Παρασκευή, 17 Μαΐου, 2024 14:52

Πεισματάρης Βόλος, έβαλε κόντρα σε Ατρόμητο και… υποβιβασμό – Συνεχίζει αήττητος στα playout

Ο Βόλος έμεινε δύο φορές πίσω στο σκορ, ισοφάρισε όμως αμφότερες και αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 κόντρα στον Ατρόμητο

Συνεχίζει την πολύ καλή του πορεία στη διαδικασία των playouts ο Βόλος. Οι κυανέρυθροι είδαν τον Ατρόμητο να παίρνει δύο φορές το προβάδισμα (18′ Αθανασίου, 70′ πεν. Αντζιέλσκι), ισοφάρισαν όμως αμφότερες (45+2′ Γκαρσία, 81′ Γκλάβτσιτς) και χάρη στο τελικό 2-2 παρέμειναν αήττητοι για τέταρτο συνεχόμενο ματς στο μίνι πρωτάθλημα «επιβίωσης» στη Super League ενώ πήραν κι έναν ακόμη πολύτιμο βαθμό στην μάχη της αποφυγής του υποβιβασμού.

Με δύο αλλαγές σε σχέση με το Αγρίνιο

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Βόλο στον αγωνιστικό χώρο του Αγρινίου, με δύο αλλαγές σε σχέση με το νικηφόρο ματς κόντρα στον Παναιτωλικό, ο Χρήστος Κόντης. Οι αλλαγές αφορούσαν τον Ντε Καμπς ο οποίος επανήλθε από τιμωρία κι αντικατέστησε τον Μπαριέντος και τον… Μπερτόγλιο που πήρε τη θέση του τιμωρημένου Άλχο (με τον Μύγα να οπισθοχωρεί σε ρόλο πλάγιου

Ο Κόβατς είχε τοποθετηθεί κάτω από τα δοκάρια με τους Μύγα και Λούνα να αποτελούν τους πλάγιους οπισθοφύλακες. Καλογερόπουλος και Σιέλης ήταν τα σέντερ μπακ ενώ ως αμυντικά χαφ αγωνίζονταν οι Ντε Καμπς και Γκλάβτσιτς με τον Κόμπα σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους. Ως δεξί εξτρεμ αγωνιζόταν ο Μπερτόγλιο, ως αριστερό ο Ασενούν ενώ στην κορυφή της επίθεσης βρισκόταν ο Χουάν Γκαρσία.

To πρώτο ημίχρονο

Η πρώτη αξιόλογη στιγμή του ματς προήλθε από την πίεση του Βόλου. Ο Ντε Καμπς έπεσε πάνω στον Κούντε, του έκλεψε τη μπάλα η οποία έφτασε στον Γκαρσία. Ο Αργεντινός, ενώ είχε αρκετό χώρο μπροστά του, επέλεξε να σουτάρει εκτός περιοχής με τον Μαρκετζιάνι να πέφτει και να μπλοκάρει.

Στην πρώτη τους ευκαιρία στο ματς, οι Περιστεριώτες μπήκαν μπροστά στο σκορ. Στο 18‘, οι παίκτες του Σάσα Ίλιτς βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Αγκιμπού Καμαρά να καθυστερεί σε πρώτο χρόνο, αλλά να εκμεταλλεύεται το γλίστρημα του Aσενούν που έσπευσε να τον μαρκάρει, και να δίνει τη μπάλα στον Αντζιέλσκι. Αυτός «έσπασε» δίπλα του στον Αθανασίου, το τελείωμα του οποίου απέναντι από τον Κόβατς ήταν με το κακό του πόδι, το δεξί και δίχως ιδιαίτερη δύναμη. Ο τερματοφύλακας του Βόλου όμως δεν κατάφερε να απομακρύνει με τη μπάλα να περνά κάτω από το αριστερό του χέρι και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του για το 0-1.

Στο 37′ οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε δεύτερο γκολ ξανά στην κόντρα με τον Καμαρά να ανεβαίνει και να βλέπει αριστερά τον Βρακά, αυτός έκανε την κίνηση, σούταρε, η μπάλα κόντραρε, ξανά ο Καμαρά το ριμπάουντ το σουτ του οποίου μπλοκαρίστηκε από την άμυνα των γηπεδούχων.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι Περιστεριώτες θα πήγαιναν προηγούμενοι στα αποδυτήρια, ο σκόρερ Αθανασίου έγινε… μοιραίος για την ομάδα του. Ο Λούνα σέντραρε «γλυκά» από τα αριστερά, με τον πρώην παίκτη της Νίκης Βόλου να χρησιμοποιεί τα χέρια του προκειμένου να περιορίσει τον Γκαρσία που επιχειρούσε να ξεφύγει από το μαρκάρισμά του και να πάρει την κεφαλιά. Ο κ. Μαλούτας έδειξε δίχως δισταγμό την άσπρη βούλα με τον Αργεντινό στράικερ να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Μαρκετζιάνι απέκρουσε αρχικά στην δεξιά του γωνία, αλλά στάθηκε άτυχος καθώς άθελά του βρήκε τη μπάλα με το δεξί του πόδι, στρώνοντας εκ νέου τη μπάλα στον Γκαρσία ο οποίος έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 1-1 στο 45+1′ που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Αυτό ήταν το όγδοο φετινό τέρμα για τον Χουάν Γκαρσία στη Super League.

Το δεύτερο ημίχρονο

Ο Βόλος ήταν αυτός που απείλησε πρώτος στο δεύτερο μέρος, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξή του. Ο Μπερτόγλιο κινήθηκε από τα αριστερά, μοίρασε δίπλα του στον Ντε Καμπς ο οποίος εκτός περιοχής δοκίμασε ένα φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό, το οποίο πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων.

