Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024 04:01

O ΠΑΟΚ, «τέζαρε» τον Ολυμπιακό και έφυγε για τελικό!

Σε ένα σπουδαίο ματς στο Καραϊσκάκη, ο αλύγιστος για ακόμη μία φορά κόντρα στον Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, πήρε την ισοπαλία 1-1 με το τέρμα του Αντόνιο Τσόλακ στο 109ο λεπτό της παράτασης που ισοφάρισε το πέναλτι του Ελ Αραμπί (105′) και χάρη στον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ, πήρε και την τεράστια πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας όπου τον περιμένει ο Παναθηναϊκός! Σπουδαία εμφάνιση σε τακτικό και πνευματικό κυρίως επίπεδο από τον Δικέφαλο του Βορρά, με τον Ραζβάν Λουτσέσκου να νικά κατά κράτος τον Πέδρο Μαρτίνς, κατεβάζοντας στο Φάληρο μια ομάδα που είχε πλάνο, είχε δυνάμεις, είχε υπομονή και στο φινάλε είχε και τα άντερα να ψάξει το γκολ της ισοφάρισης με… κανονικό ποδόσφαιρο. Στο φινάλε των 120 λεπτών, αφού το 0-0 της κανονικής διάρκειας έστειλε το ματς στην παράταση, ο ΠΑΟΚ θα διεκδικήσει δικαίως το ένατο τρόπαιο της ιστορίας του στον τελικό της 21ης Μαΐου.

Έμφαση στην τακτική από τα πρώτα λεπτά

Όσον αφορά στην εξέλιξη και την εικόνα του αγώνα, με έντονη πίεση και κατοχή μπάλας από τον Ολυμπιακό ξεκίνησε το ματς, με τον ΠΑΟΚ να ισορροπεί μετά το τέταρτο και να παίρνει τη μπάλα στα πόδια του. Γενικά, χωρίς πολλά ρίσκα έπαιξαν και οι δύο ομάδες, σε ένα πρώτο ημίχρονο με μια γερή δόση τακτικής πολλή προσοχή στον ανασταλτικό τομέα, τους «ερυθρόλευκους» αρχικά να παίζουν με τη γνωστή επί Μαρτίνς φιλοσοφία τους και τον Δικέφαλο του Βορρά να ψάχνει την κόντρα και το παιχνίδι στον κενό χώρο. Στο κομμάτι που η ομάδα του Λουτσέσκου είχε τη μπάλα στα πόδια ήταν αρκετά φλύαρη πάντως, περισσότερο με διάθεση να σπάσει τον ρυθμό του αντιπάλου.

«Ερυθρόλευκη» η στιγμή του πρώτου μέρους

Καλύτερος ήταν στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός σε αυτό το πρώτο 45λεπτο, λίγο πιο ουσιαστικός από τη μεσαία γραμμή και μπροστά και με τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα. Αυτή ήταν η φάση του 41ου λεπτού, όταν ο Μασούρας αστόχησε από τα τρία μέτρα προ του Πασχαλάκη, έπειτα από εξαιρετική διαγώνια μπαλιά του Εμβιλά στην πλάτη της άμυνας. Από εκεί και πέρα, όλες οι προηγούμενες φάσεις του πρώτου μέρους δεν ήταν επί της ουσίας ευκαιρίες, Σημαντικότερες για τους φιλοξενούμενους δύο άστοχα σουτ από Σίντκλεϊ και Αουγκούστο, ενώ δύο καλά σουτ είχαν και οι Πειραιώτες με Μπουχαλάκη και Καμαρά.

Απείλησε τρις ο ΠΑΟΚ, «απάντησε» ξανά με Μασούρα ο Ολυμπιακός

Πιο κινητικός ήταν ο ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και όσο κυλούσαν τα λεπτά γινόταν και πιο ουσιαστικός στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου. Στο 48′ ο Άκπομ είχε κεφαλιά άουτ και στο επόμενο τέταρτο η μπάλα παίχτηκε κυρίως γύρω από την μεσαία γραμμή, με τους φιλοξενούμενους όμως να ελέγχουν και πάλι τον ρυθμό. Η ομάδα του Λουτσέσκου είχε δύο εξαιρετικές στιγμές στη συνέχεια, πρώτα στο 66′ όταν ο Βατσλίκ έσωσε το συρτό σουτ του Μιτρίτσα μετά από ωραία ενέργεια του Ρουμάνου, ενώ στο 72′ και πάλι ο Τσέχος γκολκίπερ έσωσε το διαγώνιο σουτ του Σοάρες μετά από πάσα του Ζίβκοβιτς που εκμεταλλεύθηκε λάθος του Σισέ στην άμυνα. Σε αυτές τις δύο φάσεις, οι γηπεδούχοι απάντησαν με τη διπλή τεράστια ευκαιρία του 73ου λεπτού. Ο Γκάρι έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και έφυγε μόνος, τροφοδότησε τον Μασούρα ο οποίος και πάλι όμως προ του Πασχαλάκη έπιασε ένα «τζούφιο» πλασέ που κόπηκε εύκολα. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Πασχαλάκης έσωσε εντυπωσιακά κοντινό σουτ του Ροντρίγκες.

