Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024 23:07

Πάρτι ο Παναθηναϊκός επί του Ιωνικού

Μετά τα τέσσερα στον Απόλλωνα και τα πέντε στον Βόλο, ο Παναθηναϊκός φιλοδώρησε με άλλα τέσσερα τέρματα τον Ιωνικό (4-1), προσφέροντας απλόχερα γκολ και θέαμα στους εκστασιασμένους φίλους του που δημιούργησαν εκπληκτική ατμόσφαιρα σήμερα το βράδυ στη Λεωφόρο, όπου μετράει τρεις συνεχόμενες νίκες με συντελεστή τερμάτων 13-2.

Φέροντας ξεκάθαρα τη σφραγίδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ως ομάδα, το «τριφύλλι» κυριάρχησε πλήρως, έβγαλε εξαιρετικές συνεργασίες και με κορυφαίο τον Καρλίτος που πέτυχε τρία γκολ, τον Παλάσιος να κάνει σεφτέ και να παρουσιάζει τα πρώτα δείγματα γραφής της ποιότητάς του και τον Χατχηγιοβάνη να οργιάζει, επέστρεψε με χαρακτηριστική άνεση στις νίκες.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά από το ξεκίνημα του ματς, με τον Γιοβάνοβιτς να κάνει ένα μικρό «τρικ» στην ενδεκάδα, τοποθετώντας τον Παλάσιος στην κορυφή της επίθεσης και τον Καρλίτος σε πιο ελεύθερο ρόλο λίγο πιο πίσω του.

Ο Αργεντινός άσος έβγαινε από δεξιά και έκανε συνεργασίες με τον σεληνιασμένο Χατζηγιοβάνη, ενώ ο Ισπανός πήγαινε κυρίως από αριστερά δίπλα στον Βιτάλ και τον Χουάνκαρ που ανέβαινε από τη συγκεκριμένη πλευρά.

Το γεγονός αυτό προκαλούσε κατά κύματα ρήγματα και από τις δύο πλευρές της άμυνας του Ιωνικού, με τους «πράσινους» να δημιουργούν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη και να φτάνουν στην ανάπαυλα των ημιχρόνων με το… φτωχό 2-1.

Φτωχό διότι οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με κεφαλιά του Σάντσες (12’) μάλλον από το… πουθενά, στην πρώτη τους επίσκεψη στην άμυνα του Παναθηναϊκού, το πρώτο γκολ του εκπληκτικού Καρλίτος (7’) που πέταγε φωτιές.

Ο Ισπανός επιθετικός πέτυχε και δεύτερο τέρμα μετά από έξοχη κάθετη πάσα του Αλεξανδρόπουλου στο 38’ (2-1) και έδωσε εκ νέου και απόλυτα δίκαια το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό.

Εναν Παναθηναϊκό απολαυστικό για μεγάλο διάστημα, που είχε ξεκάθαρα τη σφραγίδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς και εκτός των δύο γκολ απώλεσε τουλάχιστον τρεις κραυγαλέες ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα (16’, 17’ Χατζηγιοβάνης, 21’ Βιτάλ) στο πρώτο μισό του ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «πράσινοι» συνέχισαν να είναι καταιγιστικοί και μέσα σε τρία λεπτά πέτυχαν ακόμα δύο γκολ, ένα με τον Καρλίτος στο 53’ (3-1) και άλλο ένα με τον Παλάσιος με πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 56’ (4-1).

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-2-3-1): Μπρινιόλι, Φ. Σάντσες, Σάρλια, Πούγγουρας, Χουάνκαρ, Ρούμπεν Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (86’ Μαουρίσιο), Χατζηγιοβάνης (81’ Μπουζούκης), Καρλίτος (70’ Ιωαννίδης), Βιτάλ (82’ Αϊτόρ), Παλάσιος (70’ Βιγιαφάνιες).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός / 4-2-3-1): Χουτεσιώτης – Κωνσταντινίδης, Βαφέας, Σ. Σάνστες, Βαλεριάνος (69’ Τσιριγώτης), Ρομαό, Κάνιας, Ματσούκας (69’ Γκοτσουλιάς), Αοσμαν (86’ Μύγας), Καμπράλ (69’ Μπάσα), Τουράμ.