Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024 22:44

Ονειρεμένο το ντεμπούτο του Βόλου – Με το δεξί στη Σούπερ Λιγκ 1-2 τον Πανιώνιο στη Ν. Σμύρνη (βίντεο)

Μεγάλη νίκη, μπαίνοντας με το δεξί στο μεγάλο πρωτάθλημα, για την ομάδα του Βόλου, που νίκησε πολύ πιο άνετα απ’ ό,τι δείχνει το τελικό σκορ 1-2, μέσα στη Νέα Σμύρνη τον ιστορικό Πανιώνιο και δείχνει ότι ανέβηκε στη super league για να πρωταγωνιστήσει και όχι για να συμπληρώσει απλώς τη λίστα των ομάδων.

Με ένα εντυπωσιακό και ιδιαίτερα αποτελεσματικό Μουνίθ (στη φωτο πανηγυρίζει το πρώτο γκολ), που πέτυχε και τα δύο γκολ, ένα σε κάθε ημίχρονο, ο Βόλος ήλεγξε απόλυτα το παιχνίδι, δεν απειλήθηκε σε καμία στιγμή και το γκολ το δέχθηκε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν έπαιζε με 10 παίκτες λόγω τραυματισμού του Μπασόνγκ.

Στο 8′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Βόλο! Ο Γέντρισεκ έκανε το γύρισμα με τον Ζοάο να κάνει το σουτ και τον Κότνικ να αποκρούει

30′ Σουτ του Μυστακίδη από τα αριστερά, μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα ο Κότνικ

33′ Αλλαγή για τον Βόλο! Ο Μπαλογιάννης στη θέση του Ατιγιατ. Για λόγους τακτικής η αλλαγή των φιλοξενούμενων, δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα τραυματισμού

38′ ΓΚΟΛ για τον Βόλο! Ο Μουνίθ με απευθείας εκτέλεση φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ!

56′ Καλή στιγμή για τον Πανιώνιο, με το σουτ του Άρσε μέσα στην περιοχή να αποκρούεται από τον Γκαραβέλη και την προσπάθεια του Μαξίμοβιτς σε δεύτερο χρόνο να κοντράρει και να απομακρύνεται.

63′ Ο Μυστακίδης δοκιμάζει ένα πολύ φιλόδοξο σουτ από πολύ μακριά, φεύγει ψηλά άουτ

66′ Γυριστό σουτ του Εμμανουηλίδη, λίγο κάτω από το ύψος της μεγάλης περιοχής, δεν ανησυχεί ο Γκαραβέλης και μπλοκάρει εύκολα

70′ Ο Μουνίθ πετυχαίνει δεύτερο γκολ, στη συνέχεια ο βοηθός το ακυρώνει λόγω οφσάιντ αλλά τελικά ο διαιτητής θα πάει στο VAR και θα μετρήσει το γκολ.

Παράλληλα αποβάλλει τον διευθυντή ποδοσφαιρικού τμήματος του Πανιωνίου, Νίκο Ζαμάνη

76′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Βόλο! Ο Γέντρισεκ βγήκε τετ α τετ με τον Κότνικ, τον απέφυγε αλλά το σουτ του απομακρύνθηκε από τον Σαραμαντά πάνω στη γραμμή, προτού το σουτ του Μουνίθ στην επαναφορά κοντράρει και καταλήξει κόρνερ!

87′ Με δέκα παίκτες έμεινε ο Βόλος αφού ο Μπασόνγκ έχει υποστεί όπως φαίνεται θλάση

Στο 90+3′ Γκολ για τον Πανιώνιο! Σκόρερ του τέρματος ο Αραμπούλι!

Η ενδεκάδα του Βόλου: Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Φερράρι, Δημόπουλος, Μπασονγκ, Ατιγιάτ (Μπαλογιάννης), Τσοκάνης, Μυστακίδης (Μαξ), Φερνάντο, Μουνίθ (Σαρμιέντο), Γέντρισεκ

Η ενδεκάδα του Πανιωνίου: Κότνικ, Μανιάτης , Σαραμαντάς, Ευαγγέλου, Ντομίνκες, Κόρμπος, Δούμτσιος, Καμαρά, Άρτσε, Παπαγεωργίου, Τσιλούλης