Έγινε ροντέο, «δούλεψαν» οι τερματοφύλακες

Στο τελευταίο τέταρτο, με τις δυνάμεις να εγκαταλείπουν, το ματς έγινε ροντέο, με τις μεσαίες γραμμές των δύο ομάδων να «εξαφανίζονται» τακτικά. Υπήρξαν αρκετές εκατέρωθεν τελικές που οι δύο γκολκίπερ καθάρισαν εύκολα, ενώ υπήρξαν και κάποιες που τις έσωσαν πιο δύσκολα. Όπως το σουτ του Λαλά στο 81′ ο Πασχαλάκης, με τον Βατσλίκ να απαντά διώχνοντας το σουτ του Σοάρες από το κέντρο όταν τον είδε εκτός θέσης, αλλά και το σουτ του Μιτρίτσα στο 85′. Στο 90′ ο Εμβιλά από τα δύο μέτρα δεν κατάφερε να κάνει την προβολή μετά το κόρνερ του Βαλμπουενά και κάπως έτσι το ματς οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση.

Ένα λάθος έφερε το γκολ

Μετά τις εκατέρωθεν χαμένες ευκαιρίες και όπως εξελισσόταν το ματς, όλα έδειχναν ότι μια στιγμή έμπνευσης ή ένα κρίσιμο αμυντικό λάθος, θα έλυναν τον γρίφο του πρώτου γκολ. Αυτό ήρθε στο 105′ για τον Ολυμπιακό, μετά από ένα λάθος στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Ήταν ουσιαστικά και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, όταν μετά από φάση διαρκείας, ο Ελ Αραμπί ανατράπηκε από τον Πασχαλάκη και ο Ισπανός ρέφερι μετά την ολοκλήρωση της φάσης και τη βοήθεια του VAR, έδειξε τη λευκή βούλα. Ο Μαροκινός εκτέλεσε εύστοχα αλα Πανένκα και έγραψε το 1-0. Νωρίτερα, μεγάλη ευκαιρία είχε χάσει και ο Αγκιμπού ο οποίος έκανε «τσαφ» προ του Πασχαλάκη μετά από σέντρα του Λαλά.

Απάντηση με γκολάρα πρόκρισης από τον ΠΑΟΚ

Η πρώτη φάση του δεύτερου μέρους της παράτασης, η καλύτερα επιθετικά δομημένη φάση όλου του αγώνα, ήταν και αυτή που έκρινε την πρόκριση για τον Δικέφαλο του Βορρά. Ήταν το 109ο λεπτό, ο Λύρατζης ελίχθηκε ωραία στα δεξιά, βρήκε τον Σβαμπ, αυτός με το εξωτερικό σέντραρε για το πίσω δοκάρι, ο Ολιβέιρα έκανε την προβολή-γύρισμα και ο Τσόλακ που είχε κάνει τη σωστή κίνηση στον χώρο, από κοντά έκανε το 1-1 ουσιαστικά σε κενή εστία. Στο υπόλοιπο διάστημα ο ΠΑΟΚ έκανε όσα έπρεπε να κάνει για να ροκανίσει τον χρόνο, κράτησε χαμηλά τον ρυθμό, αμύνθηκε αποτελεσματικά όποτε χρειάστηκε και κάπως έτσι, χάρη στο εκτός έδρας γκολ πήρε την μεγάλη πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης!

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς / 4-3-3): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Σωκράτης, Λαλά (110′ Κούντε), Μπουχαλάκης (110′ Βρουσάι), Εμβιλά, Μ. Καμαρά (61′ Καρβάλιο), Μασούρας (87′ Βαλμπουενά), Ροντρίγκες (75′ Α. Καμαρά), Τικίνιο (75′ Ελ Αραμπί).
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου / 4-2-3-1): Πασχαλάκης, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σίντκλεϊ, Αουγκούστο (89′ Σβαμπ), Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ (46′ Σοάρες, 105′ Τσόλακ), Ζίβκοβιτς, Μουργκ (62′ Μιτρίτσα, 89′ Τέιλορ), Άκπομ (72′ Ολιβέιρα).

Πηγή: sdna.gr