας πρωταθλητής δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Σίνερ, κέρδισε το σετ με 6-2 και την πρόκριση στους «4» του Australian Open.

Να σημειωθεί ότι στην έναρξη του δεύτερου σετ ο αγώνας διακόπηκε για περίπου 20 λεπτά λόγω βροχής. Αφότου έκλεισε η οροφή, συνεχίστηκε κανονικά και ολοκληρώθηκε 2 ώρες και 6 λεπτά αργότερα με τον θρίαμβο του Τσιτσιπά…
κπληκτική εμφάνιση και θρίαμβο επί του Σίνερ!