Τρίτη, 7 Μαΐου, 2024 19:47

Παίδεψε τον εαυτό του ο Τσιτσιπάς! (vid)

Μετά από μια αναμέτρηση διάρκειας 2 ωρών και 42 λεπτών, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του 33χρονου Γάλλου (Νο.44) με 6-3, 6-4, 6-7(4), 6-0 και έχει την Παρασκευή (3/9) πολύ ενδιαφέρον ραντεβού με τον Κάρλος Αλκαράθ, το παιδί-θαύμα της Ισπανίας.

Εκτός των άλλων, πάντως, συνεχίστηκε και το… σερί των toilet breaks και, μάλιστα, η (πιο μικρή αυτή τη φορά) καθυστέρησή του προκάλεσε τις αποδοκιμασίες του κοινού για αρκετή ώρα. Τέλος καλό, όλα καλά, όμως!

Ο Στέφανος ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα, προηγήθηκε με 2-0 και καθάρισε στη συνέχεια με συνοπτικές διαδικασίες το πρώτο σετ.

Κάπως έτσι κύλησε και το δεύτερο, με τον 23χρονο τενίστα να μπαίνει νωρίς στη θέση του οδηγού (2-1) και να μένει εκεί μέχρι το τέλος, δείχνοντας έτοιμος να φτάσει σε μια ξεκούραστη νίκη.

Στο τρίτο σετ, ωστόσο, ο Μαναρινό εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστικός και ο Στεφ, από την άλλη, ήταν λιγότερο πειστικός και δεν μπορούσε να απειλήσει το σερβίς του αντιπάλου του.

Αποτέλεσμα ήταν να πάει το σετ σε τάι μπρέικ, στο οποίο ο Γάλλος ήταν σαφώς καλύτερος και δικαίως κατάφερε να μειώσει το σκορ.

Ακολούθησε το toilet break του Στέφανου και οι αποδοκιμασίες… διαρκείας του κόσμο, αλλά ο Νο.3 τενίστας στον κόσμο δεν φάνηκε να πτοείται. Κράτησε με άνεση το σερβίς του, έκανε το μπρέικ στο δεύτερο γκέιμ και από εκεί και πέρα όλα πήραν τον δρόμο τους.

Ο Μαναρινό, άλλωστε, είχε και πρόβλημα τραυματισμού, οπότε ήταν αδύνατον να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ. Βασικά, με το ζόρι ολοκλήρωσε και τον αγώνα.

Οι θεατές… δεν κράτησε κακία στον Στέφανο, τον χειροκρότησαν στο τέλος και… πανηγύρισαν όταν με τους 27 άσους του έσπασε το προσωπικό του ρεκόρ (που ήταν 22).

Εκτός των άλλων, είχε υπερδιπλάσιους winners από τον αντίπαλό του (53-26), ενώ τα αβίαστα λάθη ήταν 32-38. Έγινε και ο πρώτος παίκτης που φτάνει τις 50 νίκες τη φετινή σεζόν!

Αξίζει να σημειωθεί ότι λόγω της σφοδρής κακοκαιρίας στη Νέα Υόρκη, ο αγώνας έγινε κάτω από κλειστή οροφή, με τη βροχή να καλύπτει τα χειροκροτήματα του κόσμου!

Λόγω της ισχυρής βροχόπτωσης, μεταφέρθηκε από το Louis Armstrong που… έμπαζε νερά στο Arthur Ashe ο αγώνας του Ντιέγκο Σβάρτσμαν με τον Κέβιν Άντερσον. Το ματς της Κέρμπερ με την Καλίνινα, από την άλλη, θα γίνει αύριο.