Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024 11:57

Πέρασε από τη Χαλάστρα η Νίκη Βόλου

Με σύμμαχο τον άνεμο στο πρώτο ημίχρονο η Νίκη Βόλου επικράτησε 2-0 του Καμπανιακού στη Χαλάστρα και έκανε νέο βήμα εισόδου στα πλέι οφ.

Την κόπωση από το πρόσφατο παιχνίδι Κυπέλλου και τις απουσίες ξεπέρασε η Νίκη Βόλου και στην αυλαία της 19ης αγωνιστικής επικράτησε 2-0 του Καμπανιακού στη Χαλάστρα. Έφτασε έτσι τους 26 πόντους και αυξάνει τη διαφορά από τους υπόλοιπους διεκδικητές μιας θέσης στα πλέι οφ.

Το παιχνίδι διεξήχθη κάτω από πολύ ισχυρό άνεμο, ο οποίος στο πρώτο 45λεπτο ήταν σύμμαχος της ομάδας της Μαγνησίας. Η Νίκη Βόλου έπιασε στον… ύπνο τους γηπεδούχους και στο 3′ ο Κρητικός με σουτ από πλάγια θέση έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα.

Το 0-2 ήρθε 5 λεπτά αργότερα, στο 8′ με σουτ του Λίταινα αυτή τη φορά. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν ξανά στο ματς και έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 69′, αλλά δεν απέφυγαν την 11η ήττα τους σε 15 αγώνες. Βρίσκονται στο +4 από την τελευταία θέση, αλλά με δύο παιχνίδια περισσότερα.

Στα αξιοσημείωτα του ματς ότι ο νεοαποκτηθείς εξτρέμ των γηπεδούχων, Γιάννης Μυστακίδης έπαιξε μόλις 13 λεπτά, αφού αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού.

ΚΑΜΠΑΝΙΑΚΟΣ (Γιώργος Αμανατίδης): Κασαπίδης, Λαγωνίδης, Σαρβανίδης (66′ Πολύζος), Παπαστεριανός (38′ λ.τρ. Βοσκόπουλος), Προσκυνητόπουλος, Μπούσης, Καθάριος, Έππας, Γαρύφαλλος, Τότσκα (66′ Μυστακίδης, 79′ λ.τρ. Φροσύνης), Μάνιος.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Ανδρέου, Στίκας, Κυριακίδης, Ριμπέιρο (89′ Μπαλλάς), Λίταινας (53′ Πολίτης), Γαβριηλίδης, Κρητικός (46′ Να’α), Τζιώρας (74′ Γιαννίτσης).

Πηγή: flnews.gr