Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024 12:14

Πέρασε και από το Αγρίνιο ο Ολυμπιακός

Για περίπου δέκα λεπτά ο Ολυμπιακός ανησύχησε στο Αγρίνιο, ωστόσο κάπου εκεί ανέλαβε δράση το… αχτύπητο «ερυθρόλευκοι» δίδυμο που συνδυάστηκε για το γκολ της νίκης. Σε αυτό το ματς της 16ης αγωνιστικής της Super League Interwetten, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 2-1 του Παναιτωλικού, παρέμειναν πρώτοι και αήττητοι στο πρωτάθλημα, φτάνοντας παράλληλα τα 30 σερί παιχνίδια χωρίς ήττα μακριά από το Καραϊσκάκη και φυσικά πάνε στο ντέρμπι της Τούμπας έχοντας διψήφια βαθμολογική διαφορά από τον ΠΑΟΚ. Ο Φορτούνης (4′) έβαλε μπροστά τους Πειραιώτες, ο Παναιτωλικός ισοφάρισε με τον Ταχάρ(48′), με τους Βαλμπουενά (ασίστ) και Ελ Αραμπί (γκολ) να λένε την τελευταία λέξη στο 65′.

Όσον αφορά στην εξέλιξη του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και ευτύχησε να σκοράρει μόλις στην πρώτη του τελική προσπάθεια, στο 4ο λεπτό, όταν ο Σισέ βρήκε τον Ντρέγκερ με 40άρα μπαλιά, αυτός έκανε το γύρισμα και ο Φορτούνης με το αριστερό πλάσαρε εύστοχα για το 0-1. Από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν γρήγορο γκολ, κατά την προσφιλή τους τακτική στη συνέχεια έλεγξαν το τέμπο του αγώνα, έχοντας υπομονή στην επίθεση με την κλασική κυκλοφορία μπάλας, προσέχοντας παράλληλα την άμυνά τους και θέλοντας να χτυπήσουν κυρίως στον κενό χώρο και τις αντεπιθέσεις.

Η ομάδα του Μαρτίνς, χωρίς να είναι εντυπωσιακή στο παιχνίδι της, γνωρίζοντας παράλληλα και ότι ακολουθούν πιο δύσκολα ματς, κατάφερε να είναι ουσιαστική, να μην απειλείται από τον αντίπαλο και γενικά να ελέγχει με σχετική άνεση το ματς. Ο Παναιτωλικός από τη στιγμή που δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την περιοχή του Τζολάκη, προσπαθούσε κυρίως με γεμίσματα και ατομικές προσπάθειες του Μάζουρεκ, πράγματα τα οποία διαχειρίστηκε εύκολα η «ερυθρόλευκη» άμυνα. Οι Πειραιώτες είχαν ακόμη δύο καλές στιγμές για ένα ακόμη γκολ με Καμαρά και Μασούρα, ωστόσο αυτό το 0-1 παρέμεινε η διαφορά του πρώτου ημιχρόνου.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ωστόσο, ο Παναιτωλικός ήταν αυτός που βγήκε πολύ καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, βρίσκοντας την ισοφάριση στην πρώτη του ουσιαστική ευκαιρία, με τον Ταχάρ στο 48′, όπως είχε κάνει και ο Ολυμπιακός στο πρώτο. Αυτό το 1-1 βοήθησε στο να «ανοίξει» αρκετά το ματς, με την ομάδα του Δέλλα να ξεθαρρεύει και να βγαίνει με καλύτερες προϋποθέσεις στην επίθεση, βελτιώνοντας γενικά όλες τις κινήσεις της από τη μέση και μπροστά. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές επιθέσεις στο διάστημα που ακολούθησε, όμως ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που βρήκε τις καθαρές ευκαιρίες με Ελ Αραμπί και Εμβιλά, τις οποίες όμως δεν αξιοποίησε.

Οι γρήγορες αλλαγές του Μαρτίνς πάντως, παρά το 1-1, έδωσαν φρεσκάδα στην ομάδα του αφού Ραντζέλοβιτς, Βαλμπουενά και Βρουσάι έδωσαν λύσεις, με τους δύο τελευταίους να συμμετέχουν στο δεύτερο γκολ, που δεν άργησε να έρθει. Ήταν στη φάση του 65ου λεπτού, όταν ο Ελ Αραμπί εκτέλεσε από ασίστ του Γάλλου και ξαναέδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Μετά το 1-2, ο Ολυμπιακός έλεγξε εκ νέου τον ρυθμό του αγώνα, σφίγγοντας τα λουριά στη μεσαία γραμμή και την άμυνά του, καθότι το ματς κινδύνευε να γίνει… ροντέο. Έτσι, έχοντας ξανά το προβάδισμα, οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν μπάλα όποτε χρειάστηκε, μείωσαν τις αποστάσεις στις γραμμές τους και κάπως έτσι… έσβησαν το ματς, ειδικά όσο αυτό πλησίαζε προς το τέλος του. Το τελικό σφύριγμα, βρήκε τον Ολυμπιακό να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα στο δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς, πριν την Τούμπα.