Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 03:24

Πρόκριση με τα χίλια ζόρια ο Ολυμπιακός

Την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε το απόγευμα της Τετάρτης ο Ολυμπιακός, ο οποίος επικράτησε 3-2 της σκληροτράχηλης Λαμίας στο Καραϊσκάκη, μετά το 0-0 στο ΔΑΚ. Κομβικό σημείο του αγώνα η αποβολή-εφεύρεση του Ρόμανιτς από τον Κουτσιαύτη με το σκορ στο 1-1. Όλα τα λεφτά σε αγωνιστικό επίπεδο οι αλλαγές του Μαρτίνς στο ημίχρονο, βγάζοντας τους ακίνδυνους Μασούρα και Λοβέρα και βάζοντας τους Βαλμπουενά – Ελ Αραμπί οι οποίοι έβγαλαν την ομάδα του από τον αγωνιστικό λήθαργο.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός ουσιαστικά πέταξε στα σκουπίδια ένα ακόμη ολόκληρο πρώτο ημίχρονο. Οι «ερυθρόλευκοι», με πολλές αλλαγές στο αρχικό τους σχήμα όπως φυσικά συνέβη και για τη Λαμία, βγήκαν πολύ επιθετικά στο γήπεδο και προσπάθησαν να πιέσουν, όμως ο ομάδα του Μάντζιου ήταν και πάλι εξαιρετικά στημένη στο τακτικό κομμάτι.

Οι Πειραιώτες διατήρησαν την υπεροχή αυτή, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να διατηρήσουν τη συνοχή τους και τις γραμμές κοντά, βγαίνοντας γρήγορα στις αντεπιθέσεις για να πετύχουν με αυτό τον τρόπο κάτι καλό επιθετικά. Στο άλλο άκρο του γηπέδου, αυτό κοντά στην περιοχή της Λαμίας, ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε και πάλι πάρα πολύ.

Η μπάλα ήταν διαρκώς στα πόδια του, σε ποσοστό 70% στο πρώτο μέρος, όμως στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων έκανε μια… τρύπα στο νερό, με τρομερή φλυαρία, αργές έως καθόλου κινήσεις και ελάχιστη ουσία στο παιχνίδι του. Ειδικά από τη στιγμή που και οι τρεις της επίθεσης (Λοβέρα, Μασούρας, Χασάν) ήταν πολύ κακοί ατομικά στο πρώτο μέρος, οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν ελάχιστα από οργανωμένο ποδόσφαιρο.

Σαν να μη έφταναν αυτά τα… βάσανα για τους γηπεδούχους, στο 44′ ήρθε και το γκολ της Λαμίας από τον Αντέτζο σε μια εκτέλεση φάουλ του Τιρόνε να περιπλέξει ακόμη περισσότερο τα πράγματα και να δώσει στην ομάδα του Μάντζιου σκορ πρόκρισης σε ένα κομβικό σημείο του ματς.

Στο φινάλε του πρώτου μέρους, το στατιστικό έδειξε 8-3 τελικές και κατοχή μπάλας 70% υπέρ του Ολυμπιακού αλλά και 0-1 στον πίνακα του σκορ. Ωστόσο, με την έναρξη του δεύτερου, οι δύο μάλλον αυτονόητες και προβλέψιμες αλλαγές του Μαρτίνς που έβγαλε Μασούρα, Λοβέρα και έβαλε Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί, συμμάζεψαν τα ασυμμάζευτα για τον Ολυμπιακό και άλλαξαν πλήρως την εικόνα της ομάδας του και εν τέλει του αγώνα.

Οι δυο τους έχασαν από μια μεγάλη ευκαιρία στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και στο 60′, με τον Ολυμπιακό πλέον να είναι πολύ πιο ουσιαστικός και επικίνδυνος, ήρθε το 1-1 από τον Χασάν, από κόρνερ-ασίστ του Βαλμπουενά. Ένα λεπτό μετά, στη φάση που έκρινε το ματς, ο Κουτσιαύτης απέβαλε τον Ρόμανιτς με δεύτερη κίτρινη και κάπου εκεί τα πάντα τελείωσαν, παρότι το σκορ ήταν ακόμη ανοιχτό. Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως στη συνέχεια, έχασε ευκαιρίες και στο 71′ βρήκε και το 2-1 που καθάρισε και τυπικά το ματς, με νέα ασίστ του Βαλμπουενά και κεφαλιά του Σισέ.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα σε αυτό το δεύτερο ημίχρονο είναι ότι τη στιγμή του 2-1, το στατιστικό έδειξε 17-3 τελικές, κοινώς 9-0 μέσα σε 27 αγωνιστικά λεπτά. Πέντε λεπτά μετά από αυτό, ο Σενεγαλέζος στόπερ μετά από μια ακόμη ασίστ του Βαλμπουενά έγραψε και το 3-1, με τη Λαμία να παραπαίει πια σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου. Έστω κι έτσι όμως, ένα άτσαλο μαρκάρισμα του Σισέ που έκανε πέναλτι στο 89′ και το εκτέλεσε εύστοχα στο 90′ ο Βιγιάλμπα, μείωσε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και κράτησε απλώς την αγωνία λίγο παραπάνω, μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Πηγή: sdna.gr