Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024 10:36

Πήρε… κεφάλι ο ΠΑΣ Γιάννινα

Ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης απέκτησε ο ΠΑΣ Γιάννινα έναντι του Παναθηναϊκού μετά τη σημερινή του νίκη με 2-1 στο Αγρίνιο και μάλιστα με ανατροπή, πιστοποιώντας ότι θα πουλήσει πολύ ακριβά το τομάρι του για την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Οι Ηπειρώτες ήταν ανώτεροι των πράσινων που προηγήθηκαν μόλις στο 2’ με τον Μακέντα, αλλά τα γκολ των Παμλίδη (21’) και Κάργα (66’) τους οδήγησαν στην πολύτιμη νίκη, που καθιστά τη ρεβάνς στη Λεωφόρο στις αρχές του Μάρτη ανοιχτή προς όλα τα ενδεχόμενα.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να σκοράρει με το… καλημέρα, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Μακέντα εκμεταλλεύτηκε την κεφαλιά πάσα του Βιγιαφάνιες και έστειλε από κοντά τη μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν (0-1).

Η αντίδραση του ΠΑΣ Γιάννινα ωστόσο ήταν καίρια. Οι Ηπειρώτες πίεσαν ασφυκτικά τα μετόπισθεν των πράσινων για 25 λεπτά και είχαν τον απόλυτο έλεγχο στο συγκεκριμένο διάστημα, φτάνοντας στην ισοφάριση με εξαιρετικό σουτ του Παμλίδη έξω από την περιοχή στο 21’ (1-1).

Το τριφύλλι ανέκτησε τον έλεγχο μετά το 30’ αλλά αρχικά ο Αϊτόρ δεν κατάφερε να πλασάρει αν και μόνος του φάτσα με την εστία (34’) και εν συνεχεία ο Χατζηγιοβάνης με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του ΠΑΣ (41’).

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΣ Γιάννινα συνέχισε να ασκεί πίεση στα μετόπισθεν του Παναθηναϊκού και να δημιουργεί υποσχόμενες ευκαιρίες, καταφέροντας να φτάσει δίκαια στην ανατροπή από στατική φάση (66’) με κεφαλιά του Κάργα από εκτέλεση κόρνερ του Πέερσμαν.

Οι Γιαννιώτες θα μεταβούν στη ρεβάνς της Αθήνας προκειμένου να μην χάπουν, ενώ οι πράσινοι θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν το εκτός έδρας γκολ του Μακέντα και να κατακτήσουν τη νίκη που θα τους φέρει στα ημιτελικά.

Πηγή: sdna.gr