Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024 02:45

Σοβαρός ο Ολυμπιακός, προκρίθηκε με νίκη επί της Νέφκσι

Ο εξαιρετικά σοβαρός, αποτελεσματικός και κυρίαρχος Ολυμπιακός των προκριματικών έκανε την εμφάνισή του και στο Μπακού. Από τη στιγμή που συνέβη αυτό, η Νέφτσι δεν θα μπορούσε να σταματήσει τους «ερυθρόλευκους» του Πέδρο Μαρτίνς. Οι Πειραιώτες νίκησαν με το ίδιο σκορ (1-0) και στη ρεβάνς και με συνολικό σκορ 2-0 προκρίθηκαν στην Γ’ προκριματική φάση του Champions League. Πιο εύκολη η δεύτερη νίκη από αυτή του Καραϊσκάκη, με τους Πειραιώτες να κυριαρχούν πλήρως σε όλο το 90λεπτο, να χάνουν ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ και εν τέλει να επικρατούν με ένα γκολ του Μασούρα από το 15ο λεπτό.

Εξαιρετική απόδοση από τους περισσότερους παίκτες των πρωταθλητών Ελλάδας, με κορυφαίους τους Βαλμπουενά, Κούντε, Σισέ και Μπα που επέστρεψε στη δράση. Αντίστοιχα, ο Μαρτίνς έστησε άψογα την ομάδα του παρά τα πολλά προβλήματα και «κλείδωσε» όλα τα ατού των Αζέρων που ταλαιπώρησαν την ομάδα του στο Φάληρο. Εφόσον ούτε ο τραγικός αγωνιστικός χώρος, ούτε οι θυελλώδεις άνεμοι δημιούργησαν πρόβλημα, ο Ολυμπιακός έφτασε σε μια ακόμη πρόκριση σε προκριματικά κατά εποχή Μαρτίνς, την 7η συνεχόμενη, ενώ έμεινε και αήττητος για 20ο σερί ματς προκριματικών φάσεων.

Το καθάρισε νωρίς

Το ματς ξεκίνησε με πολύ καλή πίεση του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα, ο οποίος άλλωστε -όπως είχε δηλώσει και ο Πέδρο Μαρτίνς- είχε στόχο να καθαρίσει την πρόκριση με δεύτερη νίκη και να μην αφήσει το ματς να… μπλέξει. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ψύχραιμη κυκλοφορία, είχαν κοντά τις γραμμές τους, είχαν προσεκτικές κινήσεις στην άμυνα ώστε να αποφύγουν τα λάθη του πρώτου αγώνα και όλα αυτά θετικά στοιχεία που… συσσωρεύτηκαν, φάνηκαν και στη γενικότερη οικονομία του παιχνιδιού. Συν τοις άλλοις, φάνηκε ότι ο Πορτογάλος κατέβασε και μια πνευματικά απόλυτα έτοιμη ομάδα για ένα ματς πολλών ειδικών συνθηκών.

Όταν πια οι Πειραιώτες βρήκαν και το γρήγορο γκολ στην πρώτη τους φάση στο ματς, όλα έγιναν αρκετά απλούστερα απέναντι σε μια ομάδα που ούτως ή άλλως έπρεπε να κάνει το παιχνίδι ροντέο ώστε να έχει έστω κάποια πιθανότητα για κάτι καλό. Η εξαιρετική πίεση του Ολυμπιακού ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά, ο… αριστερός μπακ-χαφ Σισέ ήταν αυτός που έκλεψε τη μπάλα και μπήκε στην περιοχή, ο Βαλμπουενά αυτός που τελικά έβγαλε ακόμη μια έξοχη ασίστ και ο Γιώργος Μασούρας για ακόμη μια φορά ο άνθρωπος που βρέθηκε στο σωστό χώρο και χρόνο για να σκοράρει.

Μετά το γκολ, ο Ολυμπιακός πλέον ήταν συνολικά πιο άνετος, στην κυκλοφορία της μπάλας και τη διαχείριση του αγώνα. Επίσης έκλεισε όλους τους χώρους άψογα όταν δεν είχε τη μπάλα, κράτησε εύκολα τον έλεγχο του αγώνα και ήταν αυτός που πατούσε με περισσότερες αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή, κυρίως μετά από πίεσή του στην επιρρεπή στο εύκολο λάθος άμυνα των Αζέρων. Εν τέλει, παρά τις ειδικές συνθήκες, τις απουσίες και τα προβλήματα, ο Ολυμπιακός κατέληξε να κάνει ένα κλασικό ματς εποχής Μαρτίνς στο πρώτο ημίχρονο, με άψογο τρανζίσιον από άμυνα σε επίθεση όπως και το αντίθετο, με ουσιαστική κατοχή μπάλας και με άριστη συνολική αμυντική λειτουργία. Η Νέφτσι αντίθετα αναλώθηκε σε κάποια μακρινά σουτ που ελάχιστα προβλημάτισαν τον Τζολάκη.

Τίποτα δεν άλλαξε ως προς την εικόνα του ματς και τη διαχείριση του αγώνα από τον Ολυμπιακό με το ξεκίνημα της επανάληψης. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν αυτοί που έκαναν… κουμάντο στον αγωνιστικό χώρο, με περισσότερες ουσιαστικές ευκαιρίες για να καθαρίσουν το παιχνίδι και ελάχιστα προβλήματα στο αμυντικό κομμάτι. «Πάγωσαν» τον ρυθμό όποτε χρειάστηκε, συνέχισαν χωρίς ρίσκα σε κέντρο και άμυνα και έψαξαν με υπομονή το δεύτερο γκολ, κυρίως όταν έβρισκαν και περισσότερους χώρους στις κόντρες. Τίποτα δεν άλλαξε τελικά ως προς την ουσία του ματς, με το 1-0 να στέλνει τον Ολυμπιακό στην επόμενη φάση με δύο νίκες επί της Νέφτσι.