Πέμπτη, 2 Μαΐου, 2024 14:53

Νίκησε τον υποβιβασμένο ΠΑΣ και εξασφάλισε την παραμονή του ο Πανσερραϊκός

Ο Πανσερραϊκός επέστρεψε στις νίκες (2-1) και εξασφάλισε την οριστική του παραμονή στην Super League, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να αποχαιρετά την κατηγορία.

Η αποτελεσματικότητα έκανε την διαφορά στο πρώτο μέρος

Με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες πραγματοποιήσαν τις πρώτες τους αναγνωριστικές επισκέψεις στην αντίπαλη περιοχή, με τις προσπάθειες των Αυλωνίτη και Κιάκου στο 10′ και στο 13′, ωστόσο, να μην αποτελούν κίνδυνο για τους αντιπάλους τερματοφύλακες.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε. Αρχικά, από μεριάς Πανσερραϊκού, στο 21′ ο Μπετανκόρ μπήκε ωραία στην περιοχή αλλά το σουτ του μπλόκαρε εύκολα ο Αθανασίου.

Δευτερόλεπτα αργότερα, οι Γιαννιώτες «άγγιξαν» το γκολ. Ο Ροσέρο επιχείρησε ένα συρτό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο κάθετο δοκάρι του Κατσίκα και να περνάει άουτ.

Σε εκείνο το σημείο του παιχνιδιού, ο ΠΑΣ Γιάννινα φαινόταν να «πατάει» καλύτερα στο γήπεδο, όμως ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Στο 29ο λεπτό, ο Τομάς, μετά από όμορφη ενέργεια, έκανε τρομερό σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα – με την βοήθεια του δοκαριού – κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κύλησαν χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό και όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες θα πάρουν τον δρόμο για τα αποδυτήρια χωρίς κάποια νέα εξέλιξη.

Παρόλα αυτά, έχοντας μπει στις καθυστερήσεις, ο Αθανασίου ανέτρεψε εντός περιοχής τον Μπετανκόρ και ο Γκορτσίλας, αν και αρχικά είχε υποδείξει οφσάιντ, έστειλε τους γηπεδούχους στην λευκή βούλα.

Ο Ουάρντα ήταν ο εκτέλεστης, με τον Αιγύπτιο να βρίσκει στόχο και να διπλασιάζει το προβάδισμα για την ομάδα του.

Με τον δείκτη του σκορ στο 2-0, το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με αρκετές αλλαγές από την μεριά του ΠΑΣ Γιάννινα.

Το παιχνίδι κύλησε χωρίς κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία για καμιά από τις δύο ομάδες, προτού μία νέα υπόδειξη πέναλτι δώσει νέο ενδιαφέρον στο ματς…

Νέο πέναλτι, νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι

Στο 63′, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι για ανατροπή του Λεό από τον Δεληγιαννίδη, ο Κόντε ευστόχησε από τα έντεκα μέτρα και μείωσε σε 2-1, ξαναβάζοντας την ομάδα του στο παιχνίδι.

Πέντε λεπτά αργότερα, λίγο έλειψε να έρθει η ισοφάριση. Μετά απο σουτ του Σόρια, η μπάλα κόντραρε στα σώματα με προορισμό την εστία, ωστόσο ο Γούλερι λειτούργησε καταλυτικά για την ομάδα του, διώχνοντας πάνω στην γραμμή!

Αν και ο ΠΑΣ προσπάθησε, η αποτελεσματική αμυντική λειτουργία των Σερραίων δεν επέτρεψαν την δημιουργία κάποιας ευκαιρίες στα καρέ του Κατσίκα και έτσι το 2-1 παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Έτσι, με αυτό το αποτέλεσμα, ο Πανσερραϊκός επιβεβαίωσε και την μαθηματική του παραμονή στην Super League, την ίδια ώρα που ο ΠΑΣ Γιάννινα ήδη κάνει τα σχέδια του για την επόμενη χρονιά που θα τον βρει στην Super League 2…