Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024 09:02

Ολα μηδέν στο Βόλος – Λαμία…

Σε ένα ματς που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, Βόλος και Λαμία αναδείχθηκαν ισόπαλοι με το στείρο 0-0, φτάνοντας ένα βήμα πιο κοντά στην μαθηματική εξασφάλιση της παραμονής.

Πώς έπαιξαν

Με 4-2-3-1 παρέταξε τον Βόλο ο Στέφανος Ξηροφώτος, τοποθετώντας τον Καραγκιόζη κάτω από τα δοκάρια και τους Φεράρι, Διαμάντη, Δημόπουλο και Τσαούση ως τετράδα στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά. Οι Μαξ-Τσοκάνης ήταν το δίδυμο των χαφ, με τον Κυζιρίδη στα αριστερά, τον Γκουαροτσένα στα δεξιά και τον Μουνίθ ως επιτελικό χαφ, ενώ ο Μάντζης αποτέλεσε την επιθετική αιχμή των Βολιωτών.

Από την πλευρά του ο Γιώργος Πετράκης στο ντεμπούτο του στον πάγκο της Λαμίας, παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1, έχοντας τον Θεοδωρόπουλο κάτω από τα δοκάρια και τους Σκόνδρα, Βύντρα, Αντέτζο και Βάντερσον ως τετράδα στην άμυνα. Το δίδυμο των κεντρικών χαφ αποτέλεσαν οι Μπεχαράνο-Δημούτσος, με τον Ρόμαντιτς στα αριστερά, τον Σάλιακα δεξιά και τον Βιγιάλμπα πίσω από τον προωθημένο Σασί.

Το φιλμ του αγώνα

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Λαμία να έχει την κυκλοφορία της μπάλας στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης, ωστόσο ο Βόλος ήταν αυτός που έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία της αναμέτρησης, όταν στο 12ο λεπτό ο Τσαούσης σούταρε έξω από την περιοχή, ο Μάντζης έκανε την προβολή με την μπάλα να καταλήγει δίπλα από τα δοκάρια του Θεοδωρόπουλου.

Η συνέχεια του ματς βρήκε τον Βόλο να ανεβάζει στροφές και με την συμπλήρωση του πρώτου 20λεπτου της αναμέτρησης οι Βολιώτες μετρούσαν ήδη τρεις τελικές έναντι καμίας της Λαμίας.

Στο 30ο λεπτό χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Γκουαροτσένα έβγαλε κεφαλιά πάσα στον Μάντζη που έστειλε από πλεονεκτική θέση την μπάλα άουτ, σπαταλώντας την ευκαιρία για τον Βόλο.

Η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 0-0, με τον Βόλο να έχει τις καλύτερες ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ, όμως «πλήρωσε» την αστοχία του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε ακόμη περισσότερο, με τις δύο ομάδες να επιδίδονται σε μονομαχίες στον χώρο του κέντρου, χωρίς να καταφέρουν να φτάσουν με αξιώσεις προς την αντίπαλη εστία.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης, Αλέξανδρο Κατσικογιάννη, βρήκε τον Βόλο και την Λαμία να μοιράζονται από έναν βαθμό σε ένα ματς με ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Οι συνθέσεις:

Bόλος (Σ. Ξηροφώτος): Καραγκιόζης, Φεράρι, Διαμαντής, Δημοπουλος (46′ Μπαλογιάννης), Τσαουσης, Μαξ, Τσκοκανης, Κυζιριδης (53′ Ζοάο), Μουνιθ (80′ Γέντρισεκ), Γκουαροτσενα, Μαντζης (90+2′ Μπάλλας).

Λαμία (Γ. Πετράκης): Θεοδωροπουλος, Σκόνδρας, Βυντρα, Αντετζο, Βαντερσον, Μπεχαρανο, Δημουτσος (45+2′ Νιασέ), Ρομανιτς, Βιγιαλμπα (70′ Αραβίδης), Σαλιακας (85′ Μπουλούλης), Σασί (84′ Καραμάνος).