Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024 17:07

O Ολυμπιακός Ελ Αραμπί, η ΑΕΚ άμυνα… χωνί

Μόλις 18 μέρες μετά το μεταξύ τους ματς στο ΟΑΚΑ, Ολυμπιακός και ΑΕΚ κοντραρίστηκαν στο πρώτο ντέρμπι του 2021, στο Καραϊσκάκη, με τους «ερυθρόλευκους» να είναι οι μεγάλοι νικητές με 3-0. Δύο γκολ του αρχισκόρερ των Πειραιωτών, Γιουσέφ Ελ Αραμπί έκαναν και πάλι τη διαφορά -ένα ακόμη πρόσθεσε στο φινάλε και ο Βαλμπουενά με πέναλτι- με την ομάδα του Μαρτίνς να παραμένει στην κορυφή και αήττητη στο πρωτάθλημα αλλά και τον Πορτογάλο να μένει αήττητος για 9ο ματς κόντρα στην Ένωση. Με αυτό το «τρίποντο», ο Ολυμπιακός πλέον φαίνεται να καθαρίζει από νωρίς την υπόθεση-τίτλος, βρισκόμενος προσωρινά στο +6 από τον Άρη που παίζει τη Δευτέρα, το +7 από ΠΑΟΚ και το +11 από την ΑΕΚ.

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο με τη μπάλα να παίζεται γύρω από τη σέντρα, η ΑΕΚ επιχείρησε να πιέσει έντονα την άμυνα του Ολυμπιακού, κρατώντας πολλούς παίκτες της «ψηλά», γύρω από την περιοχή του Σα. Όπως φάνηκε πολύ γρήγορα όμως, το πλάνο αυτό δεν δούλεψε σε καμία περίπτωση. Ο Ολυμπιακός έσπαγε σταθερά, εύκολα το πρέσινγκ αυτό, με καλή και γρήγορη κυκλοφορία, αποφεύγοντας και τα εύκολα λάθη στις μεταβιβάσεις του ώστε να μην δίνει και δεύτερες ευκαιρίες στον αντίπαλο να ανακτά τη μπάλα. Γρήγορα μάλιστα, μετά την πρώτη του μεγάλη χαμένη ευκαιρία, βρήκε και το γκολ που έβαλε το ματς στο… δρόμο του. Ο Ελ Αραμπί -ποιος άλλος- ήταν αυτός που έγραψε με κεφαλιά το 1-0 στο 13′ μετά από σέντρα του Εμβιλά, σε μια φάση πάντως που σίγουρα φέρει ευθύνη και ο Τσιντώτας. Αυτό ήταν το 12ο γκολ του Μαροκινού στο πρωτάθλημα και μέχρι στιγμής είναι αυτός που κάνει τη μεγάλη διαφορά για την ομάδα του Μαρτίνς.

Αυτό το γκολ έκανε φυσικά πιο εύκολο το έργο του Ολυμπιακού σε τακτικό επίπεδο, με τους γηπεδούχους να διατηρούν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα στη συνέχεια και μάλιστα με ένα ποσοστό κατοχής μπάλας που ήταν σταθερά γύρω από το 70% σε όλο το πρώτο 45λεπτο. Παράλληλα, σε όλο αυτό το διάστημα φάνηκε ξανά και η αδυναμία της ΑΕΚ να αμυνθεί αποτελεσματικά -ειδικά στο κέντρο άμυνάς της- με τους παίκτες της Ένωσης σε αρκετές περιπτώσεις να λειτουργούν χωρίς ψυχραιμία, απλοποιώντας το έργο του Ολυμπιακού. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά και τη μπάλα σταθερά στα πόδια της ομάδας του Μαρτίνς που έκανε εύκολη διαχείριση μετά το 1-0, ενώ παράλληλα δεν απειλήθηκε και καθόλου στην άμυνα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, η ΑΕΚ βελτίωσε κατά πολύ την εικόνα της, έπαιξε πιο σίγουρα με τη μπάλα αυξάνοντας αισθητά και το δικό της ποσοστό κατοχής, ενώ μάλιστα έχασε και τις πρώτες της μεγάλες ευκαιρίες. Μία με τον Σιμόες και μια διπλή με τον Μάνταλο. Ωστόσο, αυτό που την «πλήγωσε» για ακόμη μια φορά ήταν η τρομερή αδυναμία της στο κέντρο της άμυνας. Ένα μόλις λεπτό μετά την ευκαιρία της για το 1-1, σε μια σχετικά εύκολη σέντρα του Βαλμπουενά, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου και Τσιντώτας τα έκαναν όλα λάθος, η μπάλα στρώθηκε στον Ελ Αραμπί και αυτός με ένα απλό για την κλάση του σουτ, έγραψε το 2-0 στο 68′, ουσιαστικά σε κενή εστία.

Κάπου εκεί, το ματς ουσιαστικά καθάρισε για τον Ολυμπιακό που στη συνέχεια «έσφιξε» και πάλι την άμυνά του ενώ πάγωσε και τον ρυθμό όποτε του δόθηκε η ευκαιρία. Ως το φινάλε, μετά και τις αλλαγές του Χιμένεθ, η ΑΕΚ δεν απείλησε ξανά παρά μόνο με μια δύσκολη εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς, ενώ ο Ολυμπιακός βρήκε και κερασάκι στην τούρτα με ένα πέναλτι του Βαλμπουενα στις καθυστερήσεις. Το τελικό σφύριγμα του Ολλανδού βρήκε τους «ερυθρόλευκους» να πανηγυρίζουν ακόμη μια μεγάλη νίκη σε ντέρμπι.

Πηγή: sdna.gr