1 2
Τρίτη, 28 Μαΐου, 2024 18:27

Ροπαλιά στα Λιοντάρια! (video)

Ο ΠΟΤ Ηρακλής ήταν ανώτερος του Πανσερραϊκού και με πρωταγωνιστή τον Γιουμπιτάνα επικράτησε 2-0 εκτός έδρας. Αβέβαιο το μέλλον Ελευθερόπουλου.

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε το Σάββατο (19/11) ο ΠΟΤ Ηρακλής. Οι Κυανόλευκοι ήταν ανώτεροι του Πανσερραϊκού και με δύο γκολ του Ντένζελ Γιουμπιτάνα επικράτησαν 2-0 στο Δημοτικό γήπεδο Σερρών, υποχρεώνoτας τα Λιοντάρια στη δεύτερη απώλεια εντός έδρας!

Οι Ερυθρόλευκοι απείλησαν πρώτοι στο 13’με εκτέλεση φάουλ του Μούργου, όμως η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους. Ο Τομάς προειδοποίησε με τον Τομάς (15′, 21′) και στο 25′ ο ΠΟΤ Ηρακλής… έκρυψε τη μπάλα. Ο Πατράλης πάσαρε στον Γιουμπιτάνα, αυτός συνεργάστηκε με τον Τομάς και ο Βέλγος με πλασέ έκανε το 0-1.

Η ομάδα των Σερρών δεν μπόρεσε στο πρώτο ημίχρονο να βγάλει αντίδραση και στο δεύτερο 45λεπτο ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος με τρεις γρήγορες αλλαγές προσπάθησε να βελτιώσει την εικόνα της ομάδας του. Στο 53′, ωστόσο, ο ΠΟΤ Ηρακλής «κλείδωσε» το τρίποντο. Ο Τομάς με κεφαλιά έβγαλε σε θέση τετ α τετ τον Γιουμπιτάνα, οι Καρασαλίδης, Παντεκίδης δεν πρόλαβαν τον Βέλγο και αυτός με διπλή προσπάθεια βρήκε δίχτυα και έκανε το 0-2.

Ένα λεπτό αργότερα ο δεύτερος βοηθός Ζήρδας ακύρωσε λανθασμένα το γκολ του Κατσαντώνη ως οφσάιντ. Όπως φάνηκε από την τηλεοπτική επανάληψη, τόσο ο Κύπριος, όσο και ο Σαΐντ που ήταν στη φάση, βρίσκονταν σε κανονική θέση.

Το αποτέλεσμα αυτό κάνει πλέον εξαιρετικά δύσκολη τη θέση του Δημήτρη Ελευθερόπουλου στον πάγκο, καθώς από την αρχή της σεζόν ο Πανσερραϊκός δεν δείχνει καθόλου καλό πρόσωπο.