Στο 58′ οι κυανέρυθροι «άγγιξαν» την ανατροπή, με τον Μπερτόγλιο να αφήνει στον Ασενούν και τον Φινλανδό να σουτάρει με πολλά φάλτσα αλλά να βλέπει τον Μαρκετζιάνι να εκτινάσσεται χαμηλά στην αριστερή του γωνία και με τα ακροδάχτυλα να αποκρούει τη μπάλα παραχωρώντας κόρνερ.

Στο 63′ ο Ατρόμητος είχε κι αυτός την πρώτη του αξιόλογη στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην κόντρα, η μπάλα έφτασε στον Αγκιμπού Καμαρά από τα αριστερά εντός περιοχής με τον μέσο από τη Γουινέα να σουτάρει δυνατά και τον Κόβατς να κάνει εξαιρετική επέμβαση, δίνοντας κόρνερ.

Από την εκτέλεση του κόρνερ, ο Ατρόμητος κέρδισε πέναλτι, με τη μπάλα να φτάνει στα όρια της μικρής περιοχής στον Αντζιέλσκι ο οποίος σούταρε, με τον Σιέλη να προσπαθεί να τον σταματήσει αλλά να στέκεται άτυχος καθώς η μπάλα βρήκε -άθελά του- στο τεντωμένο χέρι του και τον κ. Μαλούτα -αφού προχώρησε σε on field review της φάσης ύστερα από υπόδειξη του κ. Ζαμπαλά στο VAR- να δείχνει για δεύτερη φορά το σημείο του πέναλτι.

Ο Αντζιέλσκι έστησε τη μπάλα στα 11 βήματα, σούταρε στη δεξιά γωνία του Κόβατς ο οποίος έπεσε μεν σωστά αλλά δεν κατάφερε δε να αποκρούσει, με το σκορ να γίνεται 1-2 στο 70ο λεπτό.

Στο 78′ ο Βόλος είχε μεγάλη στιγμή Από φάουλ που εκτελέστηκε, η μπάλα έφτασε στον Μύγα μέσα από την περιοχή και αριστερά, αυτός έκανε τη σέντρα, ο Σιέλης έκανε την κεφαλιά και ο Μαρκετζάνι απέκρουσε εντυπωσιακά.

Τρία λεπτά μετά, οι παίκτες του Χρήστου Κόντη έφεραν εκ νέου το ματς στα ίσια. Ο Νεμάνια Γκλάβτσιτς εκτέλεσε φοβερά ένα φάουλ εκτός περιοχής, με τη μπάλα να πηγαίνει στο αριστερό παραθυράκι της εστίας του Ατρομήτου και το 2-2 να είναι γεγονός στο 81ο λεπτό.

Στο 86′, διαιτητής και VAR χαρίστηκαν στον Αγκιμπού Καμαρά ο οποίος -δίχως, βέβαια, να το θέλει- πάτησε πολύ άσχημα τον αστράγαλο του Γκλάβτσιτς, με τον μέσο του Ατρομήτου να αντικρίζει μόνο την κίτρινη κάρτα.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ασενούν είδε τον Μαρκετζιάνι να αποκρούει με διπλή προσπάθεια το τελείωμά του εντός περιοχής ενώ στο 90+6′ ο Κόβατς είπε «όχι» σε κοντινή κεφαλιά του Τζαβέλλα ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά.

Αυτές ήταν οι δύο τελευταίες καλές στιγμές του παιχνιδιού με το σφύριγμα της λήξης από τον κ. Μαλούτα να βρίσκει Βόλο και Ατρόμητο ισόπαλους με 2-2.

Με το αποτέλεσμα αυτό, ο Βόλος έφτασε τους 29 βαθμούς, απομακρύνθηκε περαιτέρω από τη ζώνη του υποβιβασμού ενώ περιμένει με ενδιαφέρον τα αποτελέσματα των ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρίπολης (19:30) και Κηφισιά-Παναιτωλικός (20:00) ώστε να δει τα πεπραγμένα των… από κάτω του.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση του Βόλου, το ταξίδι στο Ηράκλειο της Κρήτης προκειμένου το ερχόμενο Σάββατο 20 Απριλίου να αντιμετωπίσει στο «Θ. Βαρδινογιάννης» τον ΟΦΗ στις 18:30.

Διαιτητής: Μαλούτας,

Bοηθοί: Νικολακάκης, Παπαδάκης

Tέταρτος διαιτητής: Κατσικογιαννης

VAR: Ζαμπάλας,

AVAR: Σινιοράκης

Κίτρινες Κάρτες: 56′ Σιέλης, 59′ Ασενούν, 83′ Ντε Καμπς-22′ Bρακάς, 45′ Aθανασίου, 53′ Αντζιέλσκι, 78′ Τριμμάτης, 86 Α. Καμαρά

ΒΟΛΟΣ (Κόντης): Κόστιτς, Μύγας, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Ντε Καμπς (89′ Μπαριέντος), Γκλάβτσιτς, Μπερτόγλιο (72′ Τρουιγέ), Κόμπα, Ασενούν (90+2′ Ποπέσκου), Γκαρσία

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Ίλιτς): Μαρκετζιάνι, Τριμμάτης, Ασεβέδο, Τζαβέλλας, Αθανασίου, Έντερ, Κούντε (90+7′ Καραμάνης), Α. Καμαρά, Βαλέντσια, Βρακάς, Αντζιέλσκι (72′ Βέργος).