Τρίτη, 19 Μαρτίου, 2024 07:34

Πρόκριση στα πέναλτι ο Βόλος

Ο Βόλος υποδέχτηκε την ομάδα των Σερρών θέλοντας στη ρεβάνς του 1-1 του πρώτου παιχνιδιού, έχοντας ως μοναδικό στόχο του την πρόκριση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και απείλησαν… σοβαρά με τον Μουνίθ, όμως ο Τέτζερης έδιωξε δύσκολα. Στο 37΄, ωστόσο, ο Βόλος μπήκε μπροστά στο σκορ με τον Μάντζη να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μουνίθ.

Το δεύτερο μέρος δε διεκδικεί δάφνες ποδοσφαιρικής ποιότητας, με τις φάσεις να είναι ελάχιστες (Διαμαντής κεφαλιά στο 83΄, λίγο άουτ η μπάλα), όμως στις καθυστερήσεις ο Πανσερραϊκός ισοφάρισε με τον Κόντσι από τα 11 βήματα κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο 95΄ η ομάδα του Φεράντο άγγιξε το 2-1, όμως και πάλι ο Μάντζης σημάδεψε λάθος. 6 λεπτά αργότερα, μάλιστα, ο παίκτης των γηπεδούχων αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε από τον αγώνα. Ο  Πανσερραϊκός με τον  Παπαβασιλείου να πιάνει την κεφαλιά στο 111΄ λίγο έλειψε να κάνει το 1-2, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο Βόλος ήταν πιο ψύχραιμος και με τον Λύρατζη να πετυχαίνει το κρίσιμο τέρμα πήρε την πρόκριση στους «16» του θεσμού.