Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024 19:48

Σεντονάτο πέρασμα της ΑΕΚ από την Κρήτη

Μπορεί με την εμφάνισή της κόντρα στον Παναθηναϊκό να απογοήτευσε αλλά κόντρα στον ΟΦΗ, η ΑΕΚ κατέβηκε με ορθολογική 11άδα και λογική τακτική φιλοσοφία και έτσι, εμφανίστηκε μεταμορφωμένη σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα. Ο ΟΦΗ βέβαια όχι απλά δεν κλείστηκε, όχι απλά δεν επιχείρησε να της χαλάσει τον ρυθμό αλλά αντίθετα, έπαιξε περισσότερο ανοιχτά από όσο η ποιοτική ανωτερότητα της ομάδας του Καρέρα απαιτούσε και με το ανοικτό παιχνίδι που επιβλήθηκε, αυτονόητα ήταν οι φιλοξενούμενοι που είχαν το πάνω χέρι.

Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν εκείνοι που έχασαν τις μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με τον Ολιβέιρα να βρίσκεται στις δυο πιο χαρακτηριστικές της: ο Πορτογάλος πρώτα ηττήθηκε σε «καρφωτή» κεφαλιά από τον Γουόλι και στη συνέχεια βρέθηκε τετ-α-τετ μαζί του αλλά την έστειλε ελάχιστα άουτ. Η ΑΕΚ αναπτυσσόταν και έχανε ευκαιρίες κατά βάση από τα αριστερά και από αυτή τη πλευρά προήλθε το 0-1, όταν στο 42′ ο προωθημένος Λόπες βρήκε με σέντρα ακριβείας τον Λιβάγια και ο Κροάτης με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Τρία λεπτά μετά το γκολ της ΑΕΚ, ο ΟΦΗ είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στον αγώνα όταν ο Φιγκειρέδο έστειλε με σουτ τη μπάλα στο δοκάρι και στην επανάληψη φάνηκε από νωρίς πως δύσκολα θα έχει άλλη αντίστοιχη ευκαιρία καθώς η αυτοπεποίθηση των φιλοξενούμενων και το άνετο passing game που πλέον είχε στόχο την συντήρηση του αποτελέσματος και όχι ένα γκολ, μετουσίωσε την ΑΕΚ σε απόλυτο αφεντικό.

Ο Βέρντε που μπήκε αλλαγή στο 60΄, πέντε λεπτά μετά την είσοδό του πέτυχε ένα εντυπωσιακό γκολ με ατομική ενέργεια κάνοντας το 0-2 και το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε με τον ΟΦΗ να συμβιβάζεται με την ήττα και να κατεβάζει ταχύτητα και την ΑΕΚ να μπαίνει επίσης σε μια λογική συντήρησης δυνάμεων. Το τελικό σφύριγμα επικύρωσε την άνοδο της Ένωσης στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Πηγή: sdna.gr