Σάββατο, 11 Μαΐου, 2024 12:01

Ολοκλήρωσε τα εντός με ήττα η Νίκη, 0-1 με Λεβαδειακό

Με ήττα ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις για τη φετινή σεζόν η Νίκη Βόλου. Οι κυανόλευκοι φιλοξένησαν στο Πανθεσσαλικό τον πρωταθλητή Λεβαδειακό στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής των playoffs της Super League 2 και ηττήθηκαν 0-1 με το μοναδικό γκολ να έρχεται στο 55ο λεπτό και είχε για σκόρερ τον Τριαντάφυλλο Τσάπρα.

Το ματς
Στη Νίκη ανήκαν οι πρώτες άξιες καταγραφής στιγμές του παιχνιδιού, οι οποίες όμως δεν πονοκεφάλιασαν ιδιαίτερα την άμυνα του Λεβαδειακού.

Ο Στογιάνοβιτς μπλόκαρε τόσο τη σέντρα του Κάσσου στο 7′ όσο και το μακρινό σουτ του Κυριακίδη στο 11′ ενώ κεφαλιά του Ραφαήλ Πέττα στο 15′ ύστερα από σέντρα του Κρητικού πέρασε άουτ.

Σταδιακά, οι Βοιωτοί άρχισαν να απειλούν και αυτοί τα καρέ της Νίκης. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Βήχος σέντραρε από τα αριστερά με τον Ρομό να παίρνει την κεφαλιά αλλά τον Γκαραβέλη να μπλοκάρει σταθερά.

Στο 34′ ο Στογιάνοβιτς απομάκρυνε σε κόρνερ το σουτ του Κρητικού ενώ δύο λεπτά αργότερα, από την εκτέλεση ενός νέου κόρνερ, ο Κυριακίδης προσπάθησε να αιφνιδιάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων κάνοντας τελείωμα με τακουνάκι στο πρώτο δοκάρι αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των 22 ποδοσφαιριστών για το πρώτο μέρος.

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Νίκη απείλησε την εστία του Στογιάνοβιτς με σουτ του Λίταινα, αλλά ο πορτιέρε του Λεβαδειακού μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.

Στο 55′ ο Λεβαδειακός πήρε προβάδισμα στο σκορ, έχοντας για σκόρερ τον Τριαντάφυλλο Τσάπρα που νίκησε με όμορφο, φαλτσαριστό πλασέ από τα όρια της περιοχής τον Γκαραβέλη σημειώνοντας το 0-1.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά τη μια ώρα αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Βήχου, με άπαντες από πλευράς Νίκης Βόλου να αμφισβητούν έντονα το σφύριγμα του κ. Βλάχου.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κουιρουκίδης, έχοντας λιγότερο από πέντε λεπτά στον αγωνιστικό χώρο, που είδε τον Γκαραβέλη να τον σταματά αποκρούοντας με τα πόδια στο κέντρο της εστίας την εκτέλεση ενώ σε δεύτερο χρόνο ο Ανδρέου απομάκρυνε σε κόρνερ.

Στο 79′ ο Γκαραβέλης απέκρουσε ενστικτωδώς την κοντινή κεφαλιά του Βήχου, ύστερα από σέντρα του Τσάπρα

Στο 87′ η Νίκη λίγο έλειψε από το πουθενά να φτάσει γκολ ισοφάρισης, όταν ο Κουιρουκίδης επιχείρησε να απομακρύνει τη μπάλα με κεφαλιά, αλλά της έδωσε πορεία προς την εστία. Στάθηκε όμως τυχερός καθώς αυτή εν τέλει πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί «παραθυράκι» της εστίας του Στογιάνοβιτς.

Το 0-1 διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή Βλάχου και σηματοδότησε την τέταρτη φετινή ήττα της Νίκης σε έξι αναμετρήσεις κόντρα στον Λεβαδειακό.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ελευθερόπουλος): Γκαραβέλης, Τοπαλίδης, Στίκας (83′ Μπαχανάκ), Ανδρέου, Αναστασίου, Κυριακίδης, Κάσσος, Λίταινας (73′ Γαβριηλίδης), Πέττας (73′ Τζιώρας), Κρητικός (83′ Μπαλλάς), Μακατσάρια (60′ Πολίτης)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Οφρυδόπουλος): Στογιάνοβιτς, Τσελεπίδης, Τσάπρας, Λιάγκας, Σωτηράκος, Βίχος, Μπελμόντ (57′ Κωστή), Χάμοντ (82′ Μεχία), Συμελίδης (82′ Νίκας), Νταγκό (74′ Λ. Πολέτο), Ρομό (62′ Κουιρουκίδης).