Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 21:39

«Πάτησε» κορυφή και πάλι ο Βόλος επικρατώντας του Αστέρα με 2-1.

Με «Αστέρα» τον Ρεγκατέν που κέρδισε το πέναλτι και έδωσε την ασίστ στο 2-0, ο Βόλος επικράτησε στο Πανθεσσαλικό με 2-1 της ομάδας Τρίπολης και έστω προσωρινά ανέβηκε στην κορυφή της Superleague.

Δυνατό ήταν το ξεκίνημα του Αστέρα στον Βόλο με τους παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς να έχουν στο πρώτο τέταρτο δύο καλές στιγμές με Σίτο και Μπαράλες. Αμφότεροι, όμως, δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Κότνικ.

Έτσι κόντρα στη ροή του ματς ο Βόλος κατάφερε στο 18′ να πάρει… κεφάλι με «δώρο» Παπαδόπουλου. Ο πορτιέρε των Αρκάδων με λανθασμένη τοποθέτηση στο σώμα έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια στη σέντρα του Φεράρι. Ο Ρεγκατέν «τσίμπησε» την μπάλα, ο Παπαδόπουλος τον γκρέμισε και ο ρέφερι, Παπαπέτρου έδειξε «βούλα» με τον VAR να επιβεβαιώνει, απλά, το εμφανές με τον Φαν Βέερτ με το 4ο γκολ του στο προβάδισμα να δίνει το προβάδισμα στους οικοδεσπότες.

\Στη συνέχεια και για περίπου 15 λεπτά ο Αστέρας ήταν σε σύγχυση. Αδυνατούσε να κρατήσει  μπάλα και έδωσε μία-δύο φάσεις στους γηπεδούχους που, όμως, δεν το εκμεταλλεύτηκαν. Μετά το 35′, ωστόσο, επαναλαμβανόταν το σκηνικό του πρώτου δεκάλεπτου. Ο Αστέρας γινόταν απειλητικός, όμως του έλειψε η ουσία, η καλή τελική προσπάθεια. Στο 39′ ο Καρμόνα και σε φάση διαρκείας στο 42′, κανείς εκ των Μπαράλες, Κρέσπι, Μουνάφο δεν μπόρεσαν να βρουν δίχτυα από πλεονεκτική θέση με αποτέλεσμα ο Βόλος να μπαίνει στα αποδυτήρια με 1-0.

Ασίστ ο Ρεγκατέν και 2-0 ο Φεράρι

Στην επανάληψη ο Αστέρας ήθελε, αλλά φαινόταν ότι δεν μπορούσε. Είχε ναι μεν κατοχή, αλλά τίποτε περισσότερο, την ώρα που ο Βόλος περίμενε τη μία και καλή αντεπίθεση για να «καθαρίσει» το ματς.

Στο 60′ το πέτυχε με τον Γκρίλο, όμως ο Παπαπέτρου μέσω VAR το ακύρωσε με τη φάση να «σηκώνει» συζήτηση, με δεδομένο πως η μπάλα φαίνεται να βρίσκει στην πλάτη του Αλβάρες για να έρθει το 2-0 στο 79΄ από τον Φεράρι έπειτα από ασίστ του Ρεγκατέν.

Πρώτο γκολ ο Αστέρας και θρίλερ

Και εκεί που τα πάντα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι «καθαρίζουν», ήρθε ο Σονί να δώσει διαστάσεις θρίλερ στο ματς. Με ωραίο κοντρόλ και γυριστό μείωσε στο 85′ σε 2-1 και έκανε το ματς «ροντέο».

Ο Αστέρας, πλέον, δεν μάρκαρε, ο Βόλος βρήκε χώρους και στο 89′ είχε δοκάρι με τον Ροσέρο για το 3-1 και επί της ουσίας το τέλος του ματς. Όσο το 2-1 παρέμενε, ο Αστέρας ήλπιζε, αλλά το 2-1 έμελλε να μην αλλάξει.

Η τελευταία φάση στο παιχνίδι έγινε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων όταν ο Τερεζίου είχε τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο, ωστόσο ο τερματοφύλακας του Αστέρα μπλόκαρε. Έτσι ο Βόλος πήρε μια σημαντική νίκη (2-1) κόντρα στους Αρκάδες, παραμένοντας προσωρινά στην κορυφή.

MVP: Ο Ρεγκατέν κερδίζει το πέναλτι για το 1-0 και έχει την ασίστ για το 2-0. Τι άλλο να κάνει δηλαδή; Κορυφαίος του ματς, κερδίζει… οριακά τον τίτλο από τον Κότνικ που στο πρώτο ημίχρονο σταμάτησε τον Αστέρα.

Η σφυρίχτρα: Πολλές δύσκολες φάσεις είχε να αντιμετωπίσει ο Τάσος Παπαπέτρου. Σωστό το πέναλτι για το 1-0 του Βόλου, περίεργη η φάση του γκολ που ακυρώνεται στους γηπεδούχους αφού φαίνεται να βρίσκει στην πλάτη του Άλβαρες η μπάλα..

Βόλος (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κότνικ (46′ Κλέιμαν) – Πουρίτα, Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι – Τσοκάνης, Μπαριέντος (73′ Σοάρες), Μπαρτόλο (59′ Ροσέρο) – Ρεγκατέν, Φαν Βέερτ (86′ Τερεζίου), Φερνάντες (86′ Γκουλέν Λεβέντ).

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος – Καρμόνα, Πίτσου, Καστάνιο, Άλβαρες (75′ Ριέρα) – Βαλιέντε (80′ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Κανελλόπουλος (63′ Σονί)– Μπαράλες (63′ Μπαράλες), Κρέσπι, Σίτο (75′ Τασουλής).