Στο νοσοκομείο διακομίσθηκε εννιάχρονος μαθητής του 3ου δημοτικού σχολείου Κηφισιάς, ο οποίος καταπλακώθηκε από καγκελόπορτα την ώρα του σχολάσματος. Η πόρτα, που είχε τοποθετηθεί, σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, πριν από λίγες μέρες, αλλά δεν είχε στερεωθεί. Την ώρα που η πόρτα έπεσε και χτύπησε το αγοράκι μαζί του βρίσκονταν άλλα δύο παιδάκια πουτ ευτυχώς δεν χτύπησαν.
![kifisia-dhmotiko-es__2_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/kifisia-dhmotiko-es__2_.jpg)
![kifisia-dhmotiko-es__7_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/kifisia-dhmotiko-es__7_.jpg)
Το παιδί έχει διακομισθεί στο νοσοκομείο Παίδων Πεντέλης και υποβλήθηκε σε αξονική τομογραφία καθώς παραπονιόταν για πόνους στη σπονδυλική στήλη. Διαπιστώθηκε ότι η κατάστασή του δεν εμπνέει ανησυχία, αλλά παραμένει προληπτικά στο νοσοκομείο. Ο εργολάβος έχει συλληφθεί στο πλαίσιο του αυτοφώρου, ενώ έχουν προσαχθεί άλλα δύο άτομα- εργάτες που είχαν πάρει μέρος στις εργασίες.
![dimotiko-kif-eisodos](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/dimotiko-kif-eisodos.jpg)
![kifisia-dimotiko-02](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/kifisia-dimotiko-02.jpg)
![kifisia-dimotiko-01](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/kifisia-dimotiko-01.jpg)
![kifisia-dhmotiko-es__6_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/kifisia-dhmotiko-es__6_.jpg)
![kifisia-dhmotiko-es__5_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/kifisia-dhmotiko-es__5_.jpg)
![kifisia-dhmotiko-es__4_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/kifisia-dhmotiko-es__4_.jpg)
![kifisia-dhmotiko-es__1_](https://i1.prth.gr/images/w880/files/2024-05-21/kifisia-dhmotiko-es__1_.jpg)
«Το παιδί βρίσκεται σε θάλαμο του νοσοκομείου. Εγώ και η μητέρα του βρισκόμαστε στο πλευρό του. Έχει πόνους στο κεφάλι και στη μέση αλλά εμφανή χτυπήματα δεν υπάρχουν. Είναι σοκαρισμένος ο μικρός αλλά ψύχραιμος» λέει στο protothema.gr ο Γιάννης Παντελεάκης , αντιδήμαρχος Παιδείας του Δήμου Κηφισιάς.