Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024 06:03

Πρώτη νίκη με ανατροπή για τον Ολυμπιακό Βόλου

Σεφτέ στις νίκες έκανε ο Ολυμπιακός Βόλου, εν αντιθέσει με την ομάδα της Ιεράπετρας που υποχρεώθηκε στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Γιάννη Μάγγου ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και μόλις στο 2΄ είχε την πρώτη της καλή φάση στο ματς, με την εκτέλεση φάουλ του Χιντζίδη να αποκρούεται σε κόρνερ από τον Γιδόπουλο.

Από το σημείο εκείνο και μετά ο Ολυμπιακός Βόλου ανέβασε την απόδοση του προκειμένου να γίνει απειλητικός για την εστία του Καραγκιολίδη, χωρίς όμως να έχει δημιουργήσει την μεγάλη φάση μπροστά σε αυτή. Στο 15΄ οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, χάρη σε γυριστό σουτ του Κατσικοκέρη. Ωστόσο η απάντηση από την ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου ήταν άμεση, καθώς στο 17΄ οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 1-1 με προβολή του Τσιάρα.

Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, το ματς άνοιξε με τις δύο ομάδες να πιέζουν προκειμένου να φτάσουν στο 2-1. Αυτό θα μπορούσε να είχε συμβεί στο 29΄ για τους Κρητικούς η εκτέλεση φάουλ όμως του Χιντζίδη πέρασε δίπλα από το δοκάρι του τέρματος του Γιδόπουλου. Η απάντηση από τους Θεσσαλούς ήρθε στο 46΄ με το πλασέ του Κουτσιανικούλη, να αποκρούεται πάνω στη γραμμή από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων, με το 1-1 να διατηρείται ως έχει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στο 51΄ ο Ολυμπιακός κατάφερε να κάνει το 2-1, με τέρμα του Πόζογλου. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα η Ιεράπετρα ανέβασε την απόδοση της και προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία του το υπέρ του σκορ, το οποίο έμελλε να είναι και το τελικό του αγώνα.

Πηγή: sdna.gr