Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 02:34

Σταμάτησε στα τρία ο Αρης στη Λάρισα

Λίγες μόνο ημέρες αποχωρίστηκε την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα ο Αρης που με δύο γκολ του Δημήτρη Μάνου (τα πρώτα του στο πρωτάθλημα και συνολικά με τα Κιτρινόμαυρα) και ένα του Σιανέ Σίλβα πέρασε από το Αλκαζάρ (0-3) και επέστρεψε στην πρώτη θέση εκεί όπου ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό (από 22 βαθμούς έχουν αμφότερες οι ομάδες).

Το ροτέισον του Ακη Μάντζιου (τρεις αλλαγές έκανε ο Ελληνας τεχνικός συγκριτικά με το παιχνίδι του Σαββάτου) απέδωσε, αφού ο Αρης εμφανίστηκε φρέσκος και με ρυθμό βάζοντας από το ξεκίνημα του αγώνα δύσκολα στους γηπεδούχους. Από τη δική του πλευρά ο Γιάννης Τάτσης, παράταξε την ομάδα του με τριάδα στην άμυνα (3-5-2).

Το γρήγορο σχετικά γκολ του Μάνου (στο 18′), άλλαξε τους συσχετισμούς, έδωσε ψυχολογικό αέρα στην ομάδα του Μάντζιου που είχε στιγμές για να πετύχει κι άλλο τέρμα πριν το τέλος του ημιχρόνου. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΛ, προχώρησε σε τρεις αλλαγές, αλλάζοντας παράλληλα και το πλάνο της στο γήπεδο. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό και είχαν δύο πολύ καλές στιγμές για να ισοφαρίσουν με τους Τρούγιτς και Φιλίπ μέσα σε ένα λεπτό, όμως ο Σιαμπάνης είχε… απάντηση, κρατώντας το μηδέν με δύο εντυπωσιακές επεμβάσεις. Ευκαιρίες είχε και ο Αρης με τους Ρόουζ και Μάνο να απειλούν με τον Νάγκι όμως να βγαίνει νικητής και στις δύο περιπτώσεις.

Στο 62′ ο Αρης βρήκε δεύτερο γκολ με τον Ματέο Γκαρσία, το οποίο ακυρώθηκε από VAR και Καραντώνη, για υπόδειξη οφσάιντ, αφού θεωρήθηκε πως ο Μπερτόγλιο επηρέαζε τη φάση. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μάνος ήταν στην κατάλληλη θέση, την κατάλληλη στιγμή, πήρε το ριμπάουντ μετά από ασταθή επέμβαση του Νάγκι σε σουτ του Ρόουζ και σκόραρε για δεύτερη φορά, κλειδώνοντας επί της ουσίας σε εκείνο το σημείο του αγώνα το τρίποντο για την ομάδα του. Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (90’+6′), ο Σιανέ Σίλβα έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για το 0-3 με πανέμορφη ατομική προσπάθεια.

Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους Θεσσαλονικείς, ενώ παράλληλα το αποτέλεσμα έφερε απογοήτευση στους γηπεδούχους που παραμένουν χωρίς νίκη στην έδρα τους.

Πηγή: sdna.gr