Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024 05:06
Χωρίς κατηγορία

Πανηγυρικά στη δεύτερη εβδομάδα ο Τσιτσιπάς! (vid)

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο.7), περσινός φιναλίστ, επικράτησε του 19χρονου Γάλλου (Νο.79) με 6-3, 6-0, 6-4 σε 2 ώρες και 2 λεπτά, συνεχίζοντας την παράδοση που τον θέλει να «μαγεύει» στη Μελβούρνη!

Τώρα, βέβαια, έρχεται το πιο δυνατό τεστ του, αφού θα αναμετρηθεί την Κυριακή (21/1) με τον Αμερικανό Τείλορ Φριτζ, Νο.12 στον κόσμο, που έχασε το πρώτο σετ από τον Φάμπιαν Μαροζάν, αλλά πήρε την πρόκριση με 3-6, 6-4, 6-2, 6-2.

Έχοντας κάνει ελλιπή προετοιμασία λόγω του προβλήματος στη μέση, ο Στέφανος μπήκε επιφυλακτικά στη διοργάνωση, όμως φαίνεται ότι σιγά-σιγά βρίσκει τον καλό του εαυτό. Σήμερα ήταν σίγουρα η καλύτερη φετινή του εμφάνιση και αν συνεχίσει έτσι έχει κάθε δικαίωμα να βλέπει μακριά. Μιλάμε, άλλωστε, για μια διοργάνωση, όπου μετράει τρεις ημιτελικούς και έναν τελικό!

Το κακό είναι, βέβαια, ότι ενδέχεται να πέσει πάνω στον Νόβακ Τζόκοβιτς αν περάσει στα προημιτελικά, όμως καλύτερα είναι να βρίσκεις τον Σέρβο στους «8», παρά στον τελικό!

Σε αντίθεση με τα δύο πρώτα ματς του, παρότι χρειάστηκε να σώσει δύο μπρέικ πόιντ στο πρώτο γκέιμ, ο Στεφ ήταν εξαιρετικός στο πρώτο σετ και πήρε προβάδισμα με το μπρέικ που σημείωσε στο 3-2. Σέρβιρε με επιτυχία για την κατάκτηση του πρώτου σετ στο 5-3 και ακολούθησε ρεσιτάλ στο δεύτερο σετ, όπου δεν έχασε ούτε γκέιμ.

Στο τρίτο σετ, ωστόσο, ο Γάλλος εκμεταλλεύτηκε μια στιγμιαία χαλάρωση του Τσιτσιπά και πέρασε μπροστά με 0-3, βάζοντας φρένο σε ένα σερί επτά χαμένων γκέιμ. Ο Στεφ, όμως, δεν άργησε να αποκαταστήσει την τάξη, καθώς μετά από απίθανες άμυνες σε διαδοχικά smash του Βαν Ας βρέθηκε με μπρέικ πόιντ στο 1-3. και τελικά «έσπασε» τον νεαρό αντίπαλό του για το 2-3.

Παίρνοντας το τέταρτο σερί γκέιμ του προηγήθηκε με 4-3 και έκλεισε χωρίς δυσκολία τον αγώνα στο 5-4, μπαίνοντας πανηγυρικά στη δεύτερη εβδομάδα του πρώτου Grand Slam της σεζόν.

Ο 25χρονος τενίστας «έλαμψε» σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού και είναι πολύ ενθαρρυντικό το γεγονός ότι ήταν σταθερότατος από την πλευρά του backhand (όπου σημάδευε διαρκώς ο αντίπαλος), ειδικά στις επιστροφές. Είχε ποσοστό 60% στο πρώτο σερβίς και έσβησε 8 από τα 9 μπρέικ πόιντ του Βαν Ας, ενώ είχε 36 winners και 21 αβίαστα λάθη, έναντι 17 και 36 αντίστοιχα του αντιπάλου του.

Ήταν μια εμφάνιση που θύμισε τον περσινό Στέφανο της Μελβούρνης…