Τετάρτη, 15 Μαΐου, 2024 20:45
Βόλος

Όρθιος ο Βόλος στο «Γεντί Κουλέ», λευκή ισοπαλία με ΟΦΗ

Ο ΟΦΗ προερχόταν από την ισοπαλία (1-1) κόντρα στον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο, ενώ ο Βόλος από τη βαριά εντός έδρας ήττα (4-0) από την ΑΕΚ λίγο πριν από τη δύση του 2022.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, απέκτησαν την πρωτοβουλία των κινήσεων κι έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 8΄.

Έπειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Ντίκο βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε έστειλε την μπάλα άουτ.

Η θεσσαλική ομάδα προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι ωστόσο δυσκολευόταν να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή της και ήταν ακίνδυνη επιθετικά.

Ο ΟΦΗ έχασε δύο σπουδαίες ευκαιρίες για γκολ λίγο πριν από τη λήξη του α΄ημιχρόνου. Στο 45΄ο Ντίκο βρέθηκε μπροστά από τον Κλέιμαν σε πλάγια θέση μέσα στην περιοχή χωρίς όμως να καταφέρει να κερδίσει στο τετ α τετ τον πορτιέρο του Βόλου ο οποίος απομάκρυνε σωτήρια.

«Καπάκι» στην επόμενη φάση, ο Άλχο έδιωξε πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Τοράλ και κράτησε ανέπαφη την εστία των φιλοξενούμενων που πέρασαν δύσκολες στιγμές στα τελευταία λεπτά του α΄μέρους.

Το VAR ακύρωσε γκολ του ΟΦΗ

Δυνατά μπήκε στο ματς η ομάδα του Ηρακλείου και στο β΄ημίχρονο και βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στο 59΄.

Ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε, αφού στο VAR φάνηκε πως ο Νέιρα ήταν εκτεθειμένος στο ξεκίνημα της φάσης.

Το ματς κυλούσε στο ίδιο τέμπο με τον ΟΦΗ να έχει την εδαφική υπεροχή, να «πολιορκεί» την άμυνα του Βόλου και να αναζητά το πολυπόθητο γκολ, όχι όμως με την ίδια ένταση και με τον ίδιο ρυθμό που το έκανε πριν από τη φάση του γκολ που σημείωσε και ακυρώθηκε από το VAR.

Ο Νταμπράουσκας έριξε στο ματς τους Γκερέρο και Περέα στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, αναζητώντας τον τρόπο για να πάρει το παιχνίδι.

O Βόλος έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του στα αντίπαλα καρέ στο 78΄, όταν μετά από σέντρα του Άλχο ο Κούτσιας με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι.

Σωτήρια επέμβαση ο Κλέιμαν

Σπουδαία ευκαιρία για τον ΟΦΗ να λύσει το γόρδιο δεσμό στο 89΄, όταν μετά από φάουλ του Λάρσον και κεφαλιά του Περέα ο Κλέιμαν έδιωξε ενστικτωδώς και κράτησε το μηδέν.

Εν τέλει το ματς “κλείδωσε” στο 0-0 με τον ΟΦΗ να πετάει δύο ακόμα πολύτιμους βαθμούς μέσα στην έδρα του και τον Βόλο να φεύγει όρθιος από την επίσκεψη στο “Γεντί Κουλέ” παρότι κινήθηκε σε χαμηλές…στροφές.

O διαιτητής Ευαγγέλου (Αθήνας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Εσκοβάλ, Πασαλίδη, Πίρινεν, Μεγιάδο και Βούρο.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Πασαλίδης (83΄Ντουρμισάι), Βούρος, Διαμαντής, Λάρσον, Μεγιάδο, Ντιουσέ (76΄Περέα), Μπαλογιάννης, Τοράλ, Νέιρα (82΄Τσιλιανίδης), Ντίκο (75΄Γκερέρο).

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Πίρινεν, Λούνα, Μπαριέντος, Μεταξάς, Νοκέρ (36΄Καρτάλης) (61΄Ουές), Ντέλετιτς, Μεθκίδα (65΄Σιέλης), Κούτσιας.